Beograd mijenjao tekst Strategije, Lutovac neobaviješten

“Vijesti” su utvrdile da su te izmjene objavljene u Službenom glasniku Srbije 4. marta, što znači da je Vlada Crne Gore zakasnila prekjuče, kada je uputila oštar protest Beogradu
83 pregleda 0 komentar(a)
Zoran Lutovac, Foto: Savo Prelević
Zoran Lutovac, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 12.03.2011. 09:04h

Vlada Srbije izmijenila je Strategiju očuvanja i jačanja odnosa matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu, tako da u tom dokumentu više nema odredbe da Srbi u Crnoj Gori treba da budu konstitutivan narod, izjavio je “Vijestima” šef Vladine kancelarije za odnose sa medijima Milivoje Mihajlović.

On je kazao da je Vlada još na sjednici 3. marta izmijenila spornu odredbu. Izmijenjeni dokument nalazi se na sajtu Vlade Srbije. “Vijesti” su utvrdile da su te izmjene objavljene u Službenom glasniku Srbije 4. marta, što znači da je Vlada Crne Gore zakasnila prekjuče, kada je zbog te rečenice uputila oštar protest Beogradu, optužujući Srbiju da se miješa u unutrašnja pitanja Crne Gore.

Međutim, srpski ambasador u Podgorici Zoran Lutovac juče nije znao da je iz Strategiji izbrisan najsporniji paragraf:

“Razgovarao sam sa ambasadorom i on nije bio upoznat sa tim izmjenama”, rekao je juče “Vijestima” državni sekretar u Ministarstvu vanjskih poslova Nebojša Kaluđerović.

On je pozvao Lutovaca i prenio mu oštar protest Vlade Crne Gore, posebno ukazujući na zahtjev za konstitutivnošću srpskog naroda u Crnoj Gori, ulogu SPC i slično, ali i na činjenicu da Strategija nije do kraja usaglašena sa opšte prihvaćenim međunarodnim normama i evropskim standardima.

U novoj verziji srpske Strategije, usvojene 21. januara, sve ostale odredbe su iste, tako da i sada piše da bi Republika Srbija trebalo da poslije BiH stavi Crnu Goru u središte svoje spoljne i regionalne politike

Saopšteno je da je Lutovac primio sve k znanju i rekao da će o svemu informisati rukovodstvo Srbije:

“Istakao je da Srbija nema nikakvih pretenzija prema Crnoj Gori, da se nivo njenih odnosa prema Crnoj Gori odražava u mjeri u kojoj Crna Gora to želi i da odnose zasniva na uzajamnom uvažavanju i poštovanju, te da poštuje Ustav i zakone Crne Gore”.

U novoj verziji srpske Strategije, usvojene 21. januara, sve ostale odredbe su iste, tako da i sada piše da bi Republika Srbija trebalo da poslije BiH stavi Crnu Goru u središte svoje spoljne i regionalne politike.

“Imajući u vidu viševjekovne istorijske i civilizacijske neraskidive veze između dvije države i naroda, važno je obezbijediti srpskom narodu ravnopravnost i pravednu zastupljenost u državnim ustanovama, državnoj upravi i lokalnoj samoupravi. Kontinuirana ulaganja u političku, ekonomsku i kulturnu emancipaciju i razvoj srpskog naroda od posebne su važnosti”, piše u Strategiji.

Posebno je, dodaje se u tom dokumentu, neophodno sistemski urediti i garantovati stečeno pravo na školovanje na srpskom jeziku.

“Srpski jezik se ne vezuje samo za Srbe u Crnoj Gori, nego i za veliki broj Crnogoraca koji i dalje svoj jezik zovu tradicionalnim, srpskim imenom”.

Bonus video: