Palmer: Amerika ne može da se vrati na Balkan, jer nikad nije ni napustila Balkan

Želimo da vrijednosti koje mi dijelimo budu integrisane u vaše institucije. Nastavićemo da pružamo podršku kako bi se unaprijedile reforme, vladavina prava, bezbjednost na granicama, kako bi se borili protiv kriminala i korzupcije“, kazao je Palmer
2 komentar(a)
2BS Forum, Foto: 2BS
2BS Forum, Foto: 2BS
Ažurirano: 22.05.2018. 11:46h

Crna Gora je predvodnik integracija na Zapadnom Balkanu, ali bi trebalo nastaviti sa reformama, ocijenjeno je na forumu To Be Secure (2BS), koji okuplja više od 400 učesnika iz cijelog svijeta.

Zamjenik pomoćnika državnog sekretara, Metju Palmer, rekao je na otvaranju foruma u Budvi da je uvijek zadovoljstvo biti u Crnoj Gori.

Čestitajući Milu Đukanoviću preuzimanje funkcije predsjednika države, Palmer je rekao da se godinu nakon prijema Crne Gore u Alijansu, mora razmišljati o daljim koracima i ciljevima, a to su evropske integracije i evroatlantske integracije zemalja regiona.

“Crna Gora predvodi proces EU integracija, a zvanična Podgorica bi trebalo da sprovodi reforme kako bi se iskorijenio organizovani kriminal”, naveo je Palmer.

On je, komentarišući napad na novinarku Vijesti, Oliveru Lakić, rekao da taj događaj podsjeća na važnost medija.

Palmer je, kako su saopštili organizatori, rekao da bi Crna Gora trebalo da podstiče atmosferu u kojoj mediji mogu da obavljaju svoju ulogu, jer su slobodni mediji osnova za demokratiju. Stranke na vlasti bi trebalo da budu predvodnice tog procesa.

„Demokratski procesi trebalo bi da se dalje razvijaju van vlade, a nevladine organizacije (NVO) da budu aktivne, dok bi štampa trebalo da ispunjava svoje obaveze, da izvještavaju tačno i profesionalno, da prave razliku između mišljenja i vijesti“, kazao je Palmer.

On je, govoreći o sporu oko imena između Grčke i Makedonije, rekao da će Sjedinjene Američke Države (SAD) učiniti sve da podrže postizanje sporazuma, kako bi zvanično Skoplje krenulo u dalje integracije ka NATO-u.

Prema njegovim riječima, u Bosni i Hercegovini (BiH) ima dosta izazova, pri čemu zabrinjava nacionalistička retorika. Nesposobnost lidera, kako je kazao, odvlači BiH od evropskog puta.

„Integracije BiH u evroatlanstke strukrture je nešto što garantuje našu bezbjednost“, rekao je Palmer.

On je dodao da normalizacija između Srbije i Kosova ima ogroman potencijal, pa je izuzetno važno nastaviti dijalog.

„Drago nam je da je Srbija, zajedno sa Crnom Gorom, identifikovana kao predvodnik evropskih integracija. I Kosovo napreduje, to je mlada demokratija. Priština ostvaruje značajan napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije“, rekao je Palmer.

On je dodao da Amerika ne može da se vrati na Balkan, jer nikad nije ni napustila Balkan.

„Mi smo posvećeni dugoročnim partnerstvima, želimo Evropu koja je napredna i snažna, a Balkan je dio toga. Želimo da vrijednosti koje mi dijelimo budu integrisane u vaše institucije. Nastavićemo da pružamo podršku kako bi se unaprijedile reforme, vladavina prava, bezbjednost na granicama, kako bi se borili protiv kriminala i korzupcije“, kazao je Palmer.

Premijer Duško Marković rekao je da danas Crna Gora diskutuje s pozicije članice NATO alijanse, što je ujedno garancija njene suverenosti, ali i ekonomskog rasta.

Marković je naveo da ove godine došlo 20 odsto više turista u odnosu na isti period prošle godine. On smatra i da se Crna Gora nalazi na stabilnom putu.

„Promijenjena geopolitika na Balkanu opterećuje region, ali je važno prepoznati pozitivne trendove. Svjedoci smo da postoje pokušaji da se osujeti pokušaj regiona da bude dio EU i NATO. Zato je važno raditi na punom ostvarenju ove vizije“, rekao je Marković.

Crna Gora to, kako je kazao, dobro razumije, pa su od samog starta njen cilj EU i NATO.

„Niko ne može uraditi posao umjesto nas. Moramo sami rješavati probleme, i sprovoditi bolne reforme. Ponosni smo da je Crna Gora na čelu pregovaračkog procesa. Svjesni smo da je članstvo zanovano na rezultatima i da članstvo zavisi od nas samih“, rekao je Marković.

Direktor Atlantskog saveza, Savo Kentera, podsjetio je da je Crna Gora prije godinu postala članica NATO, navodeći da će proći još dosta vremena dok se ne počne živjeti u skladi s vrijednostima Alijanse.

Kentera je kazao da postoji mjesta za optimizam.

„Svjedoci smo povratka SAD, Velike Britanije i ostalih zemalja na prostor Zapadnog Balkana, kako bi se pokazalo da ovaj prostor ostaje svera interesovanja zapadnih zemalja“, rekao je Kentera, uz poruku da Evropa mora preuzeti inciijativu za proces proširenja.

Crna Gora je, kako smatra, ulaskom u NATO stvorila dobre preduslove za ulazak EU.

„Članstvo u EU neće doći samo po sebe. Pred nama je još dosta posla, prije svega na jačanju institucija sistema, borbe protiv organizovanig kriminala i korupcije i slobode medija“, rekao je Kentera.

On je kazao da vjeruje da će Crna Gora imati snage i mudrosti da odabere pravi put, ocjenjujući pritom da nekim zemljama neće odgovarati da Crna Gora nastavi svoj put.

“Svjedoci smo i kampanje dezinformisanja”, dodao je Kentera.

On je ocijenio i da je Zapadni Balkan najslabija tačka Evrope, zbog čega je prisustvo SAD i Velike Britanije od krucijalnog značaja, kako bi se imalo u vidu da se Zapadni Balkan neće prepustiti bilo kome.

Bonus video: