Ostavke odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) u cetinjskom parlamentu neće znatno uticat na rad tog tijela, ali je njima urušen uloženi trud da se država primora da preduzme mjere povodom bezbjedonosne situacije u prijestonici, ocijenio je za “Vijesti” glavni urednik Radio televizije (RTV) Cetinje Mladen Zadrima.
Kazao je da će se ostavkama produbiti podjele koje su, tvrdi, u ovom trenutku najmanje potrebne, dodajući da bi bolji efekat predstavnici DPS-a postigli da su ostavke podnijeli u Skupštini Crne Gore.
“Mada nije se lako odreći apanaže od 1.800 eura mjesečno s državne kase, u odnosu na 150 eura odborničke plate”, naveo je Zadrima.
Predsjednik cetinjskog DPS-a, Oskar Huter, saopštio je juče na sjednici Skupštine prijestonice da odbornici te partije kolektivno podnose ostavku i mandate vraćaju građanima. Naveo je da je do takve odluke došlo zbog narušene bezbjednosne situacije u gradu i “institucionalne nemoći da se građanima obezbijedi sigurnost”. Huter je poručio da su oni “pokušali na sve načine da dođu do zajedništva”.
“Naša uloga u parlamentu je besmislena, jer ne možemo da dobijemo odgovore sa adresa kojima smo uputili zahtjeve. Nakon skoro tri godine od prve tragedije, lokalni parlament nije uspio da dođe ni do jednog odgovora, da nas neko uvaži, a kamoli da realizuje naše zahtjeve”, kazao je Huter za RTV Cetinje.

Cetinjski parlament usvojio je na sjednici 10. januara devet zaključaka, kojim se između ostalog, traži podnošenje ostavki ili smjene kompletnog rukovodstva bezbjednosnog sektora kao čin preuzimanja odgovornosti zbog tragedija koje su se desile u tom gradu u avgustu 2022. i januaru ove godine, u kojima su poginule 23 osobe, uključujući četvoro djece. Dvonedjeljni rok, koji su na sjednici 11. aprila dali premijeru Milojku Spajiću da dostavi pisani odgovor na zaključke, istekao je juče.
Skupština ne može ostati bez odbornika
Zakonom o izboru odbornika i poslanika propisano je da ukoliko odbornik podnese ostavku, njegovo mjesto zauzima sljedeći kandidat s iste izborne liste. Ukoliko svi kandidati s izborne liste DPS-a odbiju da preuzmu mandate, ta mjesta u lokalnom parlamentu pripala bi listama koje bi imale naredni najveći količnik, odnosno, prvo listi koja je na prethodnim izborima osvojila najviše glasova poslije DPS-a, i tako redom.
Pravnik s kojim su “Vijesti” nezvanično razgovarale, pojasnio je da to znači da odbornička mjesta DPS-a mogu popuniti odbornici sa lista drugih partija, ako oni (DPS) kažu da neće, jer je nemoguće da Skupština ili Skupština opštine “ostane bez poslanika ili odbornika”.
Na pitanje da li će kandidati s izborne liste DPS-a koje sljeduje funkcija odbornika, takođe, podnijeti ostavke, Oskar Huter je “Vijestima” odgovorio da je to isključivo stvar njihovog opredjeljenja.
Na cetinjskim izborima održanim u decembru 2021. DPS je poslije 17 godina izgubio vlast u prijestonici. Oni su tada osvojili 14 mandata, Socijaldemokratska partija (SDP) osam, Građanski pokret (GP) URA četiri, Demokrate tri, Stara garda Liberalnog saveza Crne Gore (LSCG) tri, a Socijaldemokrate (SD) i Liberalna partija (LP) po jedan.
Iako su sa SDP-om bili na pragu dogovora da oforme upravu, pregovori su propali. DPS-u su za ostanak na vlasti nedostajala tri mandata (parlament ima 33 mjesta). Novu vlast oformili su SDP i Stara garda LSCG, a podršku im iz skupštinskih klupa pružaju odbornici GP URA i Demokrata.
U septembru 2024. godine, DPS su napustila četiri odbornika, Sonja Radojičić, Aleksa Bastać, Miloš Ražnatović i Stefan Vuletić, koji su oformili svoj klub “Za evropsku prijestonicu”.
Đurašković: Jeftina reklama pred izbore
Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković (SDP) saopštio je da su ostavke odbornika DPS-a jeftina reklama pred izbore, koji bi u prijestonici trebalo da se održe pred kraj godine.
“Dakle, ostavka na par mjeseci pred kraj mandata nije ništa drugo nego početak predizborne kampanje. Umjesto zajedništva, borbe za grad i građane i podrške da zajedno mijenjamo stvari na bolje u našem Cetinju, još jednom su potvrdili da ih zanimaju jedino izbori i borba za vlast”, napisao je Đurašković na Fejsbuku.

Ukazao je da je čudno da cijeli DPS ne podnese ostavku u državnom parlamentu koji je, kaže on, za razliku od cetinjskog i gradske uprave, nadležan za bezbjednost u zemlji, pa i na Cetinju.
“Ipak, bez obzira na sve, ponovo pozivam na zajedništvo i borbu za Cetinje kao što sam to radio tokom cijelog mandata. Ruka je pružena, vazda za dobro Cetinja”, rekao je Đurašković.
Slične ocjene dale su i odbornice SDP-a u tamošnjem parlamentu, Nina Milošević i Ana Lipovina.
“I pored javnih poruka o cetinjskom jedinstvu zbog tragedija koje su nas kao grad zadesile, došli smo, nažalost, u situaciju otvorene politizacije od strane pojedinaca koji su sve uradili da do cetinjskog jedinstva i zajedništva ne dođe”, navela je Milošević.
Lipovina je poručila da su ostavke “unaprijed režirana predstava”. “Još jedan pokušaj da se uoči izbora stvori privid odgovornosti. Podnijeti ostavke na kraju mandata, kada je sve već završeno, nije čin hrabrosti. To je politikanstvo”, rekla je.
Bonus video:
