Najaktivniji odbornik u pljevaljskom parlamentu prošle godine bio je Saša Ječmenica, koji je prosječno po sjednici za skupštinsku govornicu izlazio skoro 26 puta.
Ječmenica je do sredine ljeta prošle godine bio odbornik DPS-a, a nakon napuštanja te partije i prelaska u Stranku evropskog progresa koju je osnovao bivši premijer Duško Marković u lokalnom parlamentu nastupa kao nezavisni odbornik.
Najaktivniji odbornik prošle godine za govornicu je izlazio 154 puta, najviše da bi replicirao. Ječmenici je skupštinska služba registrovala 91 repliku, 36 diskusiju o tačkama dnevnog reda, a proceduralno je reagovao 12 puta. Postavio je 11 odborničkih pitanja a četiri puta je komentarisao dobijene odgovore.
U 2024. godini održano je 6 sjednica Skupštine opštine Pljevlja, a odbornici su u skupštinskoj sali ukupno proveli skoro 63 sata, a učestvovali su i u radu opštinskih odbora. Skupština opštine Pljevlja u 2024. godini ukupno je donijela 76 odluka i zaključaka.
Iako imaju gotovo tri puta manje odbornika u odnosu na vladajuću većinu, opozicija je prošle godine bila daleko aktivnija na zasjedanjima, i u njihovim redovima nije bilo odbornika koji je “prećutao” sjednicu. Kompletna vladajuća većina imala je 81 diskusiju, a opozicija 112. U slučaju replika, odnos je 212:123 u korist opozicije.

Skoro trećina odbornika prošle godine nijednom nije diskutovala o temama koje su bile na dnevnom redu, niti postavila bilo koje odborničko pitanja iz domena rada lokalna uprave. “Ćutalo” je 10 od 34 odbornika, koliko broji pljevaljska Skupština, za šta su prošle godine ukupno naplatili 3.510 eura po odborniku.
Najneaktivniji bili su odbornici iz redova skupštinske većine, a među njima prednjače odbornici Nove. Za skupštinsku govornicu nisu izlazili odbornici vladajuće većine: Marko Gačević (Nova), Miroslav Gazdić (Nova), Tatjana Čavić (DNP), Boriša Kankaraš (Nove), Dragiša Kljajević (DNP), Draško Pivljanin (Nova), Ana Dosković Cmiljanić (Pokret za Pljevlja), Tamara Rosić (PES), Ratko Pejović (SNP) i Radivoje Vojnović (URA).
URA, koja u lokalnom parlamentu ima jednog odbornika, odnedavno nije više član vladajuće većine u Pljevljima.
Jedan od aktivnijih prošle godine bio je i odbornik DPS-a Haris Alavać, koji je za skupštinskom govornicom bio 126 puta, odnosno 21 put po sjednici. Njemu je evidentirano 29 diskusija i 78 replika. Postavio je šest odborničkih pitanja, a komentarisao je četiri odgovora na postavljena pitanja i devet puta proceduralno reagovao.
Najaktivniji među odbornicima vladajuće većine je Božidar Jelovac iz Nove, koji je za govornicu izlazio 61 put. Jelovac je upisao 21 diskusiju o tačkama dnevnog reda, a 29 puta je replicirao kolegama. Postavio je sedam odborničkih pitanja i četiri puta proceduralno reagovao.
Jedan od aktivnijih je i odbornik Pokreta za Pljevlja Božidar Bajić, kojem je skupštinska služba upisala 11 diskusija i 22 replike. Za skupštinsku govornicu je izlazio deset puta zbog proceduralnog reagovanja.
Predsjednik odborničkog kluba DPS-a Marko Tošić upisao je devet diskusija, 20 replika, postavio pet odborničkih pitanja, jednom komentarisao i pet puta imao proceduralne primjedbe.
Marko Potparić (Nova) za govornicu je izašao 26 puta, četiri puta da diskutuje, 19 puta da replicira, a tri puta je uputio proceduralno reagovanje.
Odbornik PES-a Radoman Andesilić imao je 14 replika i tri diskusije, a odbornik Demokrata Milojica Tešović osam diskusija, sedam replika i dva odbornička pitanja.
Dragiša Sokić (DPS) imao je 13 diskusija i pet replika, bivši predsjednik opštine, a sada odbornik DPS-a Rajko Kovačević sedam diskusija, pet replika, a postavio je tri odbornička pitanja...
Najneaktivnija u redovima opozicije bila je odbornica Bošnjačke stranke Amra Kečević, sa jednom replikom.
Među ženama najaktivnija je odbornica DPS-a Tanja Dragašević, koja je imala 12 diskusija, osam replika, postavila je tri odbornička pitanja i jednom proceduralno reagovala.
Predsjednica Skupštine opštine Jovana Tošić (Demokrate) imala je četiri diskusije o tačkama dnevnog reda, tri replike i jedno odborničko pitanje.
Snežana Macanović (Nova) diskutovala je tri puta, a za gavornicom je dva puta bila i zbog replika.
Naknada porasla sa 270 na 360 eura
Naknada odbornicima, ne računajući učešće u radnim tijelima, od januara do septembra iznosila je 270 eura, a od oktobra do decembra 360 eura, odnosno 60 odsto od najniže cijene rada u Crnoj Gori.
Predsjednici odborničkih klubova imaju nešto veća primanja, odnosno 65 odsto od najniže zarade u državi, što je 390 eura mjesečno.
Odbornici dodatno dobijaju i naknadu za učestvovanje u radu radnih tijela Skupštine, za učešće na vjenčanjima građana u ime predsjednika Opštine.
Za učestvovanje u radu radnih tijela Skupštine odbornici dodatno dobijaju 3 odsto najniže zarade u Crnoj Gori, odnosno 18 eura po sjednici.
Za prisustvo vjenčanjima odbornici dobijaju pet odsto najniže zarade, odnosno 30 eura za svaki dan učešća u postupku zaključenja braka.
Odbornici koji žive na ruralnom području imaju pravo na naknadu putnih i troškova službenih putovanja u visini cijene prevoza javnim gradskim i prigradskim prevozom i u visini dnevnice za službena putovanja u zemlji državnih službenika i namještenika.
Bonus video:
