Odbora za bezbjednost zadovoljio i vlast i opoziciju

Medojević smatra da je Odbor radio korektno i dodao da "ovo liči na parlamentarni nadzor u ozbiljnim demokratskim zemljama"
0 komentar(a)
Odbor za bezbjednost, Foto: Savo Prelević
Odbor za bezbjednost, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 15.05.2012. 12:19h

Iako je parlamentarni Odbor za bezbjednost i odbranu odradio pionirski posao nadzora nad službama bezbjednosti, stanje u toj oblasti i dalje nije dobro.

To je ocijenjeno tokom rasprave u Skupštini o godišnjem izvještaju o Odbora za bezbjednost i odbranu i rezultatima parlamentarnog nadzora u prošloj godini.

I predstavnici vlasti i opozicije su saglasni da je to radno tijelo Skupštine uspješno obavljalo svoje zadatke, imajući u vidi zakonska ovlašćenja i konstalkaciju političkih snaga u parlamentu.

Poslanik Pokreta za promjene Nebojša Medojević smatra da je Odbor radio korektno i dodao da, ako se uopšte može govoriti o kontrolnoj funkciji Skupštine, onda „ovo liči na parlamentarni nadzor u ozbiljnim demokratskim zemljama“.

Najavio je da će PzP će podržati izvještaj, ali uz ogradu da ta partija smatra da je stanje u sektoru bezbjednosti “daleko od dobrog”.

Najavio je da će PzP će podržati izvještaj, ali uz ogradu da ta partija smatra da je stanje u sektoru bezbjednosti “daleko od dobrog”.

„Nijesmo uspjeli da sprovedemo aktivnosti da vidimo šta radi unutrašnja kontrola u službama bezbjednosti, to je oblast koja je strahovito problematična“, kazao je Medojević, dodajući da „milioneri koji haraju Crnom Gorom ostaju zaštićeni“.

Medojević je upozorio na stanje sa bezbjednosim provjerama koje radi ANB, ocijenjujući da su krajenje problematične, te da je Ministarstvo odbrane bez tih provjera zaposlilo pripadnike drugih tajnih službi.

Pionirski iskorak

Poslanik SNP-a Vasilije Lalošević je ocijenio da je Odbor prošle godine odgovorio obavezama, ali i da „niko nije savršen“.

„Ali generalno, napravili smo pionirski iskorak“, smatra Lalošević, koji je podsjetio na zaključke sa sjednice odbora o slučaju Šarić da nije bilo dovoljne koordinacije državnih institucija u tom slučaju. Lalošević žali što nije bilo više razumijevanje za neke opozicione predloge i inicijative.

On smatra da Crna Gora do juna mora izaći iz “bezbjednosnog vakuma” u kojem je posljednjih pola godine, i izabrati direktora policije na “zakonit način”.

Poslanik NOVE Goran Danilović kazao je da je Odbor od svog osnivanja pokrenuo nekoliko značajnih stvari i da se na njegove sjednice „više ne dolazi nonšalantno, makar ne oni koji treba da se sagledaju i saslušaju“.

„Ljudi znaju da imaju preko puta sebe odgovorne poslanike i ljude, koji na profesionalan način rade svoj posao“, precizirao je on.

Danilović je kazao bi Odborom u budućnosti trebalo da predsjedava opozicionar i da se na taj način pokazuje demokratska zrelost. On je saopštio da je NOVA nezadovoljna stanjem bezbjednosti, dodajući da je više nezadovoljna jedino stanjem u državnom tužilaštvu.

Nuhodžić je naveo da je 2011. godine održano 16 sjednica koje su trajale gotovo 58 sati, uz po dva kontrolna i konsultativna saslušanja.

Predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Mevludin Nuhodžić ocijenio je da je to radno tijelo Skupštine prošle godine dalo puni doprinos povećanju kvaliteta i transparentnosti rada službi bezbjednosti.

Predstavljajući izvještaj o radu Odbora, Nuhodžić je naveo da je 2011. godine održano 16 sjednica koje su trajale gotovo 58 sati, uz po dva kontrolna i konsultativna saslušanja.

On je kazao da izvještaj ne samo statistikom, nego i rezultatima rada, potvrđuje da je Odbor kroz konstruktivan odnos dao puni doprinos povećanju kvaliteta i transparentnosti rada službi bezbjednosti.

„Odbor će nastaviti da pruža podršku reformskim procesima u sektoru odbrane i bezbjednosti u cilju pružanja što uspješnijeg odgovora na potrebe i zahtjeve procesa evropskih i evro-atlantskih integracija u predstojećem periodu“, pojasnio je Nuhodžić.

Bonus video: