Kaluđerović: U NATO ne ulazi partija ili Vlada, već društvo i država

"Prema tome, svi naši građani imaju pravo i obavezu da budu informisani o svemu onome što predstavlja buduće članstvo Crne Gore u NATO"
0 komentar(a)
Nebojša Kaluđerović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Nebojša Kaluđerović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 21.11.2013. 11:19h

Nedovoljna informisanost o Alijansi glavni je razlog neopredjeljenosti građana o ulasku Crne Gore u taj savez, ocijenio je nacionalni koordinator za NATO, Nebojša Kaluđerović, ocjenjujući da je dijalog jedini način za sagledavanje prednosti članstva. Kaluđerović je za Radio Crne Gore saopštio da je država dostigla visok stepen političke zrelosti da o članstvu u NATO razgovara otvoreno. Govoreći o rezultatima istraživanja javnog mnjenja, prema kojima oko 40 odsto građana podržava članstvo u NATO, oko 30 odsto ne podržava, dok ostali procenat nema stav o tom pitanju, Kaluđerović je rekao da procenat podrške nije zanemarljiv."Međutim, ako mogu da istaknem svoju zabrinutost koja se ne tiče brojki, nego nedovoljne informisanosti građana, iz čega proizilazi jedan takav procenat",, rekao je Kaluđerović.On je naveo da njegov cilj, kao nacionalnog koordinatora, nije da nagovara bilo koga da bude za ili protiv, već da se, kako je pojasnio, pomogne proces argumentovano, da se sučeljavaju činjenice, kako bi prave odluke bile donijete.

Nacionalni interes za sve Prema riječima Kaluđerovića, NATO je od nacionalnog interesa za sve, navodeći da u taj savez ne ulazi nijedna Vlada, partija, već država i društvo."Prema tome, svi naši građani imaju pravo i obavezu da budu informisani o svemu onome što predstavlja buduće članstvo Crne Gore u NATO. Dakle, većina ljudi, fakat jeste, još nema dovoljno izgrađen i čvrst stav o učlanjenju Crne Gore u NATO", rekao je Kaluđerović.Objektivni razlozi su ti zbog kojih, kako je kazao, građani nijesu obavješteni o ulasku u NATO."Zbog toga je obaveza svih – političkih partija, nevladinog sektora, medija i akademske zajednice da o tome govorimo otvoreno, bez zazora, sa argumentima da bi svaki naš građanin spoznao ono što treba", poručio je Kaluđerović.

Ne trči se za datumomKaluđerović je, upitan da li naredni NATO samit u Velikoj Britaniji može biti samit proširenja, rekao da je optimista."Vjerujem da ćemo biti u situaciji da do samita kažemo da smo ispunili ono što se od nas očekuje. Mi nikad nijesmo trčali za datumima, važnije je da sve reforme obavimo na način koji će biti prije svega dobro za našu državu i građane, a da drugu stranu treba da ocjenjuju naši saveznici", rekao je on. Prema riječima Kaluđerovića, još nije odlučeno da liu će samit naredne godine biti samit proširenja. "Ostaje na saveznicima da odluče da li će pitanje proširenja biti na dnevnom redu ili ne. Na nama je da uradimo naš dio posla, a na saveznicima da opredijele da li je momenat za proširenje i u kom obliku, na koji način će da se desi", pojasnio je on. Upitan da li su političke partije, koje se zalažu u učlanjenje u NATO, dovoljno aktivne u informisanju građana, Kaluđerović rekao da su te partije možda najvažniji dio procesa."Danas u parlamentu imamo više od dvotrećinske većine kad govorimo o predstavnicima stranaka koje visoko u svojoj agendi imaju članstvo u NATO, dok to, prema svim istraživanjima u poslednje vrijeme, ne korespondira na odgovarajući način sa podrškom", naveo je on. Taj prostor, dodao je, pokazuje da možda neko do kraja nije uradio svoj posao kako treba. "Taj prostor, kad su građani i NATO u pitanju, ostaje da bude popunjen, verujem da će kroz otvoren dijalog taj prostor biti popunjen od strane ostalih djelova društva, ne samo partija".Crna Gora je, kako je rekao Kaluđerović, skoncentrisana na reforme u četiri ključne oblasti – unaprijeđenje vladavine prava, reforma odbrambenog sektora, reforma bezbjednosnog sektora i jačanje javne podrške NATO-u. Prema njegovim riječima, prioritetne aktivnosti kad je Crna Gora u pitanju. Na pitanje koji su politički benefiti za državu u ovkiru integracionih procesa, Kaluđerović je pojasnio da je u pitanju jačanje političkog, bezbjednosnog i prirodnog položaja u regionu. Crna Gora će ulaskom u NATO, kako je rekao, postati dio kluba u kom se nalazivećina najmoćnijih država svijeta i biti ravnopravan partner bez kog se neće moći donositi odluke. imajući uz vidu osnovni postulat funksionisanja Alijanse – da se odluke donose konsenzusom."Odnosno, bićemo za stolom gdje se razgovara o problemima savremenog svijeta. Iz istorije smo naučili da je puno bolje da budemo konstitutivni dio i odluka i institucija i foruma gdje se odlučuje o nama. Na kraju, stavovi i interesi Crne Gore kao članice sigurno će imati dodatnu težinu i u regionu i širem međunarodnom planu", kazao je Kaluđerović.Prema njegovim riječima, Crna Gora je jedina zemlja danas koja je u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom i zemlja koja je sigurno pred vratima NATO-a. "U tom smislu, možemo reći da predstavljamo zemlju koja je odmakla u tim procesima trenutno više nego druge države".

Bonus video: