Žugić: Vlada ne poklanja stanove, ovo društvo nije zavjereničko

Prema Žugićevim riječima, Vlada je u ovom slučaju postupila u skladu sa svim navedenim kriterijumima. „Pri tome nije prekršen Zakon o budžetu donijet u Skupštini Crne Gore"
80 pregleda 13 komentar(a)
Radoje Žugić, Foto: Boris Pejović
Radoje Žugić, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 24.06.2016. 14:59h

Vlada ne poklanja stanove, već obezbjeđuje kvalitet i jačanje kapaciteta tako što vezuje u budućem periodu značajan dio kvalitetnih kadrova za rad u Vladi i čitavom javnom sektoru, poručio je savjetnik premijera Radoje Žugić.

On je kazao da to nije samo praksa u Vladi već i kod svih ozbiljnih poslodavaca koji žele da zadrže kvalitetne kadrove.

"Vlada u ovakvim slučajevima postupa ako posjeduje imovinu i ako postoji pozicija u budžetu koji je usvojio Parlament gdje postoji trošak i za ovaj osnov“, kaže se u reagovanju Žugića.

Potpredsjednik Vlade Milorad Vujović i predsjednika URA-e Žarko Rakčević kritikovali su juče Vladu zbog stambene politike.

Rakčević je juče rekao da je Vlada Crne Gore tajno poklonila stanove vrijedne preko 2.000.000 eura, kao i da vlast godinama funkcioniše kao zavjerenička grupa.

Milorad Vujović, potpredsjednik Vlade Crne Gore je juče kazao da je neshvatljivo da Vlada Crne Gore označava stepenom tajnosti "interno" odluke o dodjeli stanova i stambenih kredita ako se ima u vidu činjenica da se to finansira iz džepova građana Crne Gore od kojih država ne smije da krije gdje ide njihov novac već naprotiv, treba da im polaže račune za upotrebu sredstava.

"Vijesti" su juče objavile da je Vlada Crne Gore dodijelila stanove ili stambene kredite pod povoljnim uslovima vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću, poslaniku DPS-a Obradu Mišu Stanišiću, poslanici Socijaldemokrata Muberi Kurpejović, direktoru Kliničkog centra Ranku Lazoviću i ambasadoru u Rumuniji Milanu Begoviću. Te odluke donosi vladina Komisija za stambena pitanja.

Žugić kaže da je Odluku o stambenoj raspodjeli donijela stambena komisija na osnovu Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera objavljene u Službenom listu Crne Gore (broj 31/14 i 24/16).

Prema njegovim riječima, Vlada je u ovom slučaju postupila u skladu sa svim navedenim kriterijumima. „Pri tome nije prekršen Zakon o budžetu donijet u Skupštini Crne Gore".

"Konačno, stanovi nijesu „poklonjeni“ već su dati na korišćenje uz pravo otkupa. Dakle, svi normativni akti su objavljeni i dostupni su javnosti, te nema potrebe da ih „otkrivaju“ Rakčević i Vujović i da kvalifikuju „sumnjivim“ ono što je već poznato javnosti i gdje nema nikakve sumnje“, kazao je Žugić.

On ističe da su tvrdnje Rakčevića o zaduživanju netačne i da je najveći dio novog zaduživanja refinansiranje dospjelih obaveza iz prethodnog perioda.

„Drugi važan segment su razvojni projekti kojima se želi dinamizirati ekonomski rast i proširiti poreska osnovica. Ono što se stalno ponavlja i namjerno stalno zaboravlja jeste činjenica da će se tekuća javna potrošnja finansirati iz tekućih javnih prihoda – dakle bez novog zaduženja“, naglasio je Žugić.

On je, u vezi poreskog duga, preporučio Rakčeviću da se obrati svom koalicionom partneru Ranku Krivokapiću.

„On je ključni uzrok ogromne, nove dinamike rasta poreskog duga. 60 odsto ovog duga porijeklo vuče od javnih prihoda na zarade. On je „presudio“ da ovaj čin ne bude krivično djelo štiteći time svoje tajkune-finansijere i skidajući ih sa crnih lista poreskih dužnika“, naveo je Žugić.

Prema njegovoj ocjeni, netačna je i tvrdnja da je kamatna stopa viša od 6 odsto. „Ministarstvo finansija posjeduje podatak koji je dostupan javnosti. Kamatna stopa iznosti 5,75 odsto, a to nije preko 6 odsto“.

„Netačna je tvrdnja predsjednika URA da rejting dominantno utiče na troškove javnog duga. Kada smo imali bolji rejting imali smo i 25 odsto veće troškove po osnovu kamata za javni dug. Dakle, rejting države ne utiče dominantno na troškove javnog duga“, kazao je Žugić.

On je naglasio da ovo društvo nije „zavjereničko“, kako tvrdi predsjednik neparlamentarne stranke URA, već društvo velikih šansi za sve.

„Najbolji dokaz je uspjeh „Šajo Grupe“ čiji je on vlasnik. Za kratko vrijeme u ovom „zavjereničkom“ i „zarobljenom“ sistemu Rakčević je stvorio ogroman kapital – ostvario je u Crnoj Gori svoj američki san. Sad pokušava snagom politike da održi to stanje, uz višak galame, i manjak činjenica. A najvjerovatnije i uz porast apetita“, kazao je Žugić.

Bonus video: