Fridzon trojkom srušio Brazilce

"Zbornaja" stigla do slavlja košem krila Himkija četiri sekunde prije kraja meča. Uporni Britanci namučili Španiju
Rusi, Foto: BETA/AP
Ažurirano: 02.08.2012. 21:35h

Šest sekundi dijelilo je Brazil od velike pobjede nad Rusijom, nakon što je pogodio Marselinjo Uertas (74:72).

Selektor “zbornaje” Dejvid Blat je zatražio minut odmora, nakon kojeg je Vitalij Fridzon pogodio trojku.

Ostale su četiri sekunde Brazilcima za posljednji napad, ali je Leandro Barbosa bio neprecizan.

Rusi su, inače, kontrolisali igru i rezultat u većem dijelu meča, a Brazilci su ulaskom Lerija Tejlora napravili seriju 20:6 i od minus 11 (59:48), stigli do plus tri (68:65) nešto više od tri minuta prije kraja.

Izjednačio je, trojkom, 26 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene Aleksej Šved (72:72), a u već opisanoj završnici Rusi su stigli do slavlja.

Andrej Kirilenko je dao 19, Timofej Mozgov 18, a Šved 17 poena. Barbosa je za Brazil upisao 18, a Tejlor 12 koševa.

Španija je u uzbudljivoj završnici savladala Veliku Britaniju.

Aktelni evropski prvak je vodio tokom čitavog meča, ali se uporni domaćin nije predavao i 21 sekundu prije kraja trojkom Najta Reinkinga prišao na 77:75.

Međutim, Hoze Manuel Kalderon je bio siguran sa linije bacanja, a konačan rezultat postavio je trojkom Luol Deng.

Kalderon je duel završio sa 19, a Pau Gasol sa 17 poena. Deng je za Britance upisao 26, a Džoel Frilend 25 koševa.

Boljom igrom u drugom poluvremenu, Francuska je stigla do važne pobjede u duelu sa Litvanijom.

“Trikolore” su do drugog slavlja vodili Toni Parker (27) i Nikolas Batum (21). Martinas Pocius (18) i Linas Kleiza (17) bili su najefikasniji u sastavu Litvanije.

Argentina je slabo ušla u meč sa Tunisom, pa je nakon prvih 10 minuta imala 14 poena minusa (28:14).

Međutim, do odlaska na odmor uspjela je da izjednači (40:40), a u nastavku nije bilo dilema oko pobjednika.

Manu Đinobili je pored svog imena upisao 24 poena, Karlos Delfino 21, a Luis Skola 20. Murad El Mabruk je bio najefikasniji kod Tunisa (16).

Odličnom igrom u drugoj četvrtini, koju je riješila u svoju korist 28:11, Australija je savladala Kinu i stigla do prve pobjede na turniru.

Najefikasniji kod “kengura” su bili Patrik Mils (20 poena), Dejvid Andersen (17) i Džo Ingls (13). U kineskom sastavu istakli su se Šipeng Veng (21) i Ji Đianliana (13).

Grupa A: Francuska - Litvanija 82:74 (25:21, 14:22, 20:9, 23:22), Argentina - Tunis 92:69 (14:28, 26:12, 31:16, 21:13), Nigerija - SAD večeras.

Tabela: Argentina, Francuska 5, SAD 4 (-1), Litvanija 4, Nigerija (-1), Tunis 3.

Grupa B: Australija - Kina 81:61 (21:22, 28:11, 12:19, 20:9), Brazil - Rusija 74:75 (20:15, 12:25, 21:19, 21:16), Španija - Velika Britanija 79:78 (24:15, 13:14, 23:19, 19:30).

Tabela: Rusija, Španija 6, Brazil 5, Australija 4, Velika Britanija, Kina 3.