Žarko Komanin, usamljeni vuk u književnosti

Predavanje dr Radoja Femića večeras u Gradskoj kući u Nikšiću

1028 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Promo
Foto: Promo

Dr Radoje Femić održaće predavanje “Usamljeni vuk u književnosti“, povodom obilježavanja 90 godina od rođenja Žarka Komanina i 15 godina od njegove smrti, večeras u Gradskoj kući u Nikšiću, u 19 časova.

Predavanje organizuje Javna ustanova Narodna biblioteka ,,Njegoš“ u okviru majskog repertoara Nikšićke kulturne scene.

Dr Radoje Femić zaslužan je što je djelo Žarka Komanina ušlo i u doktorsku disertaciju. On je, prije četiri godine, na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, odbranio disertaciju pod nazivom "Književno djelo Žarka Komanina: tekstovi, poetika, kontekst".

Komanin je rođen 1935. godine, u selu Drenoštica, u učiteljskoj porodici Jovanović. Uzeo je za svoje književno prezime Komanin, po plemenu Komani, u Katunskoj nahiji. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, gimnaziju u Nikšiću, a Filozofski fakultet u Beogradu.

Prvu prozu (priča „Bjegunac“) objavio je 1956. godine u listu „Student“. Deset godina (1964–1974) je radio kao pozorišni kritičar u listu „Večernje novosti“, a preko 20 godina (1976–2001) kao dramaturg u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Autor je drama „Prorok“, „Pelinovo“, „Ognjište“, „Timočka buna“, „VoždKarađorđe i knez Miloš“, „Godo je došao po svoje“, koje su izvođene u pozorištima širom bivše Jugoslavije. Objavio je romane „Kolijevka“, „Kostanići“, „Provalije“, „Prestupna godina“, „Gospod nad vojskama“, “Ako te zaboravim, moj oče“ i „Ljetopis vječnosti“, priče „Zakopano i otkopano“ i scenario za film “Jovana Lukina”. Prevođen je na francuski, ruski, slovački, makedonski, engleski, rumunski i italijanski jezik.

Njegov posljednji roman, „Ljetopis vječnosti“, za koji je dobio nagradu „Bora Stanković“, ušao je u najuži izbor za Ninovu nagradu 2009. godine. Njegova drama "Pelinovo" 1972. godine bila je zabranjena u Crnogorskom narodnom pozorištu, a u istom periodu izvođena je u Beogradu, Zagrebu, Skoplju, Kragujevcu, Zrenjaninu, Subotici, Prištini, Mostaru.

O njegovom književnom djelu objavljena je knjiga „Pelin Žarka Komanina“, autora Miloša Jevtića, zbornik radova „Ako te zaboravim, moj oče“, urednika Jovana Delića, i „Žarko Komanin - jezik, mit, literatura“, koju je uredila prof. dr Lidija Tomić.

Pisac koji je neumorno pričao o poraženom čovjeku 20. vijeka, čak i onda kada tu priču mnogi nijesu htjeli, ili umjeli, da čuju, preminuo je u Beogradu 2010. godine, a sahranjen je u Nikšiću.

"Imao sam sreću da budem zaobilažen i da ne budem nagrađivan. Nijesam navikao da me iko slavi, no sam se navikao da me zabranjuju i progone", kazao je prozni i dramski pisac i dramaturg Žarko Komanin 2006. godine na simpozijumu kritike posvećenom njegovom djelu u okviru manifestacije "Pjesnička riječ na izvoru Pive" u Plužinama.

Bonus video: