Poljaci u penal ruletu bolji od Švajcaraca

75 pregleda 0 komentar(a)
Poljska, Foto: Reuters
Ažurirano: 25.06.2016. 15:55h

U Sent Etjenu se pjevala Mazurka, posljska himna, iako se u finišu regularnog dijela predstave, kao i u produžecima, činilo da će se radovati švajcarski navijači.

Poljaci su sve do 81. minuta duela na „Žofroj Gišaru” imali sigurno vođstvo iz finiša prvog poluvremena (gol Blaščikovskog) a kada im je Džerdan Šaćiri, nestvarnim golom makazicama spakovao loptu u mrežu u 81. minutu, nastali su veliki problemi.

Ekipa Dušana Petkovića napravila je opsadu protivničkog gola u produžecima, Derdjok je propustio dvije kolosalne šanse, Poljaci su „disali na šrkgama”, ali su nekako uspjeli da prvi meč osmine finala na Euru odvedu do penala.

Koliko god bili umorni tokom igre, Poljaci su sačuvali snagu da budu filigranski precizni - Levandovski, Milik, Glik, Blaščikovski i Krikovjak gađali su van domašaja golmana Švajcarsle Zomera.

Za razliku od švajcarskog veziste Granita Džake, koji je još u drugoj seriji odapeo po lopti i poslao je metar pored stative.

Sigurni udarci sa bijele tačke Lihštajnera, Šaćirija, Šera i Rodrigesa na kraju su bili uzaludni - Poljaci su prolaskom u četvrtfinale ostvarili najveći uspjeh na evropskim prvenstvima u istoriji.

"Švajcarska je ekipa svjetske klase, uspjela je da se povrati poslije gola. Početak nam je bio odličan, mogli još bolje, ali su se moji igrači borili do kraja", rekao je Adam Navalka, poljski selektor.

Blistao je i Jakub Blaščikovski, strijelac i u regularnom toku i u penal-seriji.

"Lijepa pobjeda. U mojim godinama pokušavam da kontrolišem emocije, posebno poslije gola. Ono što je meni najbitnije je moja ekipa, a ne moji lični uspjeh".

Švajcarci su očajavali...

"Šteta, zaslužili smo nešto drugo. Naši igrači su dali sve od sebe. Po mom mišljenju, bilans ovog prvenstva je pozitivan. Treba da učimo i da svaki put budemo bolji - rekao je selektor Švajcarske Vladimir Petković.

Tok meča:

Poljaci će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz duela Hrvatska - Portugal (21 sat)

Kreće penal serija, Švajcarci prvi šutiraju

120. minut: Kraj meča, penali će odlučiti pobjednika i putnika u četvrtfinale.

119. minut: Blaščikovski je mogao da iskoristi nesigurnost odbrane Švajcarske, ali je opasnost otklonjena

118. minut: Derdijok je ponovo bio u dobroj prilici, ali je promašio loptu kada je trebao da zada konačan udarac

117. minut: Žuti karton za Švajcarca Đurua

113. minut: Šansa utakmice za Derdijoka, ali je njegov šut glavom, nakon centaršuta Šaćirija, odbranio Fabijanski

109. minut: Švajcarci su opasniji u ovom produžetku, ali bez konkretnog šuta na gol

Počeo je drugi produžetak

105. minut: Kraj prvog produžetka, sa slabijim tempom u odnosu na regularnih 90 minuta

104. minut: Druga izmjena Poljaka, Peško je ušao umjesto Grosickog

101. minut: Prva izmjena kod Poljaka, Jodlovjec je zamijenio Mačinskog

96. minut: Mogao je Šaćiri bolje da šutira, ali je pokušao da lobuje Fabijanskog. Neuspješno, jer je lopta otišla preko gola

Počeo je prvi produžetak

Kraj regularnog dijela meča, igraće se produžeci

90+3. minut: Milik je iz slobodnog udarca šutirao visoko preko gola

90. minut: Igraće se četiri minuta sudijske nadoknade, sve smo bliži produžecima u Sent Etjenu

88. minut: Gužva pred golom Švajcarske, Pazdan je šutirao preko gola

82. minut: Fenomenalan gol Šaćirija, makazicama sa ivice šesnaesterca je donio izjednačenje za Švajcarce, koji su zaslužili ovaj gol. Šaćiri je postigao 18. gol u reprezentaciji

Uživo: Švajcarska - Poljska 1:1, makazice Šaćirija za poravnanje

78. minut: Šaćiri je pogodio prečku, Švajcarci su bili blizu izjednačenja

77. minut: Posljednja izmjena kod Švajcaraca, Fernandez je zamijenio Behramija

73. minut: Rodrigez je šutirao iz slobodnog udarca sa oko 20 metaram, ali je Fabijanski odličnom paradom spasao gol i izbacio u korner

70. minut: Nova izmjena u švajcarskoj selekciji, Derijok je zamijenio Mehmedija

58. minut: Prva izmjena, u švajcarskom timu, Embolo je zamijenio Džemailija

57. minut: Požutio je i Jedržejčak zbog oštrog starta

55. minut: Žuri karton za Šer, zbog oštrog starta nad Levandovskim

53. minut: Blaščikovski je sa ivice šesnaesterca snažno šutirao, ali je Zomer odbranio i izbacio loptu u korner

53. minut: Lijepa prilika za Poljake u kontri, ali je Levandovski loše ubacio loptu

51. minut: Šanca za Švajcarsku, Šaćiri je snažno šutirao, ali je Fabijanski odbio loptu

49. minut: Pokušao je iz mjesta Levandovski, ali je Zomer lako uhvatio loptu.

46. minut: Švajcarci su bili opasni u prvom minutu nastavka, nakon kornera, ali su Poljaci otklonili opasnost

Počelo je drugo poluvrijeme

Završeno je prvo poluvrijeme, Poljaci zasluženo vode golom Kube Blaščikovskog

45+2. minut: Pokušao je makazicama Grosicki, ali je lopta otišla pored gola.

45. minut: Minut nadoknade u prvom poluvremenu

39. minut: Zasluženo vođstvo Poljaka, strijelac je Blaščikovski, nakon odlične kontre Poljske.

39. minut: Nakon kornera, Švajcarci su ponovo bili opasni, ali je Fabijanski otklonio opasnost

38. minut: Šutirao je Džemaili, lopta je nekoga zakačila i zamalo prevarila Fabijanskog.

35. minut: Ponovo su Švajcarci bili opasni iz kornera, ponovo ga je izveo Rodrigez, neometen je šutirao Šar, ali pravo u golmana Fabijanskog

33. minut: Nakon opasnog slobodnog udarca Švajcaraca, krenula je brza kontra Poljaka, koju je na kraju, neprecizno, završio Milik

31. minut: Pokušao je i Grosicki, ali ponovo je lopta otišla preko gola

29. minut: Milik je odlično izveo korner sa lijeve strane, pogodio je u glavu Krikovijaka, ali je ovaj šutirao pored gola

25. minut: Pokušao je iz daleka Rodrigez, ali je lopta otišla pored gola

23. minut: Rodrigez je izveo drugi korner za Švajcarsku, sa lijeve strane, najviši u skoku je bio Džemaili ali je lopta otišla preko gola

19. minut: Nakon korner kombinacije, Milik je šutirao sa 17-18 metara, iskosa desno, ali je nekoga lopta zakačila i otišla u korner, nakon kojeg nije bilo opasnosti po gol Švajcaraca

10. minut: Prva prilika za Švajcarsku, Šaćiri je ubacio loptu sa lijeve strane, ali je iz povoljne pozicije slabo šutirao Džemaili i pogodio spoljni dio mreže.

6. minut: Ponovo je pokušao Milik, glavom, ali je to bio lak plijen za golmana Švajcaraca Zomera.

5. minut: Velika ofanziva Poljaka, koji su krenuli svom silom naprijed kako bi došli do vođstva

1. minut: Velika šansa za Poljake, ali je propustio Milik, koji je prebacio gol, iako je mreža bila prazna, nakon loše intervencije odbrane Švajcarske, a pošto je Levandovski natjerao Zomera da istrči i ostavi gol praznim

Osminu finala na Evropskom prvenstvu u Francuskoj otvara duel u Sen Etjenu, između Švajcarske i Poljske.

Pobjednik ovog meča će u četvrtfinalu igrati sa boljim iz duela Hrvatska - Portugal.