Luštica Development grupa iz Tivta, koja na sedam miliona kvadrata zakupljenog državnog zemljišta na poluostrvu Luštica realizuje više od 1,5 milijardi eura vrijedan projekat gradnje novog turističkog grada Luštica Bay, ostvarila je ukupne prihode od 293.267.779 eura.
Toliko je prihodovano od početka realizacije tog projekta 2009. godine, zaključno sa 30. junom 2024. a državi su pripale mrvice - nešto više od pet miliona eura.
Navodi se to u “Izvještaju o utvrđivanju visine bruto primitaka u odnosu na cjelokupno poslovanje Luštica Development AD Tivat i definisanje ukupne obaveze za plaćanje Vladi Crne Gore u skladu sa Ugovorom o zakupu i izgradnji od 23. 10. 2009. godine”. Izvještaj je za potrebe Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine uradila revizorska i konsalting firma “MV Konsalt” iz Podgorice.
Od ukupno ostvarenih prihoda, shodno Ugovoru iz 2009. iznos od 265.448.616 eura odnosi se na prihode koji su osnov za obračun i plaćanje naknade od dva odsto Vladi. Po tom osnovu, kompaniji “Luštica Development” je do sredine prošle godine obračunata obaveza prema Vladi od ukupno 5.308.973 eura, od čega je na dan 30. juna 2024. trebalo da uplati tada još neizmirenu obavezu u iznosu od 361.908 eura.
“Luštica Development” prema Ugovoru ima i obavezu plaćanja tri odsto Opštini Tivat od “ukupnih prihoda od usluga prefakturisanja vode i kanalizacije”. Kompanija je po tom osnovu od početka realizacije projekta 2009. do sredine prošle godine ostvarila prihode od 1.791.381 euro, od čega je Opštini Tivat do 30. juna 024. platila ukupno 49.945 eura, i na taj dan dugovala joj još 3.796 eura.
U izvještaju “MV Konstalt” stoji i da je “Luštica Developmnet” poslovnu 2023. okončala sa ukupnim prihodima od 50,18 miliona eura, i ostvarila čistu dobit od 3.740.113 eura.
Najveći dio prihoda kompanija ostvaruje od prodaje nekretnina (stanova, apartmana i vila) koje gradi na više lokacija u okviru kompleksa Luštica Bay. U prvoj polovini prošle godine, kompanija je od prodaje nekretnina prihodovala 13,75 miliona eura, dok je još 1.242.209 eura prihodovala prodajući klinjentima, koji kupuju vile i apartmane, zvanično zakupljenu državnu zemlju koja se nalazi ispod tih objekata. Naime, prema Ugovoru iz 2009. godine, dozvoljeno je da zvanično zakupljeno zemljište prodaju klijentima, uz obavezu da u državni budžet uplate 80 eura po kvadratu, bez obzira na to po kojoj cijeni zemlju prodaju.
Dodatno, kompanija ima povoljnost da vlasniku kome proda ekskluzivnu vilu, osim zemlje na kojoj je izgrađena, može prodati i sav preostali plac na urbanističkoj parceli te vile, a za što je državi u obavezi da uplati simboličnih 4 eura po kvadratu.
Za raspolaganje bilo kojim placem predviđenim za gradnju poslovnih objekata, “Luštrica Developmnet” ima obavezu da državi plati naknadu u iznosu od 15 eura po kvadratu.
DPS-SDP vlast zemlju dala ispod cijene
Sve ove cijene su daleko ispod stvarne vrijednosti tog zemljišta, a 2009. godine sa kompanijom “Orascom” su ih ugovarali tadašnji premijer Milo Đukanović (DPS) i ministar turizma Predrag Nenezić (DPS).
Nenezić je, nakon što mu je prestao ministarski mandat, odmah prešao da radi u kompaniju “Luštica Development”, zajedno sa svojim dotadašnjim pomoćnikom Nebojšom Popovićem (DPS). Nenezić je već godinama u kompaniji “Luštica Development” član Odbora direktora i na čelu je drugog kontroverznog projekta firme “Orascom” u Crnoj Gori - zakupa i pretvaranja austrougarske tvrđave Malmula na ulazu u Boku u ekskluzivni hotel. Popović je dugogodišnji rukovodilac pravnog sektrora kompanije “Luštica Development” i vlasnik jednog od restorana koji posluje u sklopu kompleksa Luštica Bay.
Saglasnost na kontroverzni ugovor sa kompanijom “Orascom” 2009. dala je Skupština Crne Gore, u kojoj je većinu imala koalicija DPS-SDP, a na čijem čelu je bio lider SDP-a Ranko Krivokapić.
Prema ugovoru iz 2009. godine, kompanija “Luštica Development” je 6.560.880 metara kvadratnih zvanično državnog zemljišta (iako je tada bilo i velikog udjela parcela koje su bile u privatnom vlasništvu lokalnog stanovništva) uzela u zakup na 90 godina. U prvih 10 godina trajanja ugovora, kompanija je bila obavezna da Vladi plaća “godišnju rentu” u iznosu od po milion eura, kao i dodatni iznos od po milion eura godišnje u akcijama kompanije, na ime “dodatne godišnje zakupnine”. Uz to, “Luštica Development” treba da plaća i tzv. obrtnu rentu od dva odsto svih prihoda koje ostvari tokom godine.
Nakon prvih deset godina zakupa, što je isteklo krajem 2019. godine, “Luštica Development” državi treba da plaća rentu za zakupljeno zemljište u iznosu od po 0,15 eura po kvadratu, koliko i za metar zakupljenog akvatorijuma u zalivu Trašte, odnosno 0,3 eura po kvadratu akvatorijuma u dvije planirane marine. To znači da je fiksna godišnja renta za zemljište sada čak i manja nego u prvih deset godina trajanja Ugovora, jer trenutno iznosi 984.132 eura.
Kapital kompanije 73,5 miliona eura
“Luštica Development” AD je podružnica egipatsko-švajcarske kompanije “Orascom Development Holding”, a na čijem je čelu biznismen Samih Saviris. Vlasničku strukturu kompanije “Lušttica Development” na dan 30. juna prošle godine činili su “Orascom Development Holding” sa 87,71 odsto akcija, Vlada Crne Gore za 12,23 odsto i “Onsa Holding Limited” iz Velike Britanije sa 0,0133 odsto akcija.
Na spisku akcionara je i sedam fizičkih lica, Slavoljub Dragojević, Danijela Čolaković, Ivan Popović, Tamara Čolaković, Slavko Otašević, Sonja Čolaković i Dragana Bećirović, koji su pojedinačno vlasnici po 0,0027 odsto.
Na dan 30. juna prošle godine, ukupan kapital kompanije “Luštica Develolment” iznosio je 73.559.781 euro i bio je raspoređen u isto toliko akcija nominalne vrijednosti po jedan euro.
Grupu “Luštica Development” čini 18 povezanih kćerki-kompanija čiji je osnivač i jedini vlasnik matična kompanija “Luštica Development” AD, a koje se sve bave nekim od posebnih aspekata razvoja i svakodnevnog funkcionisanja luksuznog turističkog rizorta na obali zaliva Trašte u Tivtu: gradnjom, prodajom, marketingom, razvojem nekretnina, menadžmentom, svakodnevnim operacijama, pružanjem usluga vodosnabdijevanja, elektrosnabdijevanja i javnog transporta, vođenjem marine...
Kompaniji je dozvoljeno i da zakupljeno zemljište prodaju kupcima nekretnina, uz obavezu da u državni budžet uplate 80 eura po kvadratu, bez obzira na to po kojoj cijeni zemlju prodaju. Nezvanično, kvadrat višestruko više vrijedi...
Bonus video:
