Češka bolja, prvi poraz odbojkaša Crne Gore

2 komentar(a)
Ažurirano: 16.06.2013. 15:35h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Kečkemet - Muška odbojkaška reprezentacija Crne Gore doživjela je prvi poraz u Evropskoj ligi - izabranici Nikole Matijaševića izgubili su danas od Češke 3:1, u utakmici 2. kola grupe 2, turnira koji se igra u mađarskom Kečkemetu.

Češka je upisala i drugu pobjedu, pošto je juče bila bolja i od Španije, takođe 3:1.

Češka je opravdala ulogu favorita, ali "crveni" imaju za čim da žale. Imala je Crna Gora dvije set lopte u trećem setu na 20:18, vodila je i 16:14 u četvrtom, ali je na kraju “ostala kratkih rukava”.

Mogla je i morala barem do boda, da je dobila treći set ni pobjeda ne bi bila daleko. Ovako, Marković i drugovi su platili ceh neiuskustvu u ovom takmičenju, u kojem nastupaju prvi put, kao i činjenici da su igrali bez klasičnog korektora, što u ovakvim mečevima može da bude presudno, iako je 18-godišnji Luka Babić (zahvaljujući dobroj igri protiv Mađarske je dobio prednost u odnosu na Aleksandra Minića u startnoj postavi), koji je do sada u karijeri igrao primača ili srednjeg blokera, na kraju je, računajući sve elemente, bio ponajbolji pojedinac u našem timu.

Matijašević je na teren slao svih 12 igrača, ali nije imao posebno raspoloženog igrača u napadu, izuzev Markovića, koji je realizovao šest od osam lopti koje je dobio…

"Žao mi je trećeg seta, u kojem smo imali 20:18 i napad da riješimo taj set, ali nijesmo uspjeli. Ali, vidjeli ste da smo i u četvrtom setu imali prednost do pred kraj. Na kraju je, možda, prevagnulo neko neiskustvo, možda malo i umor, da Češka, koja je igrala sjajno, pobijedi. Preostaje da se što bolje spremimo za Špance, i bez obzira na poraz od Češke, ovo će da nam da dozu samopouzdanja za nastavak takmičenja. Jer, bez formacijskog korektora, sa vrlo malo opcija, mi smo uspjeli da sa Česima igramo egal", rekao je „Vijestima“ Milan Marković, kapiten Crne Gore.

Češka je u prvom vodila do 4:2, a onda je Crna Gora preokrenula na 5:4 i vođstvo više nije ispuštala do kraja. Vodila je 8:5 i 14:11, ali su Česi držali priključak do 15:14.

Nakon servis greške Hiskija za 16:14, na servis je došao Božidar Ćuk i servirao do 20:14. Šuljagić je dva puta uzastopno izblokirao Fingera, mlađi Ćuk je dodao i dva asa, pa je ovaj set bio riješen…

Češka se istom mjestom revanširala u drugom setu, u kojem je egal trajao do 7:7. Sa tri uzastopna poena, Češka je otišla na 10:7, potom i 12:8.

Crna Gora je prišla na 14:12 (na 14:10 Matijašević je zamijenio tehničare, i uveo mladog Strugara umjesto Vujovića), ali su Česi set prelomili serijom 4:0 za vođstvo od 18:12 i rutinski priveli set kraju.

Početkom trećeg seta Crna Gora je povela 3:1, Češka preokrenula na 7:4, a onda je na tehničkom tajm-autu (po novim pravilima samo je jedan na 12. poenu) stigla do prednosti od 12:8, a četiri poena prednosti je imala i na 14:10.

“Crveni” su se, međutim, probudili, izjednačili na 14:14, a potom i poveli 17:15. Do 20:18 se igralo poen za poen, da bi prvu set loptu anulirao Hiski.

Matijašević je uzeo tajm-aut, nakon kojeg je trebalo završiti set, ali Ćaćić nije uspio da realizuje prvi napad (izblokirao ga je Široki), nakon čega je Hiski sa dvije kontre donio Češkoj vođstvo od 2:1.

Iako su Česi rano poveli 5:2, Crna Gora se nije predavala, vrlo brzo je izjednačila na 5:5, a novom serijom od 3:0 i do prednosti od 12:9.

Na 16:14, međutim, naši odbojkaši su stali i dozvolili protivniku da sa četiri uzastopna poena preokrene na 18:16, a onda stigne i do 20:17.

Marković je anulirao prvu meč loptu protivnika, Babić blokom i drugu, ali je nakon tajm-auta Finger stavio tačku na meč.

Crna Gora u posljednjem kolu, sjutra od 15.30 časova, igra protiv Španije, koja je u drugom meču današnjeg programa savladala Mađarsku 3:1.

Crna Gora - Češka 1:3 (21:15, 15:21, 20:22, 19:21)

Kekčemet – Dvorana: “Ištvan Mesi”. Gledalaca: 50. Sudije: Andersen (Danska) i Pajevski (Ukrajina). Poeni iz napada: Crna Gora 36, Češka 43. Poeni iz bloka: Crna Gora 12, Češka 16. Poeni iz servisa: Crna Gora 3, Češka 3. Greške: Crna Gora 17, Češka 24.

Crna Gora: Minić 1, BABIĆ 12, G. Ćuk, ŠULJAGIĆ 6, ĆAĆIĆ 11, RAŠOVIĆ (libero), MARKOVIĆ 9, Radunović, B. ĆUK 10, Milivojević, VUJOVIĆ, Strugar 2.

Češka: Moler, HISKI 12, Linc, HOLUBEC 9, Sobotka, KOPAČEK (libero), Kriško 11, BARTOŠ 9, ŠIROKI 11, TIHAČEK 3, Janouh, FINGER 7.