Poslanici o hapšenju Pavićevića: Dovodi se u pitanje autoritet Đukanovića?

Poslanik Socijaldemokratske partije, Draginja Vuksanović, kazala je da smatra da nadležni državni organi rade u interesu zakona i građana
60 pregleda 24 komentar(a)
Žarko Pavićević, Foto: Savo Prelević
Žarko Pavićević, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 23.09.2015. 17:37h

Poslanici u crnogorskom parlamentu različito su danas reagovali na hapšenje bivšeg gradonačelnika Bara, Žarka Pavićevića.

Pavićević je uhapšen jutros u Baru, po nalogu Specijalnog tužilaštva, zbog osnovane sumnje da je izvršio produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

Poslanik Demokratske partije socijalista Obrad Stanišić je, komentarišući hapšenje, kazao da treba poštovati prezumpciju nevinosti.

„Prije svega poštujući prezumpciju nevinosti da niko nije kriv dok nadležni organi ne donesu pravosnažnu presudu, mogu da kažem samo da svi organi u državi treba da rade svoj posao, pa time i tužilaštvo", kazao je Stanišić.

On je kazao da svi za koje se sumnja da su u vezi sa korupcijom i organizovanim kriminalom, treba da budu privedeni pravdi.

„Ali, ponavljam, niko nije kriv dok sud to ne dokaže“, rekao je Stanišić novinarima u parlamentu.

Funkcioner Demokratskog fronta, Nebojša Medojević, kazao je da je jasno da su sve akcije koje su se dešavale u posljednjih nekoliko mjeseci bile pripremane za vrijeme starog tužioca ali, kako je naveo, nije bilo političke volje „da se otvori Pandorina kutija korupcije i kriminala unutar samog DPS-a“.

„Sa novom postavkom u Specijalnom tužilaštu i uz konkretan ultimatum od, prije svega NATO-a, ali i Evropske unije, da se ovom režimu više neće tolerisati duge istrage, procesi bez optužnica, optužnice bez presuda, očigledno da je režim morao da pusti niz vodu neke svoje saradnike i članove“, naveo je Medojević.

Prema njegovim riječima, posljednje afere dokazuju da je DPS, u stvari, sama izvor korupcije i kriminala.

„Da je ta partija progutala ovu državu, i da ona predstavlja glavni problem ove države na putu ka evroatlantskim integracijama“, dodao je Medojević.

Sigurno je, kako je naveo, da će ovakva hapšenja dovesti u pitanje autoritet predsjednika DPS-a Mila Đukanovića unutar te „kriminalno političke organizacije“.

„Do sada je važilo mafijaško pravilo – dok su članovi organizacije lojalni, šef će ih štititi čak i kad vrše krivična djela. Međutim, više ne može da ih štiti, jer je doveden u pitanje opstanak ove vlasti, i bacili su sve na jednu kartu – dobijanje pozivnice za NATO“, smatra Medojević.

Kako je kazao, od savjeta Pavićevićevih advokata zavisi da li će i on zatražiti status zaštićenog svjedoka.

„Da li će se sve ovo završiti hapšenjem Svetozara Marovića, što bi mogla da bude finalna predstava nekoliko dana pred donošenje odluke o slanju pozivnice Crnoj Gori za NATO, to ćemo da vidimo“, kazao je Medojević.

On je kazao da ima mnogo ministara koji su učestvovali u, kako je naveo, urbanističko-građevinsko-kriminalnoj mreži.

„Ti predmeti su, prema mojim informacijama, sa aspekta tužilaštva već odavno spremni“, kazao je Medojević, dodajući da od pritiska Vašingtona i Brisela zavisi dokle će to ići.

Poslanik Pozitivne Crne Gore, Srđan Perić, ocijenio je da je bitno da državne institucije, prije svega tužilaštvo i sudstvo, kvalitetno rade svoj posao.

„Svaki potez koji ide u pravcu jačanja vladavine prava, mi u Pozitivnoj pozdravljamo“, kazao je Perić.

On je rekao da je najbitnije osnažiti državne organe, naročito tužilaštvo i sudstvo, da mogu kvaliteno obavljati svoj posao.

„Mislim da se onda nećemo mnogo opterećivati pojedinačnim slučajevima, nego ukupnim kvalitetom cijelog posla“, smatra Perić.

On nije želio da, kako je kazao, licitira time da li ovo i neka druga hapšenja imaju veze sa predstojećim izvještajem Evropske komisije o napretku Crne Gore i dobijanjem pozivnice za članstvo u NATO.

„Očigledno da, ko god je mislio da može na bilo koji način da dezavuiše vladavinu prava, nije igrao na dobru kartu“, zaključio je Perić.

Funkcioner Demosa Goran Danilović je, komentarišući hapšenje Pavićevića, kazao da bi se trebalo radovati ako je u pitanju državna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.

On je rekao da mora biti skeptičan jer su se, kako je naveo, konkretni ljudi iz Budve i Bara pominjali godinama unazad.

„I evo, trebalo je da prođu godine pa da oni budu privedeni, saslušani, uhapšeni. Valjda je neko politički dobro računao da će biti bolje da se neko uhapsi u trenutku kada se očekuje napredak i vidljiva borba protiv kriminala i korupcije, nego u nekoj tišini prije par godina“, rekao je Danilović.

Pokazuje se, kako je kazao, da je država spora.

„Pustimo ljude da završe poslove, uglavnom bivše gradonačelnike. Sad je red, možda, na još nekog bivšeg, a potom, ako se ne sluša dovoljno, i na nekog aktuelnog. Nekako, već viđena priča“, naveo je Danilović.

Prema njegovim riječima, nekako „prolaze“ ministri koji su godinama prozivani za slične stvari i za saradnju sa ljudima koji su uhapšeni.

„Da li će stranci biti zadovoljni sa ovim nivoom hapšenja, sa bivšim gradonačelnicima, sa procesima koji će se otegnuti sa dokazivanjima – ne znam. A da li sam ja zadovoljan – ne, zbog toga što mi se čini da se sprema nekoliko ovako zvučnih hapšenja koja bi trebalo da otvore, izgleda, zatvorena vrata u Briselu“, kazao je Danilović.

Poslanik Socijaldemokratske partije, Draginja Vuksanović, kazala je da smatra da nadležni državni organi rade u interesu zakona i građana.

„Podržavam akcije nadležnih državnih organa u cilju lišavanja slobode svih onih subjekata za koje se utvrdi da su, eventualno, radili protiv zakona ove države“, rekla je Vuksanović.

Kako je kazala, radeći protiv zakona, oni su radili i protiv Ustava, građana i države.

„I bez obzira na ime i prezime, politički ili bilo kakav drugi momenat, smatram da svako ko se ogriješio o zakone ove države, treba da odgovara pred nadležnim državnim organima i pred narodom Crne Gore“, naglasila je Vuksanović.

Poslanica Socijalističke narodne partije (SNP), Snežana Jonica, kazala je da je zahvaljujući toj partiji izvršena reforma pravosuđa i izabrano novo rukovodstvo državnog tužilaštva, i da su uradili sve što sa pozicija zakonodavne vlasti pripada poslanicima kako bi obezbijedili da pravosuđe, konačno, radi svoj posao.

„Kao i do sada, SNP ne komentariše sudske postupke koji su započeti. Ostavljamo onim organima koji je to posao da ga rade u skladu sa zakonom, ne miješajući se u rad pravosuđa“, dodala je Jonica.

Bonus video: