NASA: Manja ekonomska nejednakost spasiće svijet od propasti

I ranije su postojala razna predviđanja o propasti svijeta, ali ovog puta "nepovratni slom" najavljuju naučnici
6 komentar(a)
Sirromašan i bogat, Foto: Shutterstock
Sirromašan i bogat, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 18.03.2014. 17:06h

Kao i Rimsko carstvo i civilizacija Maja prije nas, moderni, industrijski svijet kakav poznajemo danas mogao bi, takođe nestati, ističe se u studiji Centra za svemirske letove Godard Američke svemirske agencije (NASA).

I ranije su postojala razna predviđanja o propasti svijeta, ali ovog puta "nepovratni slom" industrijske civilizacije najavljuju ozbiljni naučnici koji svoje istraživanje temelje na modelu "HANDY" (Human and Natural Dynamical).

Projekat, koji je predvodio matematičar Safa Motešari, identifikovao je elemente koji su doveli do nestanka drevnih civilizacija, a to su: stanovništvo, klima, voda, poljoprivreda i energija.

Kada se kombinacijom tih faktora generišu krucijalne društvene funkcije, tada neminovno dolazi do sloma, navode naučnici.

"Oskudica resursa izazvana pritiskom na ekologiju i ekonomska stratifikacija na bogate i siromašne oduvijek su imale centralnu ulogu u procesu raspada. Barem je tako bilo u posljednjih pet hiljada godina", navodi se u studiji, čije rezultate prenosi britanski Gardian.

"Proces uspona i propasti je ciklus koji se u istoriji ponavlja", navodi se u tekstu koji će biti objavljen u časopisu "Ecological Economics".

Naime, besomučna eksploatacija neodrživih resursa, nejednaka raspodjela bogatstava i prekomjerna potrošnja resursa mogle bi da dovedu do kolapsa industrijskog društva u roku od samo nekoliko decenija, upozoravaju naučnici NASA.

Da bi se katastrofa izbjegla, stručnjaci preporučuju smanjenje ekonomske nejednakosti kako bi se obezbijedila pravednija raspodjela resursa, štednju resursa sa osloncem na obnavljajuće resurse kao i usporavanje rasta stanovništva u svijetu.

Bonus video: