Ledecki i Sjostrom popravile sopstvene svjetske rekorde, Hosu postavila svoj prvi

75 pregleda 0 komentar(a)
Kejti Ledecki, Foto: Reuters
Ažurirano: 03.08.2015. 17:22h

Čudima 18-godišnje Amerikanke nema kraja - Kejti Ledecki je u kvalifikacijama trke na 1.500 metara oborila sopstveni svjetski rekord.

Djevojka koja je bila olimpijska pobjednica na 800 metara u Londonu sa svega 15 godina je danas u Kazanju 30 dužina bazena preplivala za 15 minuta, 27 sekundi i 71 stotinku, čime je za 65 stotinki popravila rezultat koji je postavila u avgustu prošle godine u Australiji.

Ledecki je na prethodnom Svjetskom prvenstvu u Barseloni bila zlatna u sve tri duže discipline (400, 800 i 1.500 metara), kao i u štafeti 4X200, a u Kazanju je već prigrabila najsjajnije odličje na 400 metara.

Naravno, na sve te tri dionice drži svjetske rekorde. I to sve u eri nakon što su izbačena poliuretanska odijela, koja su donosila prednost plivačima...

Drugo najbolje vrijeme u kvalifikacijama imala je Dankinja Lote Fris, sa 26,52 sekunde zaostatka, dok je treća bila Džesika Ešvud iz Australije, sa 28,81 sekundu zaostatka.

Šveđanka Sara Sjostrom osvojila je zlatnu medalju i postavila novi svjetski rekord u trci na 100 delfin stilom. Sjostrom je trku preplivala za 55 sekundi i 64 stotinke i tako za deset stotinki popravila sopstveni svjetski rekord koji je postavila juče u polufinalnoj trci.

Srebrnu medalju osvojila je Dženet Otesen iz Danske rezultatom 57 sekundi i pet stotinki, dok je bronza pripala Kineskinji Jung Lu (57, 48 sekundi).

Mađarica Katinka Hosu osvojila je zlatnu medalju u trci na 200 metara mješovito i postavila novi svjetski rekord.

Hosu je pobedila rezulatom dva minuta, šest sekundi,12 i tako nadmašila rekord koji je držala Amerikanka Arijana Kukors sa 2:06,15 minuta iz Rima 2009. godine.

Srerbnu medalju je osvojila Kanako Vatanabe sa zaostatkom od 2,33 sekunde za pobjednicom, a treća kroz cilj prošla je Britanka Šibon Meri O'Konor sa 2,65 sekunde zaostatka.

Francuski plivač Floran Manadu osvojio je danas zlatnu medalju u trci na 50 metara delfin, a pobijedio je rezultatom 22,97 sekundi.

On nije uspio da obori rekord svjetskih šampionata, koji drži srpski reprezentativac Milorad Čavić od 22,67 sekundi, iz Rima 2009. godine.

Srebrnu medalju osvojio je Brazilac Nikolas Santoš sa 12 stotinki zaostatka, a treće mjesto podijelili su Mađar Laslo Čeh i Poljak Konrad Černijak koji su dionicu preplivali za 23,15 sekundi, odnosno 18 stotinki zaostatka za pobjednikom.

Britanski plivač Adam Piti osvojio je danas zlatnu medalju u trci na 100 metara prsno. Piti je pobijedio rezultatom 58,52 sekunde.

Drugo mjesto zauzeo je Južnoafrikanac Kameron van der Burg sa 0,07 sekundi zaostatka a bronzanu medalju osvojio je Britanac Ros Mardok sa zaostatkom od 0,57 sekundi.