Intel stvara novi sistem za Stivena Hokinga

Hoking se u komunikaciji koristi stezanjem mišića svojih obraza – svaki put kada ih stegne, zaustavi kretanje kursora na nekom slovu
183 pregleda 9 komentar(a)
Stiven Hoking, Foto: Telegraph.co.uk
Stiven Hoking, Foto: Telegraph.co.uk
Ažurirano: 28.01.2013. 19:57h

Najpoznatiji fizičar današnjice Stiven Hoking već godinama zavisi od tehnologije koja mu omogućuje da komunicira sa svijetom uprkos teškoj neurodegenerativnoj bolesti sa kojom se bori više od pola vijeka.

Njegovo stanje je vremenom sve lošije, međutim, ugledni naučnik je prošle sedmice objavio da bi njegov tim uskoro trebalo da konstruiše sisitem koji će ubrzati Hokingovu komunikaciju. Trenutno slavnom fizičaru treba cio minut da izgovori jednu riječ.

Hoking se u komunikaciji koristi stezanjem mišića svojih obraza – svaki put kada ih stegne, zaustavi kretanje kursora na nekom slovu koje se prikazuje na ekranu.

Kompanija koristi bolji program za predviđanje riječi kao i sistem za prepoznavanje izraza lica

Međutim, Intelov šef za tehnologiju Džastin Ratner primijetio je da britanski naučnik može da stvori niz drugih izraza lica koji bi mogli da se koriste za ubrzavanje komunikacije. Na primjer, uvođenje dva različita znaka omogućilo bi mu da koristi Morzovu abecedu, što bi bio veliki napredak.

Intel trenutno radi na sistemu koji bi koristio neke pokrete Hokingovih obraza, očiju i obrva, a cilj tima je da komunikaciju naučnika ubrza na pet ili čak deset riječi u minuti.

Kompanija koristi bolji program za predviđanje riječi kao i sistem za prepoznavanje izraza lica koji bi bio brži od odabira pojedinih slova u riječima.

Kolica Stivena Hokinga

Hokingov postojeći sistem sastoji se od PC-ja sa kamerom za Skajp pozive. Crna kutija ispod njegovih invalidskih kolica ima pojačalo zvuka i USB hardver koji prima signale infracrvenih senzora u njegovim naočarima koje otkrivaju svjetlosne promjene kada stisne mišiće obraza.

"Kroz nekoliko godina bićemo emocionalno povezani s našim uređajima"

Sintetizator glasa nalazi se u drugoj kutiji na zadnjoj strani kolica i prima naredbe iz računara preko USB serijskog porta.

Intel razvija čitavi niz tehnologija koje bi trebalo da se koriste kao pomagla za invalide i starije ljude. Takvi sistemi uskoro bi trebalo da prepoznaju naše potrebe, podsjećaju nas na dogovore, da treba da ponesemo dovoljno novca i slično.

"'Kroz nekoliko godina bićemo emocionalno povezani s našim uređajima", rekao je Ratner.

Bonus video: