Bojović: Crna Gora je država u pogrešnim rukama

Prema riječima predsjednika Izvšnog odbora Pravedne CG, ojačana je partitokratija i politika ličnog interesa, a vladavina zakona se još ne nazire
25 komentar(a)
Ažurirano: 22.05.2013. 11:17h

Predsjednik Izvšnog odbora Pravedne Crne Gore Rade Bojović poručio je da Crnu Goru, sedam godina nakon obnavljanja njene nezavisnosti, vidi kao državu u pogrešnim rukama.

Bojović je rekao agenciji MINA da je najveća dobit od obnavljanja crnogorske nezavisnosti to što je pružena šansa „jednom inferiornom i neodgovornom društvu da od sebe napravi pristojnu zajednicu“.

„Živimo u malokrvnoj i neslobodnoj građanskoj zajednici, stvorili smo nepravedno društvo sa sumnjivim ili namještenim režimskim milionerima i siromašnom većinom, imamo slabu ekonomiju i prezaduženu državu koju guši stranački, etatistički i koruptivni duh, nijesmo riješili pitanje crnogorskog identiteta, toleriše se velikodržavna, klerikalna i diskriminatorska praksa“

Crna Gora se, dodao je, ipak našla na spoljnopolitičkoj mapi i ponovo je postala dio međunarodnog političkog poretka i istovremeno je povećala svoje šanse da se priključi evroatlantskoj civilizaciji, što bi dugoročno trebalo da bude ljekovito.

„Međutim, na unutrašnjem planu nije urađeno ništa što bi bilo od presudnog značaja za napredak države i društva“, rekao je Bojović agenciji MINA.

Prema njegovim riječima, ojačana je partitokratija i politika ličnog interesa, a vladavina zakona se još ne nazire.

„Živimo u malokrvnoj i neslobodnoj građanskoj zajednici, stvorili smo nepravedno društvo sa sumnjivim ili namještenim režimskim milionerima i siromašnom većinom, imamo slabu ekonomiju i prezaduženu državu koju guši stranački, etatistički i koruptivni duh, nijesmo riješili pitanje crnogorskog identiteta, toleriše se velikodržavna, klerikalna i diskriminatorska praksa“, rekao je on.

Upitan kako, kao neko ko je bio u bloku za nezavisnost, sada vidi državu Crnu Goru, Bojović je rekao da je vidi kao državu u pogrešnim rukama.

„I kao državu prema kojoj dvolično i uporno pružaju ruke oni koji su sve učinili da ne bude država.

Konačno, kao beznadežnu i kvazi-državu ukoliko se ne pokrenu radikalne sistemske reforme koje će ići u pravcu promjene političke klase i utemeljenja demokratske, preduzetničke i državotvorne zajednice zasnovane na vladavini zakona“, naveo je on.

Bojović, koji nije uspio da se kandiduje za predsjednika Crne Gore zbog nedovoljno sakupljenih potpisa podrške, ocijenio je da je situacija nakon predsjedničkih izbora prirodan ishod dominirajuće crnogorske politike.

„Ovdje dominiraju građani koji zaziru od odgovornosti, slobode i demokratije, pa zašto bi oni remetili Vujanovićev nakrivo nasađeni predsjednički mandat”

„Demokratska partija socijalista i (Filip) Vujanović su sasvim zaslužili da se dalje urušavaju. Socijaldemokratska partija je zaslužila da se zapetljava između unutarrežimskog opozicionarstva i DPS-ovskog zagrljaja. Dok je Lekićevski našminkana i udrobljena opozicija zaslužila da joj izmakne pobjeda upravo na ovakav način”, rekao je on.

Bojović je ocijenio da su se izbori u svakom slučaju pretvorili u političku lakrdiju i dodatno ojačali poludemokratski poredak.

„Pritom, niti je DPS-u smetala neustavna Vujanovićeva kandidatura, niti je opoziciji smetao policijski predsjednički zakon i ukupan izborni ambijent.

Jedno je sigurno, ovakvi predsjednički izbori su samo posljedica iskvarene i komercijalizovane političke prakse. Vlast zaslužuje upravo ovakvu opoziciju, dok je opozicija razlog više za pesimističke društvene projekcije”, naveo je on.

Bojović ne smatra da sva dešavanja nakon predsjedničkih izbora mogu da utiču na odnos građana prema predsjedniku.

„Ovdje dominiraju građani koji zaziru od odgovornosti, slobode i demokratije, pa zašto bi oni remetili Vujanovićev nakrivo nasađeni predsjednički mandat”, precizirao je on.

S druge strane, rekao je Bojović, onaj dio građana koji su kritični prema sistemu i istovremeno razumiju značaj utemeljene države, svakako su manjina, koja nije u stanju da odlučujuće utiče na političke procese.

Komentarišući bojkot parlamenta, Bojović je ocijenio da postoje političke prilike kada je bojkot opravdan i nužan.

„Međutim, u Crnoj Gori nikada nije postojala kritična masa građana koja bi bila spremna da stane iza bojkota, osim ukoliko nije režiran od vlasti.

Dok, što se tiče trenutnog slučaja, realno je očekivati da se Lekićevi opozicionari brzo i uredno vrate u parlamentarne klupe”, rekao je on.

Bojović je saopštio i da u Pravednoj imaju namjeru da do jeseni reformišu politički klub i pripreme se za samostalan nastup na lokalnim izborima na Cetinju i Podgorici.

„To prije svega podrazumijeva otvorenost prema građanima koji politiku shvataju kao posvećenost javnom i državnom interesu i samim tim prihvataju treći politički put“, kazao je on.

U Pravednoj su, dodao je Bojović, uvjereni da politika ima smisla samo ako nije u sukobu sa pravom i moralom i ako je zasnovana na vrijednostima pravednog, slobodnog i prosvijećenog građanskog društva.

Galerija

Bonus video: