Portparol DIK: Nije u skladu sa Ustavom, ali...

"S druge strane vidimo koji epidemiološki rizik nosi, posebne su okonosti i nadam se da će ta lica imati razumijevanje sva ta lica", ističe Dautović

48398 pregleda 120 reakcija 52 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Građani sa biračkim pravom, koji na dan izbora 30. avgusta budu na bolničkom liječenju, usljed infekcije koronavirusom, kao i oni u karantinima van mjesta prebivališta, neće moći da ostvare biračko pravo, saopšteno je iz Državne izborne komisija, koja je jednoglasno usvojila tehničke preporuke za održavanje izbora radi epidemiološke zaštite birača.

Svjesni su, kaže portparol Mersudin Dautović, da to nije u skladu sa ustavom zagarantovanim pravom, ali je zbog epidemiološkog rizika morala biti donijeta takva odluka.

Preporuke su kako je kazao portparol DIK-a Mersudin Dautović, usvojene jednoglasno.

"Cilj preporuka je zaštita zdravlja građana Crne Gore, odnosno birača, svih učesnika u izbornom procesu", kazao je Dautović za TVCG.

Ono što je najviše zaokupljalo pažnju, kako DIK-a, tako i javnosti, bilo je pitanje kako će glasati osobe oboljele od Kovid-a 19.

"Lica u samoizolaciji, pozitivna i negativna, moći će da ostvare svoje biračko pravo u skladu sa zakonom o izboru odbornika i poslanika i pravilima o glasanju putem pisma. Uz,dodatne mjere epidemiološke zaštite”, navodi Dautović.

To se ne odnosi na oboljele od kovida na bolničkom liječenju.

"Nažalost, licima koja su na bolničkom liječenju, a oboljela su od koronavirusa, ovaj put nijesmo u mogućnosti da izađemo u susret. Jer je opšta preporuka i ocjena NKT-a, da se radi o crvenim zonama i zaista bi svaki ulazak u takvim ustanovama predstavljao visok rizik.”

Neće samo njima biti uskraćeno ustavom zagarantovano pravo.

"Moći će da glasaju samo lica koja se nalaze u karantinu koji se nalazi na teritoriji opštine gdje lice ima prebivalište, odnosno nalazi se na biračkom spisku. Lica koja su sa teritorije druge opštine nažalost neće moći da ostvare svoje biračko pravo”, kaže Dautović.

U DIK-u su svjesni da to nije u skladu sa Ustavom, ali napominju, postoji i druga strana priče.

"S druge strane vidimo koji epidemiološki rizik nosi rizik, posebne su okonosti i nadam se da će ta lica imati razumijevanje", ističe Dautović.

Osobe koje nijesu zaražene i žele da iskoriste biračko prvao moraće da drže fizičku distancu, dezinfikuju ruku prije i nakon glasanja, te da nose zaštitnu masku. Osim u momentu identifikacije.

“Lice će imati obavezu da skloni masku prilikom utvrđivanjhaidentiteta. Odmah nako utvrđivanja identiteta u obavezi je da vrati masku”, kaže za TVCG portparol DIK-a.

Preporuke se odnose kako na članove DIK, OIK-a, biračkih odbora, tako i na državne i organe lokalne samouprave, druge organe i organizacije koje imaju obavezu da pružaju tehničku i stručnu podršku, ali i na predstavnike posmatračkih misija i sva ona lica koja se na dan izbora mogu naći na biračkim mjestima. Ove preporuke su, kaže Dautović, konačne. U DIK-u se nadaju da će svi 30. Avgusta poštovati osnovne preporuke - distanca ruke maska, ali i one koje se odnose na izborni dan.

Bonus video: