Atraktivno putovanje kroz Bulgakovljevo književno remek-djelo

Organizatori Festivala podsjetili su na avgust 1934, kada je Bulgakov intezivirao rad na rukopisu svog epohalnog djela “Majstor i Margarita”
0 komentar(a)
Ažurirano: 20.08.2014. 16:08h

Moskovski lljetnji festival “Najbolji grad na Zemlji” posvećen je uspomeni na stvaralaštvo Mihaila Bulgakova (1891-1940), a dio programa posebno na njegov čuveni roman “Majstor i Margarita”, na kojem je obnovio rad prije 80 godina.

Organizatori Festivala podsjetili su na avgust 1934. godine, kada je Mihail Afanasijevič Bulgakov intezivirao rad na rukopisu svog epohalnog djela “Majstor i Margarita”, prepisujući sa ispravkama i dopunama poglavlja “Greška profesora Stravinskog” i “Bijela magija i njeno razobličavanje”.

Pošto se moskovski festival održava pod otvorenim nebom, pažnja nije posvećena samo tim poglavljima unijetim u roman prije 80 godina, nego i događajima iz samog romana koji su se dešavali u Patrijaršijskom parku i drugim lokacijama u Moskvi. Dio programa poprimio je i zabavni karakter kako bi privukao što veći broj namjernih ili slučajnih posjetilaca.

U tom cilju je upriličena i ekskurzija po čuvenim lokacijama iz “Majstora i Magarite”. Na čelu vesele povorke svirala je muzika iz 1930-ih, a bolje nego obično bio je posjećen i Dom Bulgakova. Oko Patrijaršijskog parka poređali su se ulični slikari i prodavci antikviteta.

Bulgakov je rođen u Kijevu, gdje je učio školu i studirao, a po završetku medicine radio je kao ljekar u malim mjestima u unutrašnjosti, dok je karijeru pisca počeo 20-ih godina u Moskvi. Već u drugoj polovini 20-ih počele su optužbe da je anti-sovjetski orjentisan.

Tražio je da mu se omogući da objavljuje ili dozvolu da emigrira, poslije čega je na intervenciju samog Staljina zaposlen kao dramaturg u jednom moskovskom pozorištu, ali mu i dalje nije dozvoljeno da objavljuje.

Njegov prvi roman “Bijela garda” objavljen je u Francuskoj 1925. godine, dok je u Sovjetskom Savezu u cjelini štampan tek 1966.

Napisao je i dramu “Dani Turbinih”, dramatizaciju romana “Bijela garda” (1926), komediju “Zojkin san” (1926), drame “Bijeg” (1927), “Posljednji dani ili Puškin”, “Robovanje licemjera ili Molijer”, “Priglupi Žurden” i grotesknu komediju “Ivan Vasiljevič” (1935). Njegova drama “Bijeg” je, po Staljinovom nalogu, skinuta sa repertoara, a “Dani Turbinih”, opet na intervenciju vođe, vraćeni na scenu.

Bulgakovu je za života objavljen samo prvi dio romana “Bijela garda”, ciklus priča “Bilješke mladog ljekara” (1925-1928) i novinski feljtoni. Ostala djela su objavljena poslije piščeve smrti - “Majstor i Margarita” (1966), “Život gospodina de Molijera” (1962) i nezavršeno djelo “Pozorišni roman” (1965).

Audio- spektakl kao vodič kroz prva poglavlja

Slijedeći savremene moskovske tendencije u organizovanju takvih manifestacija, na sceni je bio priređen market jela i pića.

Oko pruda se našlo mjesta i za retro-foto atelje u kojem su posjetioci mogli da snime razglednicu za uspomenu. Manifestacija ni po čemu, kako su prenijeli ruski mediji, nije ličila na muzejske formate, jer su organizatori nastojali da audio-spektakl - kao vodič po prvim poglavljima genijalnog romana Bulgakova, postane nešto atratktivno, što publika može doživjeti samo jednom u životu.

Bonus video: