Le Korbizjeovo djelo na listi svjetske kulturne baštine

Sve lokacije svjedoče o Le Korbizjeovom doprinosu modernom pokretu u arhitekturi, purizmu, koji je nastao poslije Prvog svjetskog rata
148 pregleda 0 komentar(a)
Le Korbizje, Foto: Wikimedia.org
Le Korbizje, Foto: Wikimedia.org
Ažurirano: 17.07.2016. 11:49h

Djelo francuskog arhitekte švajcarskog porekla Le Korbizjea stavljeno je danas na listu svjetske kulturne baštine Organizacije UN za prosvjetu, nauku i kulturu (Unesko), saopšteno je na Tviter nalogu UN.

Na 40. godišnjem zasjedanju Uneska u Istanbulu usvojen je predlog Francuske da 17 odabranih lokaliteta u sedam zemalja, Francuskoj, Švajcarskoj, Belgiji, Njemačkoj, Argentini, Japanu i Indiji, koje pokazuju univerzalnu prirodu Le Korbizjeovog djela, bude uvršćeno u svjetsku kulturnu baštinu.

Sve lokacije svjedoče o Le Korbizjeovom doprinosu modernom pokretu u arhitekturi, purizmu, koji je nastao poslije Prvog svjetskog rata i zasniva se na funkcionalnosti, čistoti linija i upotrebi novih materijala kao što su beton, gvožđe i čelik.

Među njima je i moderni indijski grad Čandigar, koji je izgradjen nedugo pošto je Indija stekla nezavisnost i jedan je od simbola reformatorskog urbanizma, zajedno sa glavni gradom Brazila, Brazilijom, projektom Lusija Košte i Oskara Nimejera.

Na listu su stavljene i privatne kuće, "stambene jedinice", parcele, jedna kuća kulture i jedan muzej.

Lokaliteti u Francuskoj, kojih je ukupno 10, najzastupljeniji su na listi, a medju njima su Vila Savoja i vrtlareva kuća u Poasiju i kuće La Roš i Žanre u Parizu.

Le Korbizje, čije je pravo ime bilo Šarl-Eduar Žanre-Gri, rođen je 1887. godine u Švajcarskoj, a kasnije je postao francuski državljanin. Jedan je od glavnih predstavnika purizma, zajedno s arhitektima Alvarom Altom i Ludvigom Mis van der Roeom.

Među njegovim djelima su i plan zgrade UN u Ženevi, plan urbanizacije Bogote, Rošanska kapela i manastir u La Turetu. Izradio je više od 400 uljanih slika i murala, 44 skulpture, kao i litografije i crteže.

Bonus video: