Administrativni odbor izglasao ukidanje imuniteta Mandiću i Kneževiću

Andrija Mandić nije u Crnoj Gori, a u DF-u kažu da se njegov povratak očekuje večeras. Vladajuća većina u Skupštini Crne Gore na plenumu će se o tome izjašnjavati u srijedu, za kada su uputili zahtjev za vandrednu sjednicu
182 pregleda 0 komentar(a)
Administrativni odbor, imunitet, Foto: Savo Prelević
Administrativni odbor, imunitet, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 13.02.2017. 18:19h

Administrativni odbor Skupštine Crne Gore izglasao je ukidanje imuniteta poslanicima DF-a Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću. Vladajuća većina u Skupštini Crne Gore na plenumu će se o tome izjašnjavati u srijedu, za kada su uputili zahtjev za vandrednu sjednicu.

Andrija Mandić nije u Crnoj Gori, a u DF-u kažu da se njegov povratak očekuje večeras.

Odbor će predložiti Skupćtini da da odobrenje za pokretanje krivičnog postupka i određivanje pritvora protiv Mandića i Kneževića, po zahtjevu SDT-a.

Predsjednik Odbora, Ljuiđ Škrelja, kazao je da zahtjev za odobrenje za krivično gonjenje i određivanje pritvora protiv Mandića i Kneževića dostavljen Skupštini 10. februara. Prema njegovim riječima, u zahtjevu se navodi da se Mandić i Knežević sumnjiče da su postali članovi kriminalne organizacije, koju su 16. oktobra osnovali Eduard Širokov i Vladimir Popov sa ciljem vršenja krivičnog djela terorizam i prihvatili da postupaju po nalozima organizatora kriminalne organizacije.

„Da organizuju protesne skupove koji će biti iskorišćeni za napad na Skupštinu od članova kriminalne organizacije za koje bi prethodno bilo obezbijeđeno oružje", naveo je Škrelja. On je kazao da je, prema planu, unaprijed bilo dogovoreno da Mandić i Knežević organizuju protesni skup na dan parlamentarnh izbora u 21 sat i da, nakon političkih govora, u 23 sata sa članovima kriminalne organizacije, koji su prisustvovali mitingu, probiju kordon policije koji obezbjeđuje zgradu Skupštine i nasilno uđu u prostorije gdje bi proglasili izbornu pobjedu Demokratskog fronta, a nakon toga, prema kriminalnom planu, uhapsili tadašnjeg premijera Mila Đunakovića. Škrelja je rekao da je planom bilo predviđeno da drugi članovi kriminalne organizacije preuzmu oružjem, koje je bilo dopremljeno u Podgoricu, i njim na protestima izazovu sukobe sa pripadnicima Uprave policije i nakon ulaska u Skupštine obezbijede da policije ne uđe i ne obezijedi red, već ih odbiju uz upotrebu oružja da uđu u parlament. Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS), Marta Šćepanović ocijenila je da imunitet poslanika ne znači da oni mogu da rade protivzakonito, a da „kada za to treba da snose odgovornost se kriju iza imuniteta“. „Poslanici umjesto da služe za primjer svim građanima Crne Gore i ponašaju se u skladu sa funkcijom na kojoj se nalaze, oni ne samo da ne pravdaju povjerenje građana koje su im ukazali predstvaljjući se kao visoko moralni i cijenjeni, već oni otvoreno zloupotrebljavaju tako dato povjerenje“, navela je Šćepanović.

Ona je upitala, kako od građana da se očekuje da poštuju zakon kada poslanici, koji smatraju da su u stanju da vode državu i njom upravljaju, ne poštoju zakone koji su sami donijeli. Šćepanović je rekla da je zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva u potpunosti opravdan i na zakonu zasnovan. „U skladu sa zahtjevom glasaću za skudanje imuniteta ovim poslanicima“. Poslanik DPS-a, Milorad Vuletić, rekao je da nije na njemu da ocjenjuje da li je zahtjev za krivično gonjenje i određivanje pritvora Mandiću i Kneževiću opravdan i zakonski zasnovan, već da je njegova obaveza da državnim i pravosudnim organima omoguće da rade svoj posao. „Bez dileme podržavam rasvjetljevanje ovog pitanja na zakonom propisan i utvrđen način. Dakle, ja ću glasati za skidanje imuniteta kako bi tužilaštvu omogućili da započeti postupak dovede do kraja“, naveo je Vuletić. Poslanica DPS-a, Ana Nikolić, rekla je da Skupština treba da doprinese radu pravosudnih organa. "Na taj način ću glasati za skidanje imuniteta i dati mogućnost da se na pravi način dođe do prave istine“, poručila je Nikolić.

Škrelja je kazao da poslanici ne sude već samo daju mogućnost stranke da u nepristrasnom pravosudnom sistemu dokažu svoju nevinost. „Da pravda djeluje kod svakog podjednako, a ne da se neko krije iza imuniteta“, naveo je Škrelja.

"Specijalno državno tužilaštvo uputilo je 10.02.2017.godine Skupštini Republike Crne Gore zahtjev za odobrenje za krivično gonjenje i određivanje pritvora za A.M. i M. K., poslanike u Skupštini Crne Gore, zbog krivičnog djela - stvaranje kriminalne organizacije", navodi se u saopštenju Tužilaštva.

Na sajtu Skupštine piše da je "razmatranje zahtjeva Specijalnog državnog tužilaštva za odobrenje za krivično gonjenje i određivanje pritvora protiv Andrije Mandića, i Milana Kneževića, poslanika u Skupštini Crne Gore, zbog krivičnog djela - Stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401a st. 2 u vezi st. 1 i 6 KZ CG i - Pripremanje djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Crne Gore, izvršenog putem podstrekavanja iz člana 373 stav 1, u vezi člana 24 st. 2 KZ CG, akt broj Kti-s.br.15/16 od 10. februara 2017. godine".

Mandić je na pres konferenciji nakon hapšenja njegovog vozača Mihaila Čađenovića poručio da će "za svaku glavu koja odleti iz DF-a odlećeće nečija glava”.

Bonus video: