Meditacija poboljšava imunitet

Posvetite pažnju svojim mislima i osjećanjima pitajući se što sada osjećate, koje vam se senzacije u tijelu događaju
93 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 29.07.2012. 12:47h

Starije osobe koje pate od usamljenosti suočene su s daleko većim rizikom od zdravstvenih problema poput bolesti srca, Alchajmerove bolesti i prerane smrti. Programi za podsticanje društvenog umrežavanja imaju ograničenu djelotvornost.

Naučnici su osmislili novi način kako da se ljudi sami bore protiv te društvene bolesti.

Naučnici sa Univerziteta Karnegi Meloun su otkrili kako su tehnike meditacije djelotvorne u smanjenju osjećaja izolovanosti, dok istovremeno jačaju sposobnost uma i tijela u borbi protiv bolesti, piše Daily Mail.

Voditelj istraživanja Dejvid Kresvol kaže kako je usamljenost glavni faktor rizika kod zdravstvenih problema i smrtnosti kod starijih osoba.

2500 godina stara praksa datira iz vremena duhovnog vođe Bude i fokusira se na osvještavanje sadašnjeg trenutka

“Ovo istraživanje sugeriše da tehnike meditacije pomažu kod poboljšanja zdravlja starijih osoba”, kaže dr Kresvol.

2500 godina stara praksa datira iz vremena duhovnog vođe Bude i fokusira se na osvještavanje sadašnjeg trenutka.

Istraživanje je, takođe, pokazalo da meditacija smanjuje nivo upala koje ubrzavaju razvoj i napredovanje mnogih bolesti.

Pronađite instruktora

Koautor studije Stiven Kol s UCLA kaže kako je smanjenje markera upala posebno značajno.

“Ovi rezultati pružaju neke od prvih znakova da imunološki profili ćelija mogu biti modulirani kroz psihološku intervenciju”.

Kresvol ističe da, iako ovo istraživanje ukazuje na obećavajući novi pristup u liječenju usamljenosti i rizika od upalnih bolesti kod starijih, treba sprovesti još istraživanja.

“Ako ste zainteresovani za tehnike meditacije, pronađite instruktora u vašem gradu. Važno je trenirati naš um kao što treniramo bicepse u teretani”, preporučuje Krosvel.

Osnovna meditacija se, prema Krosvelu, izvodi na sljedeći način:

Budite mentalno u sadašnjem trenutku, sjednite u prijatan položaj, zatvorite oči i pažnju usmjerite prema unutra. Budite svjesni svog tijela i površine na kojoj sjedite, koncentrišite se zatim na svaki dio tijela.

Posvetite pažnju svojim mislima i osjećanjima pitajući se što sada osjećate, koje vam se senzacije u tijelu događaju.

Sada nježno usmjerite svoju svijest na disanje, prateći svaki udah i izdah, govoreći u sebi: “Ja sam udah, ja sam izdah”.

Dah može da funkcioniše kao vaše sidro u sadašnjem trenutku jer je dah uvijek s nama i dostupan u bilo koje vrijeme kao središte pažnje.

Nakon toga, proširite svoju svijest na cijelo tijelo, zamislite da dišete svojim punim tijelom, uključujući držanje i izraz lica.

Kad ste spremni, otvorite oči i vratite se svojoj svakodnevici.

Bonus video: