Ažurirano: 10.07.2016. 13:10h

Španija - Njemačka 1:0 (Fernando Tores 33)

Španija: Kasiljas - Marćena, Pujol, Serhio Ramos, Kapdevilja - Markos Sena, Ćavi, Inijesta, Fabregas - David Silva, Fernando Tores.

Njamčka: Leman - Fridrih, Mecelder, Mertezaker, Lam (Jansen) - Švajnštajger, Frings, Hiclsperger (Kuranji), Balak - Podolski, Klose (Gomes).

Do prve od tri vezane velike pobjede, Španija je krenula sa Alpa - drugog prvanstva Evrope organizovanog u dvije zemlje, Austiji i Švajcarskoj. Španija je u finalu golom „El Ninja” Fernanda Toresa savladala Njemačku, za svoj drugi naslov prvaka Starog kontinenta, ali i prvi uspjeh van granica zemlje. Sjajna generacija koju su predvodili kreator igre Barselone, Ćavi, i golman Reala, Kasiljas, uprkos oreolu apsolutnog favorita, ipak je teško došla do pobjede.

Naročito u poufinalu, gdje je Italija neočekivano držala dva časa fudbala zvijezdama „furije”, koja za 120 minuta nije imala ni polušansu pred golom Bufona. Ipak, Španija je bila bolja u penal seriji, za velikofinale sa Njemačkom.

Njemci su se finala domogli pobjedom nad Turskom (3:2), golom Lama u sudijskoj nadoknadi pokazavši rivalu da su ipak oni kraljevi završnice. Turci su prethodno velikim preokretom sa Česima od 0:2 do 3:2 prošli grupu, a od Hrvatske su primili gol u 119. minutu, da bi pogotkom u 122. minutu izborili penale i prolazak u prvo polufinale evropskih prvenstava.

Španiji je pripao novi pehar, urađen kao replika Kupa Anrija Delonea.

Za najboljeg igrača proglašen je Ćavi Ernandes, a najbolji strijelac bio je David Vilja sa četiri gola.

Idealni tim: Iker Kasiljas (Španija) - Karles Pujol (Španija), Karlos Marćena (Španija), Filip Lam (Njemačka), Jurij Žirkov (Rusija) - Markos Sena (Španija), Luka Modrić (Hrvatska), Ćavi Ernandes (Španija) - Hamit Altintop (Turska), Andrej Aršavin (Rusija), David Vilja (Španija).