Otkriven drevni faraonski grad u Egiptu star 3.000 godina

Potiče iz perioda koji se smatra zlatnom erom starog Egipta, kada je vladao kralj Amenhotep III iz 18. dinastije.

11130 pregleda 3 komentar(a)
Grad nekada bio najveće administrativno i industrijsko naselje faraonskog carstv, Foto: Reuters
Grad nekada bio najveće administrativno i industrijsko naselje faraonskog carstv, Foto: Reuters

Egipatski arheolozi otkrili su izgubljeni grad star 3.000 godina, zajedno sa kućama od cigala, artefaktima i alatima iz faraonskih vremena.

Poznati arheolog Zahi Havas rekao je da je egipatska misija otkrila drevni grad u južnoj provinciji Luksor. Potiče iz perioda koji se smatra zlatnom erom starog Egipta, kada je vladao kralj Amenhotep III iz 18. dinastije.

"Mnoge strane misije tragale su za ovim gradom ali nisu uspjele da ga pronađu", saopštio je Havas.

Grad, sagrađen na zapadnoj obali rijeke Nil, nekada je bio najveće administrativno i industrijsko naselje faraonskog carstva, dodao je on.

Prošle godine su arheolozi započeli iskopavanja na tom području, tražeći hram faraona Tutankamona, ali poslije nekoliko nedjelja su pronašli formacije od opeke za koje se na kraju ispostavilo da su ostaci dobro očuvanog velikog grada.

Otkriveni su zidovi grada, pa čak i sobe pune posuđa koje se koristilo u svakodnevnom životu.

"Arheološki slojevi ležali su netaknuti hiljadama godina, kao da su ih juče ostavili drevni stanovnici", navedeno je u saopštenju za medije.

Novootkriveni grad nalazi se između hrama faraona Ramzesa III i kolosa Amenhotepa III na zapadnoj obali Nila u Luksoru. Grad je poslije koristio unuk Amenhotepa III Tutankamon, a zatim i njegov nasljednik faraon Aj.

Betsi Brajan, profesorka egiptologije na Univerzitetu Džons Hopkins, rekla je da je otkriće izgubljenog grada najvažnije arheološko otkriće od grobnice Tutankamona.

Tutankamon je postao čuveno ime širom svijeta i obnovio interesovanje za stari Egipat kada je njegova grobnica, u skoro netaknutom stanju, otkrivena 1922. godine.

Arheolozi su pronašli i poklopce glinenog posuđa, prstenje, amajlije, keramiku u boji i oruđe za predenje i tkanje. Neke cigle imale su pečat kralja Amenhotepa III.

Bonus video: