Srećan kraj plesa na ivici žileta

Mlađan Janović, Foto: Reuters
Ažurirano: 12.08.2016. 16:06h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Rio de Žaneiro - U meču na ivici žileta, u utakmici svih utakmica, vaterpolisti Crne Gore prošli su kroz pakao protiv američkog tima, dugo bili na raskrsnici između ostanka u Riju i povratka kući, ali su na kraju smogli snage da prelome - 8:5, znatno teže nego što rezultat govori.

U odlučujućem duelu odigrane su odbrane gotovo dovedene do perfekcije, sve do posljednje četvrtine, u koju se ušlo rezultatom 4:3 za naš tim...

Presudni trenutak dogodio se na početku posljednjeg perioda, kod rezultata 4:3, kada je Amerikanac Rels brutalno faulirao Klikovca i svoj tim ostavio sa igračem manje puna četiri minuta.

"To nam je sigurno olakšalo posao, ali mislim da bismo dobili i da nije bilo tog detalja, tako se utakmica odvijala", kazao je Miloš Šćepanović.

Iako za to vrijeme nisu stekli odlučujuću prednost, izabranici Vladimira Gojkovića makar su sačuvali dva gola razlike i na kraju proslavili prolaz iz grupe.

"Dobili smo što smo htjeli", poručio je selektor Gojković nakon meča, sa jasnim uzdahom olakšanja.

Osim u ta četiri minuta brojčane prednosti, kada su Amerikanci pokazali izuzetan individualni kvalitet, a naši da mogu da imaju momente velikog pada koncentracije, Crna Gora je odigrala još jednu sjajnu defanzivnu utakmicu.

Rival je, međutim, odgovorio istom mjerom, pa je na poluvremenu bilo nestvarnih 2:1 za "ajkule".

Možda i najvažniji pogodak na utakmici postigao je Vjekoslav Pasković za 3:2, prekinuvši tako golgeterski post dug skoro 14 minuta!

"To je bio izuzetno važan trenutak. U ovakvoj utakmici ne bi bilo dobro da je protivnik poveo. Čestitke Paskoviću na mirnoći, bio je na kontra-strani...", kazao je selektor Gojković.

"Nisam znao da toliko dugo nismo dali gol. Ne razmišlja se o tome. Tražio sam poziciju, namjestio se i pogodio", rekao je Pasković.

Kada je Darko Brguljan pogodio za 4:2, a s obzirom na to kako je utegnuta bila naša odbrana, tih plus dva mogli su da naslute srećan kraj.

Iako se američki igrači nisu predali, iako je Crna Gora pokazala slabosti, pobjednik, čini se, nije dolazio u pitanje...

"Crna Gora je mnogo iskusnija i bilo bi iznenađenje da tim sa prosjekom od 31 godine starosti ispusti šansu u trenucima kada četiri minuta ima igrača više u bazenu, protiv najmlađe ekipe na turniru", objasnio je Dejan Udovičić, selektor SAD.

Naredni meč u grupi Crna Gora igra u nedjelju od 17.50 sa Španijom...

SAD - Crna Gora 5:8 (1:2, 0:0, 2:2, 2:4)

Rio de Žaneiro - Bazen "Marija Lenk". Gledalaca: 500. Sudije: Korizna (Poljska), Stavridis (Grčka). Igrač više: SAD 10 (2), Crna Gora 11 (6). Peterci: Crna Gora 1 (-).

SAD: Mozes (pet odbrana i peterac), Dansten, Helok, Obert, Relz, Kupido 1, Semjuels 2, Azevedo, Boven, Bonani 1, Smit, Man 1, Beron.

Crna Gora: Radić, Dr. Brguljan 1, Pasković 1, Petrović 1, Da. Brguljan 2, Radović, Janović 1, Čučković, Ivović, Mišić 1, Klikovac 1, Jokić, Šćepanović (12 odbrana).

TOK MEČA

Crnogorski vaterpolisti igraće u četvrtfinalu Olimpijskih igara - savladali su Sjedinjene Američke Države rezultatom 8:5.

5:8 - Petrović (0.10).

Počeo je posljednji minut.

Opet se odbranila naša reprezentacija, ali je sviran kontrafaul Janoviću.

Amerikanci su sada kompletni.

5:7 - Draško Brguljan (3.34).

5:6 - Semjuels (3.49).

Isključen je Jokić.

Odbranila se Crna Gora, a onda i propustila napad.

4:6 - Darko Brguljan u napadu s igračem više (5.08).

4:5 - Kupido je pogodio iz kontranapada s igračem manje (5.34).

Tajm-aut Gojkovića na 5.59 do kraja utakmice.

Azevedo je promašio.

Isključen je Pasković, to mu je treća lična.

"Ajkule" nisu iskoristile napad s igračem više.

3:5 - Janović u napadu s igračem više (7.18).

Mlađan Janović nije iskoristio peterac. Mozes mu je odbranio i proslijedio loptu u korner.

Crna Gora će četiri minuta imati igrača više u bazenu, jer je Relsu zbog udaranja Klikovca preko vode suđen "brutaliti".

Rels je isključen, Klikovac je iznudio peterac.

Prvi napad ima Crna Gora u posljednjoj četvrtini.

Kraj treće četvrtine - gol prednosti ima Crna Gora (4:3).

3:4 - Man (1.11).

2:4 - Darko Brguljan je pogodio u napadu s igračem više (1.35).

Tajm-ut Gojkovića prije napada naših s igračem više (1.48).

Šćepanović je zaustavio Bonanija u napdu SAD s igračem više.

2:3 - Pasković u napadu s igračem više (3.46).

2:2 - Semjuels je pogodio nakon što je pobjegao Radoviću (4.20).

Tajm-aut Udovičića (5.17).

Bonani je pogodio stativu u napadu Amera s igračem više.

Isključenje Draška Brguljana.

Mozes je zaustavio Ivovića.

Opet brani Šćepanović, nadmudrio je Azeveda.

Šćepanović je odbranio, a onda opet kontrafaul "ajkula".

Kontrafaul Klikovca.

Prvi napad u trećoj četvrtini imaju naši vaterpolisti.

Kraj prvog poluvremena - Crna Gora vodi sa 2:1, u drugih osam minuta nije bilo golova.

Opet su "ajkule" prokockale napad s igračem više.

Tajm-aut Gojkovića (3.51 do kraja).

Odbranila se Crna Gora.

Tajm-aut SAD na 5.24 do kraja.

Kontrafaul Klikovca, a onda je i isključen.

SAD imaju napad s igračem više, ali su se "ajkule" odbranile.

Prvi napad u drugoj četvrtini ima Crna Gora.

Kraj prve četvrtine - Crna Gora vodi sa 2:1.

Odbranile su se "ajkule".

Tajm-aut Amerikanaca na 45 sekundi prije kraja.

1:2 - Mišić (0.45).

Mozes je sada odbranio šut Janovića.

Opet je Crna Gora propustila napad s igračem više.

1:1 - Bonani je pogodio u napadu s igračem više (2.34).

Sada je isključen Čučković.

Radović je šutirao na samom startu napada s igračem više i promašio.

Tajm-aut Gojkovića na 3.54 do kraja prve četvrtine. Crna Gora će imati napad s igračem više.

Opet je odbranio Šćepanović, sada udarac Bovena.

Prva odbrana Šćepanovića, zaustavio je Smita.

Mozes je zaustavio šut Janovića iz faula.

Kupido je probao šraubom, ali pored gola Šćepanovića.

0:1 - Klikovac u napadu s igračem više (6.37).

Crna Gora se odbranila s igračem manje.

Utakmica je počela. Prvi napad imaju Amerikanci.

Crnogorski vaterpolisti od 16.40 igraju vjerovatno i najvažniji meč na olimpijskom turniru.

"Ajkule" se sastaju sa Sjedinjenim Američkim Državama u duelu koji znači mnogo - pobjednik ide u četvrtfinale, poraženi gotovo izvjesno završava nastup u Rio de Žaneiru.

Crna Gora je u prva tri kola upisala pobjedu (nad Francuskom) i dva poraza (od Hrvatske i Italije), ali protiv "jenkija" ima šansu da trijumfom ispuni prvi cilj, a to je plasman među osam najboljih.

Ako je odbrana u svim mečevima bila na nivou, onda za napad može da se kaže suprotno - da li je došlo vrijeme da tim Vladimira Gojkovića odigra odličan meč u oba pravca?

Tako mora da bude, u suprotnom turnir na OI bi mogao da se završi već danas...

U našoj grupi, Hrvatska je savladala Italiju sa 10:7 i priključila se "azurima" na prvom mjestu na tabeli.