Kolonjska voda – prvi njemački brend

„Eau de Cologne“ prate mnoge zanimljive priče. Između ostalog, čuveni Gete je, navodno, pio kolonjsku vodu
72 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 08.11.2012. 16:37h

Koristile su je kraljica Luiza od Pruske, carica Sisi i britanska princeza Dajana. Kolonjska voda (Eau de Cologne), iz Kelna, prešla je put od kraljevskih dvorova do statusa međunarodno poznatog brenda.

Da biste krenuli u obilazak kuće mirisa Farina u Kelnu nije vam potrebna klasična ulaznica. Odmah na ulazu dočekuje vas hostesa sa staklenom flašicom-ulaznicom u rukama. Nakon što vas poprska sa malo kolonjske vode koja se u toj kući proizvodi već 300 godina, uvučeni ste u svijet baroka, balskih haljina i prevelikih perika.

Italijan Đovani Marija Farina, tvorac originalne kolonjske vode, bio je najbolji „nos“ svoje porodice. Po uzoru na njegovu baku, čuvenu aromatiskinju Đenari, dijelio je ljude na dvije grupe: na one koje dobro i one koji loše mirišu. Putovao je u London, Rim, Roterdam, Madrid, Beč i mnoge druge gradove s ciljem da sakupi sve mirise svijeta. Bio je majstor za destilaciju alkohola i aromatizaciju kao retko ko iz toga vremena. Nakon što je pronašao formulu za savršenu kolonjsku vodu, napisao je svom bratu Đovaniju Batisti:

„Pronašao sam miris koji me podsjeća na italijanska jutra, na planinske narcise i cvjetove pomorandže odmah posle kiše. Taj miris me osvježava, ojačava moj razum i fantaziju“.

Obilazak kuće mirisa Farina koja i dalje, nakon 300 godina, stoji na istom mjestu, jedinstvena je i po tome što vas u obilazak vodi glumac u kostimu iz doba Rokokoa koji priča njemački sa jakim italijanskim naglaskom. Imate osjećaj da vam gospodin Farina lično odaje tajne pravljenja parfema koji je osvojio čitav svijet.

Jedna od prvih stvari koje „gospodin Farina“ objašnjava jeste da je kolonjska voda koja se proizvodi u kući mirisa Farina, jedina originalna kolonjska voda. Proizvedena je davne 1709. godine, a kasnije su se pojavile mnoge kopije, među kojima je najpoznatija kolonjska voda „4711“. U 18. vijeku, trgovačka porodica Milens iz Kelna proizvela je miris na bazi limuna koji je bio poprilično sličan originalnoj Kolonjskoj vodi. Ta kolonjska voda dobila je naziv prema broju fabrike u naselju Glokengase u Kelnu gdje je proizvođena – 4711.

Farinina kolonjska voda prošla je kroz mnoga turbulentna vremena poput Francuske revolucije i Drugog svjetskog rata. Međutim, opstala je zahvaljujući svojim bogatim mušterijama. „Ne postoji ni kralj ni dvor u Evropi koje ne snabdijevam svojom kolonjskom vodom“, napisao je jednom prilikom Farina, koji je nakon dolaska u Keln promijenio ime u Johan Marija Farina.

Mnogi se pitaju i to zašto je originalni naziv kolonjske vode „Eau de Cologne“ na francuskom umjesto na njemačkom jeziku. Razlog je taj što je francuski jezik tada smatran jezikom luksuza i plemstva.

Čuveni Gete je, navodno, pio kolonjsku vodu, a Napoleon Bonaparta naredio je da mu se čizme prave tako da u njih uvijek može da stane flašica te mirisne vodice

„Eau de Cologne“ prate mnoge zanimljive priče. Između ostalog, čuveni Gete je, navodno, pio kolonjsku vodu, a Napoleon Bonaparta naredio je da mu se čizme prave tako da u njih uvijek može da stane flašica te mirisne vodice.

„Gospodin Farina“ učesnicima obilaska mirisne kuće ne odaje tajni recept za kolonjsku vodu koji je ostao nepromijenjen. Međutim, dopušta im da zavire u laboratorije u kojima se spravljaju parfemi i im da pomirišu esencije koje formulu do danas čine jedinstvenom.

Učesnici obilaska oduševljeni su načinom na koji je obilazak osmišljen: „Veoma mi se svidio ovaj obilazak. Gospodin Farina je bio veoma šarmantan i način na koji nam je dočarao taj period bio je veoma zanimljiv i spontan. Mislim da sam dosta i naučila“, kaže Julija, koja već godinama živi u Kelnu.

Jedna druga učesnica obilaska, Sandra, kaže da joj je ono što je naučila bacilo potpuno novo svjetlo na Kolonjsku vodu: „Nikada prije nisam povezivala Kolonjsku vodu sa Farinom. Nisam ni znala da je on napravio originalnu kolonjsku vodu.“

Svi smo barem jednom u životu koristili kolonjsku vodu i vjerovatno nikada nismo pomišljali kako je ona u stvari nastala. Često je uopšte nismo povezivali sa gradom Kelnom, iako ona nosi njegovo ime „Cologne“. Kada posjetite ovaj grad na Rajni već na glavnoj željezničkoj stanici dočekaće vas prodavnica sa hiljadama malih mirisinih flašica koje vam žele dobrodošlicu u Keln, grad u kome je započela istorija kolonjske vode.

Galerija

Bonus video: