Predstavnici izbornih lista potpisali kodeks za fer i demokratsku kampanju

Izborne liste su se obavezale da neće uticati na ishod glasanja nasilnim ili nezakonitim aktivnostima, vršiti nasilje, ometati novinare u vršenju posla, sprečavati i ometati javne skupove i propagandne aktivnosti drugih partija, uništavati propagandni materijal, sprovoditi anonimne negativne kampanje...

10372 pregleda 5 komentar(a)
Foto: CDT
Foto: CDT

Potpisivanjem kodeksa za fer i demokratsku izbornu kampanju svi akteri parlamentarnih izbora obavezali su se da će promovisati neprikosnoveno pravo građana da glasaju slobodno.

Predstavnici izbornih lista potpisali su kodeks na inicijativu Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

Izborne liste su se obavezale da neće uticati na ishod glasanja nasilnim ili nezakonitim aktivnostima, vršiti nasilje, ometati novinare u vršenju posla, sprečavati i ometati javne skupove i propagandne aktivnosti drugih partija, uništavati propagandni materijal, sprovoditi anonimne negativne kampanje...

Izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica kazao je da svi prisutni akteri, kroz odredbe Kodeksa zapravo afirmišu promociju nenasilja i sprečavanje vršenja pritiska na birače.

„Sprečavanje zloupotrebe javnih resursa i funkcija, transparentno finansiranje kampanje, poštovanje slobode medija, sprečavanje širenja dezinformacija, odgovorno ponašanje na društvenim medijima, institucionalno rješavanje sporova, te prihvatanje slobodno izražene volje ljudi... ili kratko rečeno danas promovišemo neprikosnoveno pravo građana/ki da glasaju slobodno“ rekao je Koprivica.

On je dodao da je potpisivanje ove vrste sporazuma demokratski iskorak naročito u politički polarizovanim zajednicama čiji izborni proces nije u potpunosti usklađen sa demokratskim standardima.

Kodeksom, objasnio je, žele da nadomjeste manjkavosti izbornog procesa i važećeg izbornog zakonodavstva, uvedu nove standarde koji će biti poštovani u toku parlamentarnih izbora, i da na taj način daju svoj doprinos da ti izbori budu kvalitetniji i kompetitivniji.

Potpisivanje ovakvog kodeksa je, podsjetio je, bila i jedna od ranijih preporuka misija OSCE/ODIHR.

„Naš tim sastavljen od stručnjaka/inja za pojedine izborne oblasti i mreža naših regionalnih i opštinskih koordinatora, će u saradnji sa potpisnicima, analizirati svaku pojedinačnu prijavu i adekvatno reagovati – bilo da se radi o javnom apelu i/ili potrebi obavještavanja nadležnih državnih organa. Činjenica je da danas za jednim stolom, po dostupnim anketama 85-90 odsto budućeg parlamenta, nas jako ohrabruje...", rekao je Koprivica i dodao da ostavljaju prostor listama koje nisu prihvaćene, a koje su se žalile Ustavnom sudu, da prihvate odredbe Kodeksa.

Predstavnik liste Pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić je kazao da su radom na mekom pravu stvoreni uslovi za fer i transparentnu kampanju, ali da treba raditi i na tvrdom pravu i sprovesti izbornu reformu.

On je dodao da se sada više priča o programima, vizijama, načelima, a manje o nacionalističkim temama koje su dijelile društvo. „Imajući u vidu taj iskorak smatram da smo zreli da u narednom sazivu parlmenta završimo tu izbornu reformu“, rekao je Čarapić.

Pedstavnik liste "Zajedno za budućnost", Aleksandar Bogdanović, kazao je da fer politička trka zavisi isključivo od djelovanja onih koji u njoj učestvuju.

Naveo je da je DPS pokazao odgovoran odnos tokom ranijih izbornih procesa i pokazao da poštuje izbornu volju grđana što, kako je dodao, pokazuje nedavna tranzicija vlasti.

„Tako treba da bude i ubuduće, tako kreiramo politički ambijent. Budemo li se pridržavali odredbi Kodeksa siguran sam da ćemo uspjeti u našem naumu da društvo nakon ovih izbora bude još demokratskije i zrelije, onda poraženih u izbornoj trci nema“, kazao je Bogdanović.

Predsjednik Demokrata Aleka Bečić kazao je da Crna Gora kontinuirano demokratski sazrijeva.

On je naveo da očekuje da izborna kampanja i sami izbori proteknu kao i prethodni, da se poštuje kodeks, da se liste međusobno uvažavaju, i da izborni dan bude kao 19. mart i 2. april jer bi, kako je naveo, na takvim izbornim danima Crnoj Gori mogle pozavidjeti i mnogo razvijenije demokratije.

Predstavnica liste SNP-a i Demosa, Ljiljana Lutovac, kazala je da SNP potpisivanjem Kodeksa pokazuje da poštuje izbornu volju građana.

Damir Gutić iz Bošnjačke stranke poručio je da ono što daje važnost Kodeksu jeste to što će liste javno dati još jedno obećanje da će se u kampanji pridržavati pravila. On je dodao da svaka partija srazmjerno svojoj snazi treba da utiče kako bi izborni proces prošao fer i korektno.

Potpredsjednica Pokreta za promjene, Branka Bošnjak, navela je da očekuje da će u narednom sazivu Skupštine mnoge norme iz ovog Kodeksa ući u zakone. „Očekujem fer utakmicu. Čini se da su građani konačno oslobođeni partijskih pritisaka i da nam svaki izbori sve više teku bez tenzija, očekujem da će tako biti i sa ovima“, kazala je Bošnjak i dodala da građani treba slobodno da daju svoj glas i da na izborima treba da pobijedi najbolji.

Predstavnik Albanske liste, Maraš Dukaj, kazao je da se nada da će svi potpisnici biti iskreni u sprovođenju odredbi Kodeksa.

„Moramo biti svjesni da zakonski okvir diskriminatoran za Albance, a najdiskriminisaniji su Romi. Romi i Egipćani treba da budu dio procesa jer oni su važan faktor u našem društvu“, istakao je Dukaj.

Predstavnik Albanske alijanse, Ardian Mavrić, rekao je da želi da svi učesnici izbora budu fer i korektni i da ne ucjenjuju albanski narod, kao što su, kako tvrdi, to ranije činile velike partije.

Predstavnica SDP-a, Dragica Anđelić, kazala je da je neophodno da građani steknu više povjerenja u izborni proces.

„SDP će svakako biti posvećena promociji vrijednosti i poštovanju moralnih normi ovog Kodeksa, ali on naravno ne može biti izmjena za izborno zakonodavstvo koje treba što prije da doživi izborno zakonodavstvo“, rekla je Anđelić.

Predstavnik pokreta Preokret, Dževdet Pepić naveo je da taj pokret na napada ispod nivoa neće odgovarati na isti način jer već ima previše uvreda. „Mi treba da budemo politički suparnici ali na građanski način. Nije sve u izborima i u funkcijama, hajde da se prvi put iskreno okrenemo onome kome je to najpotrebnije – građaninu“, naveo je Pepić i dodao da što prije treba regulisati „nakaradno izborno zakonodavstvo“.

Nosilac liste Narodne koalicije, Dejan Vukšić, rekao je da je prihvatanje Kodeksa podsjetnik da se u narednom periodu formalizuje ovakav akt i da je ovo signal političarima i budućim poslanicima za realizovanje izborne reforme.

Predstavnik liste Pravda za sve, Aleksandar Ćuković, kazao je da Kodeks vidi kao indikator napretka i zrelosti crnogorskog društva, a sa druge strane kao opomenu za one stvari koje u političkom smislu valja učiniti ka daljim koracima demokratizacije društva.

Nosilac liste HGI Adrijan Vuksanović naveo je da mu je drago što svjedočimo novim politčkim praksama koje su ohrabrujuće. „Često govorimo o potrebi za političkom stabilnošću. Evo danas smo se svi okupili oko ovog dokumenta, neka to bude slika koja je prijeko potrebna za naše društvo i državu“, poručio je Vuksanović.

Predstavnica liste Mi možemo, Mirel Radić kazala je da sve što je inkorporirano u Kodeks nešto što je neophodno za političku klimu u Crnoj Gori. Ona je istakla da se u Crnoj Gori ne uvažava uloga žene u politici i da je kroz partije nemoguće ostvariti veće prisustvo žena u politici.

Bonus video: