VREMEPLOV Izdvojite pare i ohrabrite nas

Napomena: Tekst koji slijedi objavljen je u "Vijestima" 9. decembra 2009. godine
682 pregleda 0 komentar(a)
Strana "Vijesti" od 9. decembra 2009., Foto: Arhiva Vijesti
Strana "Vijesti" od 9. decembra 2009., Foto: Arhiva Vijesti

Premijer Milo Đukanović ocijenio je da je realno očekivati da 2010-2020. bude u znaku pristupanja država Zapadnog Balkana Evropskoj uniji i dodao da bi snažan signal tim zemljama bio da Unija u sljedećem budžetskom periodu opredijeli novac za proširenje.

“Realno je očekivati da 2010-2020. bude u znaku pristupanja država Zapadnog Balkana. U tom cilju, snažan signal ohrabrenja i posvećenosti EU predstavljalo bi opredjeljenje pozicije u narednoj finansijskoj perspektivi EU (2014- 2019/2021) za prijem država Zapadnog Balkana koja bi se striktno koristila u zavisnosti od punog ispunjavanja svih kriterijuma”, rekao je Đukanović na skupu u Briselu posvećenom Zapadnom Balkanu.

Na samitu kojem su, u organizaciji “Prijatelja Evrope”, Fondacije Konrad Adenaurer i OECD-a, prisustvovali lideri zemalja regiona, Đukanović je ocijenio da je Zapadni Balkan na ivici da napravi prodor koji bi region mogao snažnije transformisati i približiti EU, ali da postignutu stabilnost treba održavati i učvršćivati.

“Bilo bi suviše idealistično smatrati da je oživljavanje nacionalizma i uskog, lokalnog populizma nepovratno iza nas”, rekao je Đukanović.

Đukanović je, kako je objavljeno na sajtu Vlade, naveo da je situacija u regionu “raznolika” i da svaki pojedinačan problem zahtijeva pojedinačno rješenje. Premijer je ukazao i da EU mora održati momentum integracije i entuzijazam osnažen stupanjem na snagu Lisabonskog ugovora.

“Srž stabilnosti Zapadnog Balkana je perspektiva članstva u EU. Tačno je da reforme treba da sprovodimo, prvenstveno, zbog nas samih, zbog interesa naših građana. Međutim pozitivan odgovor EU, koji promoviše napredak država u skladu sa vlastitim dostignućima, pomaže nam da radimo bolje, više i brže. To najrječitije pokazuje primjer vizne liberalizacije... Politika uslovljenosti daje pune efekte onda kada je ishod krajnje izvjestan”, rekao je crnogorski premijer.

On je podvukao i da bi “bilo rizično” zamor od proširenja u EU ili potrebu jačanja njenog integracionog kapaciteta koristiti kao alibi za prekid ili stagnaciju daljeg proširenja na Zapadnom Balkanu. Premijer je rekao i da je integracija u EU, iz ugla crnogorske Vlade, prije svega garant dugoročne stabilnosti regiona.

“Na tom putu, izuzetno je važno da svaka država napreduje u skladu sa vlastitim dostignućima. Jedino takav pristup motivisaće i postaći ostale, a ne obratno”, podvukao je Đukanović.

Prema njegovim riječima, demokratski i ekonomski razvijen Zapadni Balkan čvrsto integrisan u EU i NATO podjednako je u interesu regiona i EU i šire - Mediterana.

“Globalna ekonomska i finansijska kriza je jasnije nego ikada pokazala kako se prilično stabilna i uređena situacija kod kuće može lako iskomplikovati, ako to nije slučaj na drugoj strani granice”, poručio je Đukanović.

Bonus video: