Prvi trijumf u karijeri, Brinjone najbrža u Zeldenu

Federika Brinjone, Foto: Reuters
Ažurirano: 24.10.2015. 12:10h

Poslije sedam godina posta, Italija je u ženskoj konkurenciji stigla do prvog mjesta u tehničkim disciplinama u Svjetskom kupu - na otvaranju jubilarne 50. sezone, u austrijskom Zeldenu, Federika Brinjone je pobijedila u veleslalomu.

Brinjone je bila vodeća i nakon prve vožnje, a do prve pobjede u Svjetskom kupu došla je u ukupnom vremenu od od 2:24.27 minuta..

Zelden za italijansku skijašicu ima poseban značaj, pošto se na toj stazi vratila takmičenjima 26. oktobra 2013. godine, nakon desetomjesečne pauze zbog operacije uklanjanja ciste na zglobu.

Prije današnjeg trijumfa, bivša juniorska prvakinja svijeta u kombinaciji je četiri puta bila druga i tri puta treća u trkama za Svjetski kup.

"Dugo sam čekala na ovaj trijumf, nakon četiri druga i tri treća mjesta, i nakon sezone pauze zbog ciste na nozi. Ali, konačno, sam pobijedila, i još ne mogu da vjerujem da se to dogodilo", rekla je Brinjone.

"Znala sam šta treba da uradim da bih pobijedila, samo da skijam kako znam i umijem. To sam i uradila", dodala je 25-godišnja italijanska skijašica.

Brinjone je bila srebrna (iza Slovenke Tine Maze) na Svjetskom seniorskom prvenstvu 2011. godine u Garmiš-Partenkirhenu.

Sa 85 stotinki zaostatka drugo mjesto u današnjem veleslalomu osvojila je Amerikanka Mikaela Šifrin, dok je treća bila Tina Vajrajter iz Lihtenštajna sa zaostatkom od sekundu i 25 stotinki.

Na četvrtom mjestu završila je Švajcarkinja Lara Gut, dok je peta bila Francuskinja Tesa Vorli.

Aktuelna pobjednica Svjetskog kupa i branilac malog kristalnog globusa u veleslalomu, Austrijanka Ana Feninger nije nastupila, jer je tri dana prije starta sezone pokidala ligamente desnog koljena, pa će pauzirati između devet i 12 mjeseci.

Svjetski kup nastavlja se sjutra na stazi kraj Tirola, gdje će se skijaši nadmetati takođe u veleslalomu.

Naredna trka skijašice očekuje 14. novembra, kada je na programu slalom u finskom Leviju.

1. Federika Brinjone (Italija) - 2:24.27 (1:10.11 - 1:14.16)

2. Mikaela Šifrin (SAD) - 2:25.12 (1:11.06 - 1:14.06)

3. Tina Vejrater (Lihtenštajn) - 2:25.52 (1:11.53 - 1:13.99)

4. Lara Gut (Švajcarska) - 2:25.66 (1:11.62 - 1:14.04)

5. Tesa Vorli (Francuska) - 2:25.99 (1:12.19 - 1:13.80)

6. Viktorija Rebenzburg (Njemačka) - 2:26.55 (1:13.07 - 1:13.48)

7. Sara Hektor (Švedska) - 2:26.68 (1:11.64 1:15.04)

8. Eva-Marija Brem (Austrija) - 2:27.15 (1:12.41 - 1:14.74)

9. Iren Kurtoni (Italija) - 2:27.17 (1:12.03 - 1:15.14)

10. Frida Hansdoter (Švedska) - 2:27.29 (1:13.47 - 1:13.82)...