Policija Grgurovića "privela tajno", a on se "branio priznanjem"

“Kada je saslušan u svojstvu osumnjičenog, Grgurović je mogao da se brani kako želi”, piše u potvrđenoj presudi
113 pregleda 6 komentar(a)
Milan Grgurović, Foto: Boris Pejović
Milan Grgurović, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 16.12.2014. 08:31h

Podgorički Viši sud potvrdio je oslobađajuću presudu Milanu Grguroviću, koji je bio optužen za lažno prijavljivanje da je prijetio novinarki “Vijesti” Oliveri Lakić.

Time je presuda sudije Osnovnog suda u Podgorici Gorana Đukovića postala pravosnažna.

Đuković je donio takvu odluku, nakon što je Viši sud dva puta ukinuo presudu sutkinje Željke Jovović, koja ga je ranije dva puta osudila na maksimalnu kaznu zatvora od godinu dana.

Đuković je, na izricanju presude, rekao da se okrivljeni nije sam prijavio policiji i da ne postoji nikakav pisani trag, službena zabilješka i bilo šta slično koja bi dokazivala da se on sam javio u policiju.

“Kada je saslušan u svojstvu osumnjičenog, on je mogao da se brani kako želi”, naveo je Đuković.

Međutim, tokom sudskog procesa, saslušani policajci nijesu umjeli da objasne na osnovu čega su ga osumnjičili.

Viši sud je u ukidnim rješenjima, ranije ukazivao da u spisima predmeta postoji samo zapisnik o saslušanju Grgurovića kao osumnjičenog, na osnovu čega sud rezonuje da je, shodno zakonu, imao pravo da ne govori istinu u odbrani: “Pa ne može biti odgovoran za lažno prijavljivanje, uprkos tome što je lažno priznao da je prijetio novinarki”.

Đuković je u prvostepenoj presudi napisao i da je sud kao istinite cijenio iskaze policajaca Ekana Jasavića i Vlada Lakića, navodeći da ne vidi razlog zbog kojeg bi oni svjedočili u korist Grgurovića.

Jasavić, inspektor koji je vodio istragu, u postupku je tvrdio da su u dva navrata tražili Grgurovića kući, ali ga nisu našli, dok je Lakić rekao da je potraživao Grgurovića, ali da o tome nema službene zabilješke, jer je operacija bila tajna.

Grgurović je bio optužen da se, početkom februara 2011. godine, tri dana nakon prijetnji upućenih novinarki 'Vijesti", prijavio policiji rekavši da je on razgovarao telefonom sa novinarkom Jasminom Muminović i prijetio Lakićevoj i njenom djetetu.

Olivera Lakić

Zbog tih prijetnji u podgoričkom Osnovnom sudu se sudi policajcu Milenku Rabrenoviću, koji je bio zadužen za bezbjednost bivšeg šefa policije Veselina Veljovića. Prvostepenom presudom i Rabrenović je oslobođen optužbi za ugrožavanje sigurnosti Lakić.

Novinarka Lakić i fizički je napadnuta u martu prije dvije godine, a za napad je osuđen Ivan Bušković. Motiv nije utvrđen.

Prije napada i prijetnji, istraživala je da li se u fabrici duvana "Tara" u Mojkovcu proizvode, a potom krijumčare lažni brendovi cigareta i da li su u taj posao umiješani policajci.

Bonus video: