Naučnici pronašli način kako da sačuvaju "himalajsku vijagru"

Cijena po gramu na tržištu je oko 700 dolara, što je više od cijene grama zlata. U Kini posjedovanje pečurke predstavlja statusni simbol
51 pregleda 0 komentar(a)
Cordyceps sinensis, Vijagra sa Himalaja, Foto: Wikipedia
Cordyceps sinensis, Vijagra sa Himalaja, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 06.12.2014. 17:09h

Rijetka vrsta parazitske pečurke Cordyceps sinensis, poznatija kao "Viajgra sa Himalaja", mogla bi da nestane sa liste ugroženih medicinskih pečurki zahvaljujući naporima naučnika koji su uspjeli da pronađu održive načine njenog uzgoja u dva himalajska sela, pri čemu uzgoj te pečurke ne bi nanosio štetu drugim biljkama tog podneblja.

S obzirom na to da je dobar uticaj te pečurke na opšte zdravstveno stanje odavno poznat u svijetu, postojala je opasnost da ona zbog pretjeranog branja u potpunosti nestane. Cordyceps sinensis raste u visokim planinama jugozapadne Kine i Tibeta na visini između 3.000 i 5.000 metara, a prvi je put zabilježena u Tibetu u 15. vijeku.

Kliničkim ispitivanjima potvrđeno je da pečurka Cordyceps odranije poznata kao afrodizijak, povećava libido kod muškaraca i žena, pri čemu nema štetnih nuspojava kakve mogu da imaju uobičajeni ljekovi za impotenciju.

Blagotvorno štiti bubrege od oštećenja, pomaže u detoksikaciji jetre, kod fibroze i ciroze te kod problema uzrokovanih hepatitisom, a naučnici su ustanovili i da pozitivno djeluje na raspoloženje.

Antropolog Geof Čajld i student Namgial Čedu sa Univerziteta Vašington su otkrili dva himalajska sela čiji su stanovnici bili spremni da uzgajaju tu vrstu ugrožene medicinske pečurke.

Cijena po gramu na tržištu je oko 700 dolara, što je više od cijene grama zlata. U Kini posjedovanje pečurke predstavlja statusni simbol.

Čajld i Čedu su lokalnom stanovništvu nepalske regije Nubri predložili uzgoj Cordycepsa u skladu sa budističkim vjerovanjima. Naime, uzgoj pečurki je zabranjen na određenim planinskim obroncima, što postaje svojevrsno prirodno svetište te garantuje da ostali dio terena ostane netaknut. Stanovnici dva nepalska sela od uzgoja i prodaje imaju i finansijsku korist, što čini između 70 i 90 odsto njihovog prihoda te im znatno poboljšava životni standard.

Bonus video: