CG optimisti: "Samo" polovina građana vjeruje da su političari korumpirani

Zemlje Balkana su u svjetskom vrhu, zajedno sa afričkim zemljama, ako se ne računa Crna Gora
0 komentar(a)
Ažurirano: 22.10.2013. 10:42h

Polovina građana Crne Gore vjeruje da postoji korupcija među političarima, pokazuje istraživanje agencije Galup.

Zemlje Balkana su u svjetskom vrhu, zajedno sa afričkim zemljama, prema rezultatima istraživanja koje je tretiralo rasprostranjenost korupcije u politici i javnoj upravi.

Prema tom istraživanju, u zeljama sa djelimično slobodnim medijima, najveći stepen korupcije u politici je zabilježen u Tanzaniji gdje 95 odsto građana smatra da su njihovi političari visokokorumpirani. Slijedi Kenija sa 93 odsto, Grčka 92, kao i Nigerija, Uganda sa 91 odsto, dok su se u samom svjetskom vrhu našli i Kosovo i Bosna i Hercegovina, sa 90, odnosno 89 odsto građana koji vjeruju da je korupcija u političkom životu u tim zeljama na vrlo visokom nivou.

Od ostalih zemalja regije Balkana, visok stepen korupcije među političarima i birokratama zabilježen je i u Srbiji, gdje je 84 odsto građana odgovorilo da su njihovi političari i državna birokratija duboko korumpirani. Slijedi Albanija sa 82 odsto, Hrvatska sa 74 odsto, Makedonija sa 67 odsto, i Crna Gora, koja je ujedno od zemalja regije i najbolje rangirana na listi agencije Gallup, gdje 50 odsto građana vjeruje da postoji korupcija među političarima.

Od zemalja u široj regiji Balkana, visok stepen korupcije u politici zabilježen je u Rumuniji, gdje 80 odsto građana tvrdi da su njihovi političari korumpirani, a slijede Mađarska sa 79 odsto, Slovenija 76, Bugarska 75, Slovačka 71 i Turska gdje 53 odsto građana smatra da postoji korupcija u političkom životu u zemlji.

Od zemalja sa djelimično slobodnim medijima najniži stepen korupcije u politici zabilježen je u Gruziji - 25 odsto, Hong Kongu - 30 odsto i Somalija - 39 odsto.

Gallup je istražio i rasprostranjenost korupcije u politici u zemljama gdje je sloboda medija vrlo ograničena, odnosno gdje su mediji vrlo često predmet političkog pritiska i cenzurisanja.

Prema istraživanju Gallupa, najveći stepen percepcije korupcije, u zemljama gdje su mediji visoko nadgledani prisutan je u Čadu gdje 92 odsto građana tvrdi da su njihovi političari podložni korupciji, a slijede Kamerun sa 89 odsto, Honduras 87 odsto, Rusija 80 odsto i Zimbabve sa 78 odsto.

S druge strane, od zemalja sa vrlo ograničenim medijskim slobodama, najniži stepen percepcije korupcije u političkom životu je u Ruandi i to pet odsto, Singapuru 15 odsto i Bjelorusiji 36 odsto.

Prema rezultatima Gallupa, od zemalja gdje je sloboda medija na najvišem nivou, stepen korupcije u politici je najzastupljeniji u Češkoj Republici, i to 94 odsto.Slijedi Litvanija gdje 90 odsto građana smatra da postoji korupcija u državnim strukturama, Gana sa 89, Portugal 88, kao i Južnoafrička Republika i Italija sa 86 odsto.

Od zemalja sa slobodnim medijima najmanji stepen korupcije u politici je prisutan u Švedskoj, i to 14 odsto, Danskoj 15 odsto i Švajcarskoj 23 odsto.

Rezultati istraživanja koje je sproveo institut Gallup o rasprostranjenosti korupcije u politici i javnoj upravi u svijetu prikupljeni su na osnovu rezultata intervjua sa oko 1.000 građana, počevši od starosne dobi od 15 pa nadalje iz svake zemlje u svijetu.

Istraživanje je sprovedeno tokom 2012. godine, a obuhvatilo je ukupno 129 zemalja svijeta.

Galerija

Bonus video: