Stiglo je hiljadu paketa preko 75 eura

Predlog je izazvao burnu reakciju javnosti, pokrenuta je i onlajn peticija, pa je predlog korigovan, odnosno limit za oporezivanje je pomjeren na 75 eura. Ova Vladina mjera je kritikovana jer se cijena svake pošiljke iznad 75 eura povećava za iznos PDV-a, što će proizvode koji se poručuju onlajn činiti manje primamljivim
565 pregleda 11 komentar(a)
Pošta Crne Gore, Foto: Zoran Đurić
Pošta Crne Gore, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 11.10.2017. 19:13h

Od stupanja na snagu izmjena Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV), kojima je utvrđen limit za oporezivanje komercijalnih pošiljki od 75 eura, Uprava carina evidentirala je 1.039 pošiljki vrijednosti preko 75 eura i to zaključno sa 4. oktobrom. Iz Uprave carina su “Vijestima” kazali da nijesu imali problema u naplati PDV-a na pošiljke.

“Uprava carina nije imala problema u naplati PDV za navedene pošiljke i on se naplaćuje na propisanom obrascu bez obaveze podnošenja carinske deklaracije za vrijednosti preko 75 eura, a manje od 150 eura. Nejasnoće koje su postojale u vezi sa troškovima koji ulaze u carinsku vrijednost su otklonjene, tako da već sada možemo reći da su građani prilikom narudžbe pošiljke, upoznati o mogućem iznosu carinskog duga koji moraju platiti kako bi dobili pošiljku”, rekli su iz Uprave na čijem je čelu direktor Vladan Joković.

Na proceduru naplate PDV-a, kako su dodali, nije bilo žalbi.

Izmjenama Zakona o PDV-u, koji je stupio na snagu 8. avgusta, izmijenjeni su uslovi koji se odnose na obaveze plaćanja dodatnih troškova prilikom internet kupovine. Ranije, građani su mogli da trguju robu do 150 eura, bez dodatnih obaveza. Izmjenama zakona, ta granica je sada spuštena na 75 eura.

Utvrđeni limit za oporezivanje komercijalnih pošiljki od 75 eura odnosi se samo na PDV, a za carinu je limit ostao 150 eura.

Prvobitnim Vladinim predlogom bilo je predviđeno da maksimalna vrijednost robe koja se ne oporezuje bude 22 eura.

Predlog je izazvao burnu reakciju javnosti, pokrenuta je i onlajn peticija, pa je predlog korigovan, odnosno limit za oporezivanje je pomjeren na 75 eura. Ova Vladina mjera je kritikovana jer se cijena svake pošiljke iznad 75 eura povećava za iznos PDV-a, što će proizvode koji se poručuju onlajn činiti manje primamljivim. Jedna od kritika bila je i da 20 godina otkako je Crna Gora dobila internet neprestano se nailazi na sve više problema vezanih za informatičko tržište, telekomunikacije i korišćenje digitalnih servisa.

Broj pošiljki ostao isti kao prošle godine

Najviše pošiljki koju crnogorski građani naručuju putem interneta, stiže u Poštu Crne Gore.

Iz Pošte su “Vijestima” kazali da su 2016. godine uručili 319.828 pošiljaka od elektronske trgovine, a za devet mjeseci ove 258.500 ovih pošiljaka.

“Broj pošiljaka za uporedni period u 2016. godini iznosio je 257.331 komad. Pošiljke e-trgovine pristigle u Poštu uglavnom su manje vrijednosti”, kažu iz Pošte.

Bonus video: