Farah odbranio zlato iz Londona na 10 kilometara

52 pregleda 1 komentar(a)
Mohamed Farah, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.08.2016. 10:22h

Britanski atletičar Mohamed Farah osvojio je zlatnu medalju na deset hiljada metara na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.

Farah je postao prvi britanski atletičar koji je osvojio tri zlatne olimpijske medalje.

Farah, koji je bio zlatni i u Londonu, do pobjede u finalu došao je u vremenu 24 minuta, 36 sekundi i 95 stotinki.

Farah je od početka vodio, postavio je svoj tempo, ali ga je 16 krugova prije kraja sapleo njegov trening partner i pao je, pa se činilo da će ostati bez zlata. Ali, oporavio se, prestigao je Kenijca Tanuija i pobijedio.

"Osvojio sam zlatnu medalju za moju djecu. Nisam htio da popustim, brzo sam ustao. Razmišljao sam o svojoj porodici i postao sam veoma emotivan. Rekao sam sebi: 'Prođi, prođi'. Vjerovao sam u sebe", rekao je Farah, zvanični svjetski i evropski prvak, koji je u Londonu zlatnu medalju osvojio i na pet hiljada metara.

Kenijac Pol Kipngetič Tanui (27:05,64) bio je srebrni, dok je bronzanu medalju osvojio Etiopljanin Tamirat Tola (27:06,26).

Amerikanac Galen Rap, srebrni iz Londona, nastup je završio kao petoplasirani.

Farah će u srijedu braniti zlato i u trci na 5.000 metara i pokušaće da postane prvi atletičar od Finca Lasea Virena koji je 1976. godine obranio zlatne olimpijske medalje u obje discipline, na 5.000 i 10.000 metara.

Farah je prošle godine na Svjetskom prvenstvu u Pekingu odbranio zlatne medalje u tim trkama.

Belgijanka Tiam zlatna u sedmoboju

Belgijanka Nafisatu Tiam nova je olimpijska šampionka u sedmoboju.

Ona je zlatno odličje osvojila sa šest hiljada i 810 poena.

Šampionka iz Londona, Bitanka Džesika Enis Hil, osvojila je srebro (6775), dok je bronzana medalja pripala Kanađanki Brajan Tisen Iton (6653).

Jamajčanka Tompson najbrža na 100 metara

Jamajčanka Ilejni Tompson nova je olimpijska šampionka u trci na 100 metara.

Ona je finalnu trku u Rio de Žaneiru istrčala za deset 10 sekundi i 71 stotinku.

Srebrna je bila Amerikanka Tori Bouvi (10:83), dok je šampionka u toj disciplini iz Pekinga i Londona,

Jamajčanka Šeli En Frejzer Prajs, osvojila bronzanu medalju (10:86).

Henderson zlatni u skoku u dalj

Američki atletičar Džef Henderson novi je olimijski šampion u skoku u dalj.

Henderson je do pobjede i zlatne medalje došao skokom od osam metara i 38 centimetara.

Pobjedonosni skok ostvario je u posljednjoj seriji.

Henderson je za samo centimetar imao duži skokok od od srebrnog Južnoafrikanca Luva Manjange.

Šampion iz Londona, Britanac Greg Ratefed, nastup je završio sa bronzanom medaljom (8.29).