Bolji smo od onih za kojima žude neobaviješteni

"Upoređivanjem programskih šema Javnih servisa iz okruženja ili emitera koji ima kablovska prava za teritoriju CG, može se utvrditi koliko i šta smo uradili, sa 10 puta manjim budžetom"
69 pregleda 61 komentar(a)
Navijačice, Foto: Beta/AP
Navijačice, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 01.08.2012. 08:24h

Zbog kritika Javnog servisa u vezi sa izvještavanjem sa Olimpijskih igara, juče se našoj redakciji javio i Đorđije Kustudić, urednik sportskog programa RTCG. Njegovo saopštenje prenosimo integralno:

“Prva i osnovna pogrešna teza je da Javni servis ne emituje adekvatan program i da bi sve moglo da se gleda na HRT-u i RTS-u. Odgovorno tvrdim, kao urednik sportskog programa, da je programska šema od prvog dana raznovrsna i kreirana po ideji koja promoviše suštinu olimpijske priče - raznovrsnost i podjednaku važnost sportova. Kolektivni sportovi, koji su takođe adekvatno zastupljeni u našoj programskoj šemi su samo dio mozaika, često manje važan i atraktivan od mnogih pojedinačnih sportova poput plivanja, atletike, tenisa, gimnastike, bicikllizma.

Na programskoj šemi radio sam tri mjeseca sa svojim saradnicima i napravili smo mnogo analiza i verzija, dok nijesmo došli do one koja je bila dobar kompromis između kvaliteta i cijene. Od početka igara i svečanog otvaranja, koje je bilo praćeno specijalnom emisijom iz studija, gledaoci Javnog servisa mogli su da vide prenose tenisa, rukometa, jedrenja, biciklizma, vaterpola, plivanja, košarke, odbojke, džuda, boksa. Naše praćenje igara u Londonu zasnovano je na izvještavanju sa svih mečeva koje igra crnogorska reprezentacija kao i crnogorski sportisti u pojedinačnim disciplinama, uz obavezne prenose kompletnog programa plivanja i atletike koja počinje 3. avgusta, kao i najvećeg dijela gimnastike. Za one koji imaju elementarno sportsko obrazovanje jasno je da su to prioriteti i tako će biti do kraja Igara.

Na ovako postavljenu programsku šemu svakodnevno uklapamo one događaje koji su nam dostupni, a to je skoro sve, pa su gledaoci imali priliku da vide derbije poput rukometnih Srbija -Hrvatska i Danska - Španija, ženski rukomet Francuska - Španija, odbojku Brazil - Rusija, košarku Španija - Australija i Francuska - Argentina, vaterpolo Srbija - Mađarska, teniski meč Đoković - Rodik i još puno toga. Prikazali smo i jedan od klasika - veliku uličnu trku muškog biciklizma koju je pratila cijela planeta i stotine hiljada stanovnika Londona na gradskim ulicama. Prikazali smo i nastupe našeg boksera Draškovića i džudiste Mrvaljevića uz desetine intervjua, izjava i izvještaja. Sve to za prva četiri dana! Sve to iz prostora od devet metara kvadratnih, ubjedljivo najmanjeg u cijelom IBC-u kako bi uštedjeli novac poreskih obveznika i bili do kraja odgovorni!

Jednostavnim upoređivanjem programskih šema Javnih servisa iz okruženja ili emitera koji ima kablovska prava za teritoriju CG, može se utvrditi koliko i šta smo uradili, sa deset puta manjim budžetom. Tvrdim da je program koji emitujemo sa igara raznovrsniji i dinamičniji od onoga za kojim žude neobaviješteni “ljubitelji” sporta. Svi koji su danas uz RTCG mogu da prate meč Crna Gora - Angola, zatim ženski rukomet Francuska - Česka, fudbal Velika Britanija - Urugvaj, finala gimnastike, finala plivanja i to je najbolje što ovaj dan nudi!

Za ljubitelje kolektivnih sportova informacija da ćemo prenositi najinteresantnija četvrtfinala kao i sva polufinala i finala!

Imali smo dva velika problema koja su se dogodila 28. i 29. jula. Prvo je u Mađarskom telekomu u Budimpešti došlo do kvara i dobar dio dana veze sa Podgoricom bile su u prekidu. Cijelog narednog dana, 29. jula , nijesmo imali vezu zato što je došlo do fizičkog prekida optičkog kabla u Poljskoj, putem kojeg se šalje naš signal! Uprkos tome, uz manje probleme, uspjeli smo da ispratimo sve što je bilo planirano.

Broj ljudi koji su u našoj ekipi u Londonu ne bih komentarisao, iz obzira prema obimu i kvalitetu posla koji obavljaju, 16 časova dnevno. Taj broj je višetruko manji od bilo kojeg drugog emitera prisutnog u Londonu. Naša ekipa je malobrojnija, a radni prostor manji čak i od radio stanica iz okruženja, o televizjama da ne govorimo. Obim programa i broj emitovanih sati, ponavljam, je isti ili veći!", kaže se u saopštenju Kustudića.

Bonus video: