Svjetski rekord Katinke Hosu

190 pregleda 0 komentar(a)
Katinka Hosu, Foto: Beta AP
Ažurirano: 04.12.2014. 20:57h

Mađarska plivačica Katinka Hosu osvojila je danas zlatnu medalju na 100 metara leđnim stilom na Svjetskom prvenstvu u malim bazenim u Dohi, u Kataru. Ona je dionicu preplivala za 55 sekundi i tri stotinke i tako oborila svjetski rekord koji je od 2009. godine bio u vlasništvu Japanke Šiko Sakai. Srebrnu medalju osvojila je Australijanka Emili Sibom (55,31 sekunde). Hosu je juče izgubila u dva finala u Dohi, tako da se najbolja plivačica svijeta za ovu godinu već našla na meti kritičara.

"Bila sam blizu obaranja ovog rekorda tri puta i veoma sam uzbuđena što sam konačno uspjela", rekla je Mađarica.

Pored rekorda Katinke Hosu, na Svjetskom prvenstvu u Dohi danas su oborena još dva. Južnoafrički plivač Čad Le Kros osvojio je zlatnu medalju na 100 metara delfin stilom uz novi svjetski rekord, 48 sekundi i 44 stotinke. Najbolje vrijeme na svijetu postavila je muška štafeta Rusije u disciplini četiri puta 50 metara mješovito.