Jeremić: Neću dozvoliti da se briselski dijalog vodi kao do sada

On je kazao da bi kao vrhovni komandant oružanih snaga prvenstveno "vratio dostojanstvo uniformi", a kada je reč o odnosu sa NATO, da Srbija treba da bude "vrlo eksplicitna" i da članstvo u toj alijansi "ni sada, ni u budućnosti", ne bi trebalo čak ni da bude na dnevnom redu razgovora
4 komentar(a)
Vuk Jeremić, Foto: Betaphoto
Vuk Jeremić, Foto: Betaphoto
Ažurirano: 26.03.2017. 15:29h

Predsjednički kandidat Vuk Jeremić izjavio je danas da ako postane predsjednik, neće dozvoliti da se briselski dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine vodi na dosadašnji način.

"Neću dozvoliti da se briselski dijalog vodi na način na koji se vodio do sada. A to je da se ustupci daju šakom i kapom, tako da se momentalno implementira sve ono što je dato prištinskoj strani, a da se zauzvrat traži samo jedno - zeleno svjetlo međunarodne zajednice da se nastavi sa represijom, koja vodi potpunom apsolutizmu. Takvu vrstu sramne trgovine nikada neću dozvoliti i ona se završava danom mog izbora za predsjednika", rekao je Jeremić u intervjuu za novinsku agenciju Beta.

Upitan kako planira da zaštiti Srbe koji žive na Kosovu, Jeremić je kazao da bi to činio kroz diplomatsko angažovanje i na drugačije motivisan način od onoga što trenutno radi vlast koju Srbiji, koju, prema njegovim riječima, Srbi na Kosovu ne zanimaju.

"To se najbolje vidi po tome kakva je danas situacija na sjeveru pokrajine, gdje vlada bezakonje. Gdje su institucije države Srbije u potpunosti razgrađenje, a kontrolu su preuzele paradrževne kriminalne bande", ocjenio je Jeremić.

On je kazao da bi kao vrhovni komandant oružanih snaga prvenstveno "vratio dostojanstvo uniformi", a kada je reč o odnosu sa NATO, da Srbija treba da bude "vrlo eksplicitna" i da članstvo u toj alijansi "ni sada, ni u budućnosti", ne bi trebalo čak ni da bude na dnevnom redu razgovora.

"Srbija treba da bude vojno neutralna zemlja i da sarađuje sa svima koji su aktivni u regionu, a NATO jeste. Imaćemo situacije, da li su to prirodne katastrofe, ili nešto gore, bilo šta što što proizilazi iz nastavka sukoba na bliskom istoku imaćemo zadatak da odbranimo svoje interese i teritoriju, i to treba da činimo u saradnji sa svima, što je ideja vojne neutralnosti", rekao je Jeremić.

On je dodao da saradnju sa NATO treba držati na postojećem nivou i da nema potrebe da se ona "institucionalno produbljuje".

"Ovo je sasvim funkcionalni način saradnje", rekao je Jeremić.

On je kazao da bi kao predsjednik Savjeta za nacionalnu bezbjednost napravio novu vojnu doktrinu i strategiju nacinalne bezbjednosti, koje bi reflektovale opredjeljenost zemlje ka vojnoj neutralnosti, što, kako je rekao, sada nije slučaj.

"Zbog toga sumnjam u namere ove vlasti, kada je reč o vojnoj neutralnosti, jer mislim da nas oni puzeći približavaju NATO. Kako drugačije objasniti to da u poslednjih pet godina nisu ugradili u vojnu doktrinu, niti u strategiju bilo koji od neophodnih elemenata da budemo vojno neutralna zemlja. Ja to namjeravam da uradim", rekao je Jeremić i dodao da bi, ako bi došlo do promjene Ustava,predložio da bude upisana i stavka o vojnoj neutralnosti.

On je kazao da će ako postane predsjednik njegov prvi potez biti "promena načina ponašanja i opštenja i sa javnošću i sa institucijama".

Jeremić je predložio predsjednički program koji ima više od 70 tačaka, ali kao tri ključe izdvaja zapošljavanje i poboljšanje životnog standarda kroz dovođenje ozbiljnih investitora koji mogu da proizvode robu visoke tehnologije i otvaranje trećih tržišta za srpske proizvode, prioritet će biti i vladavina prava, poštovanje zakona i institucija i drugačije angažovanje Srbije u svetu.

"Na kraju mog mandata je nezaposlenost će biti suzbijena, ali ne kroz statističke manipulacije, već ćemo imati značajan broj novih radnih mesta i to u polju proizvodnje visokih tehnologija. Još jedna stvar mora da se dogodi, a to je zaustavljanje odlaska mladih i radno-sposobnih ljudi iz zemlje u do sada nezabeleženom broju. To mora da stane i do kraja mog mandata to će i stati, ako to ne stane bićemo zemlja bez budućnosti", rekao je Jeremić.

Predsjednički kandidat, koji je i nekadašnji ministar spoljnih poslova Srbije, ocjenio je da su "vlastodršci" iz Srbije ponizni pred svjetom i da prihvataju sve što se od njih traži, a da zauzvrat traže "tapšanje po ramenu pred kamerama, kako bi to moglo da se protumačilo kao podrška za način vladavine koji sprovode u zemlji", koji je ocjenio kao represiju koja vodi ka potpunom apsolutizmu.

Jermić je kazao da Srbija u svetu mora da se aktivnije angažuje uz bolje razumjevanje globalnih procesa, ali da će spoljnu politiku usmeriti i ka ekonomskoj diplomatiji.

Upitan da li sa nekom zemljom želi da kao predsjednik Srbije posebno razvija odnose, Jeremić je kazao da je u "blisko integrisanom svetu, nemoguće (diplomatiju) posmatrati samo u jednom pravcu".

"Samo jedna dimenziju u spoljnoj politici nikada nije donjela dobre rezultate. Spoljna politika Srbije mora biti multidimenzionalna i daleko sofisticiranija nego što je to danas", rekao je Jeremić.

Bonus video: