Budvani pred "referendumskim pitanjem" uoči glasanje u nedjelju: Ko (ne)će sa DPS-om poslije izbora?

Poruke kandidata za buduće odbornike u budvanskom parlamentu o tome šta će njihova lista učiniti ako budu dio lokalne vlasti zaglušuju politički sukob i međusobne optužbe Mikijeljeve i Jovanovićeve struje o “šurovanju sa DPS-om”

29795 pregleda 42 reakcija 42 komentar(a)
Sa ljetošnjeg propalog zasjedanja budvanskog parlamenta, Foto: Vuk Lajovic
Sa ljetošnjeg propalog zasjedanja budvanskog parlamenta, Foto: Vuk Lajovic

Pred budvanskim biračima na vanredne izbore, sudeći po političkoj kampanji ključnih igrača, izgleda da se našlo samo jedno pitanje – da li ste za to da se Demokratska partija socijalista nakon osam godina vrati na čelo grada ili ne.

Obećanja poput onih o izgradnji novih škola i vrtića, šetališta, kulturnih centara, sportskih igrališta, bolnice, do povećanja socijalne pomoći, rješavanja urbanističkog i komunalnog haosa, razvoja kulture i sporta koje daju gotovo svi predstavnici političkih partija, koalicija i grupa građana, koje su u izbornoj trci, pale su u drugi plan u odnosu na priču o povratku “zloglasnog” DPS-a.

A upravo takav narativ ključan je u porukama dva sukobljena bloka, nastala raspadom nekadašnjeg jedinstvenog Demokratskog fronta - koalicije “ Za budućnost Budve – Budva mora naprijed” koju predvodi Mladen Mikijelj i političke grupacije “ Budva naš grad” čiji je lider Nikola Jovanović.

Poruke kandidata za buduće odbornike u budvanskom parlamentu o tome šta će njihova lista učiniti ako budu dio lokalne vlasti zaglušuju politički sukob i međusobne optužbe Mikijeljeve i Jovanovićeve struje o “šurovanju sa DPS-om”.

Kako u debatama u medijima, tako mnogo jače na društvenim mrežama, gdje se vodi brutalan, neprimjeren i prizeman rat botova dvije struje, jedni drugima spočitavaju veze i tajne sastanke sa predstavnicima DPS-a, te “sigurno” sklapanje koalicije sa partijom čiji je nekadašnji potpredsjednik Svetozar Matović godinama “vedrio i oblačio” Budvom.

Mikijelj je i u kampanji za majske i za izbore u nedjelju uvijek bio izričit da koaliciju niti podršku za formiranje vlasti neće nikada tražiti od DPS-a, ali ni od “satelita”, misleći na SDP sa kojom Jovanović ima bliske odnose.

I lideri Nove srpske demokratije Andrija Mandić i Demokratske narodne partije Milan Knežević su iz Budve minulih dana tokom kampanje jasno građane pozivali da ne glasaju za one koji će vratiti DPS, aludirajući na Jovanovićev “ Budva naš grad”, uz poruke da Budvu ponovo ne otme DPS. Mikijelj poziva na pomirenje, optužujući Jovanovića da je zavadio ljude u Budvi, kumove rođake, te da je gradu hitno potrebna stabilna vlast.

Sa druge strane, Jovanović je u kampanji uvijek demantovao saopštenja u kome ga Mikijeljov blok optužuje da je već zaključio koalciju sa DPS- om, nazivajući takve optužbe političkim šibicarenjem. Jovanović nikada nije krio da kao političkog partnera u budućoj vlasti vidi Petra Odžića, lidera liste Evropski savez.

Kao jedan od “ključnih dokaza” da Jovanović ipak misli da podršku za formiranje vlasti zatraži i od DPS-a, politički protivnici vide njegovo gostovanje u emisiji “ Reflektor” na Televiziji Vijesti nakon majskih izbora, kada je kazao da će na pregovore pozvati i DPS. Tada se grad našao u pat poziciji, jer su i “Budva naš grad “ i “ Za budućnost Budve” imali po devet odbornika. Taj snimak se često objavljuje po nalozima na društvenim mrežama Mikijeljevih pristalica i botova.

Jovanović svoju kampanju zasniva i na borbi protiv “kriminalnih grupa u NSD”, optužujući ih da žele kontrolu nad Budvom.

Za razliku od njega Mikijelj svoju kampanju naziva anti-depeesovskom, te poziva sve koji su protiv te partije da nakon novembarskih izbora formiraju vlast i spriječe da Jovanović sa DPS i SDP preuzme fotelju gradonačelnika.

Samo tri dana do izbore ćutnje, dva politička bloka, nekada “složna braća” prebiraju i po krvnim zrncima svakoga člana jedne i druge opcije, simpatizera i aktiviste, objavljuju navodne stare veze i nalaze dokaze o bliskosti sa pojedinim funkcionerima DPS-a.

U koaliciji Demokrate-PES, koju predvodi Dragana Kažanegra Stanišić jasni su da DPS-om neće formirati vlast, ne ostavljajući nimalo prostora da bi eventualno prihvatili i manjinsku podršku te stranke.

Kažanegra Stanišić tvrdi da koalicije nakon izbora neće praviti ni sa onima koji su vladali Budvom “kako bi asfaltirali ulice”, ali ni sa zvijezdama SKY aplikacije. Poznato je da je upravo zbog poruka i prepiske na ovoj aplikaciji, u aprilu prošle godine uhapšen predsjednik Opštine Milo Božović, kome se na teret stavlja šverc nekoliko tona kokaina. Božović navodno podržava Jovanovićevu listu, na kojoj je i njegov sin.

I dok se vodi ova polemika, najjača opoziciona partija, u DPS-u kojeg i na ovim izborima predvodi Nikola Milović, optimisti su da će se nakon osam godina vratiti na vlast, te da se bez njih ona neće moći formirati, uvjereni u još bolji izborni rezultata u odnosu na majske izbore, kada su osvojili sedam odborničkih mandata,

Iz ove partije su nakon majskih izbora demantovali da su vodili pregovore sa Jovanovićem, o čemu se spekulisalo u političkim krugovima.

Dok se njihovi politički protivnici međusobno optužuju ko će sa njima formirati vlast, DPS vodi kampanju u kojoj poziva građane da je vrijeme za promjene, spočitavajući svima onima koji su u proteklih osam godina vladali Budvom, da su je “doveli do dna”.

Bonus video: