Đukanović vodi Crnu Goru kao da mu je porodična firma

Njemačka, Austrija i Skandinavci kritikovali Podgoricu, traženo i zamrzavanje pregovora
52 pregleda 36 komentar(a)
Euroaktiv, Foto: Printscreen
Euroaktiv, Foto: Printscreen
Ažurirano: 09.10.2014. 08:55h

Godišnji izvještaj o napretku Crne Gore kritičan je uglavnom zbog činjenice da premijer Milo Đukanović vodi državu kao porodični posao, navodi se u analizi uglednog briselskog portala “Euroaktiv”, objavljenoj uoči objavljivanja izvještaja.

Pozivajući se na diplomatske izvore u Briselu, Euroaktiv u tekstu “Izvještaj o proširenju kritikuje Crnu Goru”, navodi da su Njemačka, Austrija i skandinavske države posebno kritikovale zvaničnu Podgoricu, ali da je njihov stav u Izvještaju o napretku preveden na diplomatski jezik.

"Neke od tih država predložile su korišćenje zaštitne klauzule i zamrzavanja pristupnih pregovora sa Crnom Gorom dok se stanje ne promjeni. Ali većina evropskih država smatra da bi korišćenje takve klauzule bila prevelika kazna za Podgoricu”, navodi se u tekstu Euroaktiva koji ima svoju mrežu u 12 članica EU.

Podsjeća se da je Crna Gora počela pregovore 2012. godine, kao i da su već zatvorena poglavlja Nauke i istraživanja i Obrazovanja i kulture, dok je otvoreno 10 novih, među kojima su Pravosuđe i temeljna prava (23) i Pravda, sloboda i bezbijednost (24).

Eurokativ navodi da je Evropska komisija upozorila da ograničeni administrativni kapaciteti predstavljaju izazov za uspjeh pregovora.

Podsjeća se i da je Đukanović nekadašnji saveznik Slobodana Miloševića, koji mu se suprotstavio 1996. godine i obezbijedio Crnoj Gori nezavisnost deset godina kasnije. Ističe se da je bio premijer i nakon proglašenja nezavisnosti, kao i da se po drugi put vratio na čelo Vlade prije dvije godine.

Euroaktiv navodi da je Đukanović ispitivan pred italijanskom komisijom za borbu protiv mafije, zbog organizovanog kriminala vrijednog milijarde eura, ali da je italijanski tužilac 2009. godine odustao od slučaja.

Navodeći da je buduća potpredsjednica EK Federika Mogerini u Evropskom parlamentu kazala da je u procesu proširenja Crna Gora na vrhu liste država zapadnog Balkana.

“Izvještaj ukazuje na brojne neregularnosti na lokalnim izborima, zloupotrebe resursa u partijske svrhe, korupciju na visokom nivou, kao i napade na medije i prijetnje novinarima”, navodi se u tekstu.

Bonus video: