EU želi da uvede nutricione vrijednosti alkohola

Kao osnova uzeto je 100 mililitara pića, što bi za pivo značilo 46 kalorija, dok bi crno vino imalo 82 i viski 245
0 komentar(a)
alkohol, Foto: Shutterstock
alkohol, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 11.04.2015. 15:10h

Brisel pokušava da uvede označavanje broja kalorija na alkoholnim pićima kao što su pivo, vino i viski kao vid borbe protiv pijančenja i alkoholizma, čemu se međutim suproststavljaju zemlje proizvođači vina i lobiji.

Evropski parlament je krajem marta prešao prvu fazu u ovom pravcu kada je usvojen predlog rezolucije i pozvana Evropska komisija (vlada) da predloži zakon, najkasnije do kraja 2016. kojim će postati obavezujuće označavanje nutricione vrijednosti (kalorije i sastojci) na alkoholnim pićima.

U predlogu rezolucije takođe se traži da na etiketi piše da alkohol predstavlja rizik za trudnice i vozače.

Rezlucija koja je neobavezujuća treba još da bude odobrena na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta krajem aprila.

Tekst je predložila Glenis Vilmot iz redova britanskih laburista.

Prilikom prerade pravila o označavanju prehrambenih proizvoda, što je završeno 2011. Vilmot se tada borila da se isti propisi za obilježavanje nutricionih sastojaka primijene i na alkohol.

To je, kako kaže, bilo uzaludno zbog jakog lobiranja iz industrije, tako da je zadovoljna što je ovaj predlog rezolucije sada usvojen.

"Većina nas zna da treba piti umjereno. Međutim uticaj konzumiranja alkohola na naše zdravlje daleko je od očiglednog", rekla je Ilaria Pasarani iz Evropskog biroa za potrošače.

Ona je rekla da je podcijenjen udio alkohola u prehrani i navela da ljubitelji alkohola ne znaju koje aditive u vidu boja, konzervanasa i aroma unose.

Četiri vodeća evropska proizvođača piva - Karlsberg, Hajneken, AB Inbev i SABMiler - nedavno su se založili za "dobrovoljno" označavanje energetske vrijednosti piva. Oni su kao osnovu uzeli 100 mililitara pića, što bi za pivo značilo 46 kalorija, dok bi crno vino imalo 82 i viski 245.

Taj predlog razljutio je proizvođače jačih alkoholnih pića koji su naveli da je 100 mililitra jedva trećina obične krigle piva a predstavlja dosta veliku količinu za jaki alkohol.

Iako sada piju manje poslije vrhunca dostignutog tokom 1970-ih Evropljani su i dalje najveći konzumenti alkohola na svijetu. Brisel procjenjuje na 155 milijardi eura godišnje socijalne troškove koji se pripisuju pretjeranom piću u EU.

Proizvođači vina su takođe protiv i navode da nutricione vrijednosti njihovog proizvoda mijenjaju iz godine u godinu i da bi obilježavanje bilo izuzetno skupo za taj sektor.

Bonus video: