Vizuelna ontologija jednog od najznačajnijih umjetnika regiona

Izložba Mirsada Begića “Oživljeni zapisi” biće otvorena sjutra i donosi multimedijalni presjek stvaralaštva umjetnika

824 pregleda 0 komentar(a)
Foto: MSUCG
Foto: MSUCG

Izložba jednog od najznačajnijih savremenih umjetnika sa prostora bivše Jugoslavije, Mirsada Begića, pod nazivom “Oživljeni zapisi” biće otvorena sjutra, u 20 časova, u Galeriji Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore. Kustoskinja izložbe je Milena Durutović.

Ova izložba predstavlja rijetku priliku da se crnogorska publika upozna sa višedecenijskim, misaonim i vizuelno kompleksnim radom umjetnika koji je svojim likovnim jezikom ostavio dubok trag u savremenoj umjetnosti regiona. Iako je prvenstveno prepoznat kao vajar, Begićev opus nadilazi granice jednog medija - kroz skulpture, slike, crteže i objekte, on oblikuje umjetnost koja je istovremeno introspektivna, filozofska i višeslojna.

U katalogu izložbe ističe se da Begićeva umjetnost u vremenu buke i semiotičke prezasićenosti nudi “tišinu – ne odsustvo značenja, već njegovu najdublju formu”. Njegovi radovi pozivaju na unutrašnji dijalog, kroz teksturu, liniju, materiju i prazninu, gradeći ono što se može nazvati vizuelnom ontologijom – jezikom koji ne prikazuje, već priziva značenje.

Na izložbi će biti prikazani radovi iz različitih faza Begićevog stvaralaštva, uključujući i segment posvećen njegovom doprinosu savremenoj sakralnoj umjetnosti. Posebno se izdvaja njegov rad na bočnim vratima Katedrale sv. Nikole u Ljubljani, prepoznat po tišini forme i snažnoj duhovnoj prisutnosti.

Mirsad Begić (1953), rođen u Glamoču, od 1983. godine živi i radi u Ljubljani. Diplomirao je vajarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani, a usavršavao se i na prestižnoj St. Martin’s School of Art u Londonu. Dobitnik je brojnih priznanja, među kojima se ističu Prešernova nagrada i Orden za izuzetne zasluge Republike Slovenije. Godine 2011. proglašen je počasnim građaninom Ljubljane.

Izložba je rezultat saradnje sa Galerijom Novak iz Ljubljane, koja godinama predstavlja vodeća imena savremene umjetnosti iz Slovenije i regiona. Projekat je realizovan uz podršku Ambasade Republike Slovenije u Crnoj Gori, čime se dodatno produbljuju kulturne veze između dvije države.

Bonus video: