Dominacija Holanđana i 10.000 metara, Bergsma postavio novi olimpijske rekord

Jorit Bergsma je u Adler areni do pobjede došao u vremenu 12 minuta i 44,45 sekundi
Jorit Bergsma, Foto: Beta AP
Ažurirano: 18.02.2014. 17:49h

Holandski klizač Jorit Bergsma osvojio je danas zlatnu medalju u trci na na deset hiljada metara na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju.

Bergsma je u Adler areni do pobjede došao u vremenu 12 minuta i 44,45 sekundi, što je novi olimpijski rekord.

To je njegova druga medalja u Sočiju, nakon što je bio bronzani na pet hiljada metara.

Njegovi sunarodnici Sven Kramer (12:49,02) i Bob de Jong (13:07,19) osvojili su srebrnu, odnosno bronzanu medalju.

Kramer, olimpijski prvak iz 2010. i veliki favorit u toj trci, do tri kruga prije kraja klizao je u vremenu novog svjetskog rekorda.

Holanđani su četvrti put na Igrama u Sočiju osvojili sve tri medalje u klizačkim disciplinama.

U dosadašnjem dijelu takmičenja u brzom klizanju osvojili su 19 odličja, od čega šest zlatnih.

Do kraja Igara ostale su još tri discipline.

Holanđani su sa 19 odličja od 24 moguća već oborili rekord klizača iz Demokratske republike Njemačke, koji su na Igrama 1988. godine osvojili su 13 medalja u brzom klizanju.