Medalja je ostala samo san: "Ajkule" poražene u meču za bronzu

Italijani slavili rezultatom 12:10, pa Crna Gora ni iz trećeg puta nije došla do medalje na Olimpijskim igrama
231 pregleda 0 komentar(a)
Crnogorski vaterpolisti, Foto: Reuters
Ažurirano: 20.08.2016. 17:24h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Rio de Žaneiro - U Pekingu je bio šok, u Londonu bol, a u Riju - nešto između, a jače od oboje.

Vaterpolisti Crne Gore i treći put ispustili su dvije šanse za medalju, a nakon poraza u polufinalu, izgubili su i meč za bronzu.

Zasluženo, od Italije…

Zašto, zbog čega, kako, šta to nedostaje na najvećem takmičenju - čini se da je u Riju, kada se sve sabere, i na osnovu onoga što su "ajkule" pokazale, ne samo u dva odlučujuća meča, već i tokom cijelog turnira, polufinale maksimalan domet ovog tima.

Crna Gora je, uostalom, od Italije i Hrvatske poražena i u grupi, dakle - po dva puta na turniru, što je, prosto, znak da su rivali u borbi za medalju, jednostavno, u ovom trenutku bolji.

"Mislim da smo dobro odigrali olimpijski turnir, osim meča sa Hrvatskom. Protiv Italije smo kvalitetno ušli u meč, a teško da je na jednoj utakmici može dogoditi da više šuteva protivnika uđe od bloka ili od glava, a da toliko naših udaraca završi na okviru gola", kaže selektor Vladimir Gojković, naglašavajući:

"Sreću treba zaslužiti, a u ovom trenutku ne mogu da kažem zašto nismo".

Italijani su, nešto slično kao Hrvati, na brzinu uhvatili ritam i premetili crnogorski tim, za dva minuta poveli 2:0, ali ovoga puta odbrana se brže stabilizovala.

Protivnik do kraja četvrtine nije imao nijednu šansu, niti opasan šut, ali "ajkule" nisu uspjele to dobro da naplate, već su samo smanjile pogotkom Janovića, napravivši i nekoliko tehničkih grešaka u akcijama pred golom "setebela".

Naredne dvije četvrtine igralo se gol za gol - Crna Gora tri puta je stizala minus jedan, ali nije mogla da preokrene i stekne rezultatsku i psihološku prednost.

Frustrirajuće je sigurno djelovao i peti primljeni gol, četiri sekunde prije kraja poluvremena, a još više šesti, kada je šut Prešutija od bloka Draška Brguljana završio od stative u mreži.

Prešuti je lobom, nakon tri minuta i 44 sekunde igre u trećem periodu, iznenadio loše postavljenog Šćepanovića i Italija je ponovo pobjegla na plus dva 7:5.

Sa dva gola zaostatka "ajkule" su ušle u posljednji period, ali nakon što nisu iskoristili napad sa dva igrača više, uz dvije pogođene prečke i sjajnu odbranu Tempestija.

Na drugoj strani, Gojković je promijenio golmana, ali i Radić je primio gol koji je mogao da brani. Kod rezultata 9:8, i njega je lobom matirao Prešuti, koji je briljatnu igru zaokružio četvrtim golom na utakmici, za 11:8...

Ivović je zatim promašio petarac, ali su on i Radović sa dva brza gola dali nadu, imala je Crna Gora i napad za izjednačenje. Nije ga realizovala, da bi Ajkardi iz daljine otklonio sve dileme - 12:10. Italijani su završili u bazenu, a naši igrači tužni i pokunjeni napustili Olimpijski bazen, sa još jednim bolnim porazom, srušenim snom o olimpijskoj medalji i epitetom - vječiti četvrti.

Crna Gora - Italija 10:12 (1:2, 3:3, 3:4, 3:3)

Rio de Žaneiro - Olimpijski bazen. Sudije: Margeta (Slovenija), Naumov (Rusija). Igrač više: Crna Gora 12 (8), Italija 11 (6). Peterci: Crna Gora 1 (-).

Crna Gora: Radić (jedna odbrana), Dr. Brguljan, Pasković, Petrović, Da. Brguljan 2, Radović 1, Janović 3, Čučković, Ivović 2, Mišić 1, Klikovac 1, Jokić, Šćepanović (dvije odbrane).

Italija: Tempesti (devet odbrana), Di Fulvio, Đito, Filjoli 1, Fondeli, Veloto, Nora 1, Galo 3, K. Prešuti 4, Bodega, Ajkardi 1, N. Prešuti 2, Del Lungo.

TOK MEČA

Kraj utakmice - Italijani su pobijedili sa 12:10.

Italiju 16 sekundi dijeli do bronzane medalje.

Isključen je Draško Brguljan.

10:12 - Ajkardi je daol gol Radiću iz velike daljine i otklonio svaku dilemu oko pobjednika (0.35).

Opet se odbranila Crna Gora.

10:11 - Radović je dao gol u napadu s igračem više (1.57).

9:11 - Ivović (2.30).

Tajm-aut Gojkovića na 2.43 do kraja.

Janović je pogodio prečku u napadu s igračem više.

Jokić je izblokiran.

Ivović je pogodio stativu iz peterca, ali Crna Gora opet ima napad.

8:11 - Kristijan Prešuti s igračem više (5.58).

8:10 - Kristijan Prešuti je matirao Radića (6.52).

8:9 - Darko Brguljan je daol gol u napadu s igračem više (7.21).

Prvi napad u posljednjoj četvrtini ima Crna Gora.

Kraj treće dionice - Italija ima dva gola prednosti - 9:7.

Ivović je uplivao na dva metra, ali je pogodio prečku.

Sada je na golu Crne Gore Zdravko Radić.

Tempesti je zaustavio Janovića, Crna Gora je imala čak dva igrača više u ovom napadu.

Tajm-aut Gojkovića prije napada s igračem više (1.24).

7:9 - Galo je pogodio u napadu s igračem više (1.41).

7:8 - Mišić je dao gol u napadu s igračem više (2.18).

6:8 - Nora u napadu s igračem više (2.57).

Isključen je Jokić, tajm-aut Italije (3.19).

6:7 - Klikovac u napadu s igračem više (3.41).

5:7 - Sada gol Nikolasa Prešutija, lobovao je Šćepanovića (4.16).

5:6 - Kristijan Prešuti je matirao Šćepanović uz pomoć Draška Brguljana u napadu s igračem više (5.08).

5:5 - Mlađan Janović je dao gol u napadu s igračem više (6.25).

Odbranila se Crna Gora s igračem manje.

Drugo poluvrijeme otvaraju napadom Italijani.

Kraj prvog poluvremena - prednost ima Italija, koja vodi rezultatom 5:4.

4:5 - Kristijan Prešuti daje gol u napadu s igračem više (0.04).

4:4 - Darko Brguljan je pogodio u napadu s igračem više (0.34).

3:4 - Filjoli (1.20).

3:3 - Ivović (1.43).

Tajm-aut Gojkovića (1.59).

Ivović je pokušao da lobuje Tempestija, ali je šutirao pored gola.

Kontrafaul Bodege.

Šćepanović je odbranio šut Kristijana Prešutija, Crna Gora je sada kompletna.

Tajm-aut Kampanje. Italije će imati napad s igračem više (4.09).

Kontrafaul Ajkardija.

2:3 - Galo na samom isteku napada s igračem više postiže gol (5.43).

2:2 - Mlađan Janović je dao gol u napadu s igračem više (6.28).

Šćepanović je odbranio šut Bodege u napadu s igračem više.

Druga četvrtina je počela napadom Italije.

Kraj prve četvrtine - Italija vodi sa 2:1.

Crna Gora je izgubila loptu u napadu s igračem više, a onda je Italija propustla kontranapad.

Tajm-aut Gojkovića (1.28).

Tempesti je uz pomoć okvira gola odbranio šut Paskovića.

Kontrafaul Italijana.

Tajm-aut Italije (3.09).

Ivović nije pogodio u napadu s igračem više, izblokiran je.

1:2 - Mlađan Janović u napadu s igračem više (5.08).

0:2 - Nikolas Prešuti donosi dva gola prednosti Italijanima (5.57).

Klikovac je šutirao pravo u Tempestija.

0:1 Galo (6.35).

Di Fulvio je slabo šutirao u napadu Italije s igračem više.

Utakmica je počela, prvi napad ima Italija.

Subota, 20. avgust 2016. Dan istine, dan u kome crnogorski vaterpolisti mogu da pređu granicu, koju su postavili u Pekingu, "učvrstili" u Londonu, i da konačno osvoje olimpijsku medalju.

Ili da ostanu upamćeni kao - vječiti četvrti.

„Ajkule" od 18 sati igraju protiv Italije, treći put zaredom meč za olimpijsku bronzu.

"Da nam je neko ponudio ovakvu priliku prije Igara, prihvatili bismo je bez razmišljanja, jer u Rio nismo došli kao favoriti", kazao je selektor Vladimir Gojković.

Da li je polufinale Olimpijskih igara uspjeh ili neuspjeh?

Odgovor na to pitanje mogu da daju oni koji nikada nisu stigli tako daleko na najvećem takmičenju.

Ali, kada već dva puta osjetiš koliko boli poraz u direktnom duelu za medalju, onda je zaista diskutabilno da li treći uzastopni plasman među četiri najbolje selekcije na Igrama može da se računa kao rezultatski uspješna misija...

"Mislim da smo zaslužili medalju, nakon napornog i ogromnog rada u pripremama, zbog želje, koju znam da imamo, ali sve to moramo da pokažemo u bazenu, protiv Italije", naglasio je Gojković.