Kako da pobijedite u svakoj svađi

Prilikom svađe pokušajte da kontrolišete ton svoga glasa. Trebao bi da ostati smirena tokom čitave prepirke jer ukoliko povisite ton, možete očekivati da će to isto uraditi i druga strana
314 pregleda 0 komentar(a)
Svađa, Foto: Arhiva Vijesti
Svađa, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 15.06.2012. 15:30h

Svi volimo da se svađamo, odnosno da uvjeravamo protivnike da mi znamo bolje nego što znaju oni. Nažalost, nekada se zaboravi srž svađe pa cijela prepirka ode u krivom smjeru ustupajući mjesta dernjavi i uvredama bez izvlačenja konačnog zaključka i pobjednika. Svađa se dobija samo ako se budete pridržavala ovih pravila:

Polako i smireno

Prilikom svađe pokušajte da kontrolišete ton svoga glasa. Trebao bi da ostati smirena tokom čitave prepirke jer ukoliko povisite ton, možete očekivati da će to isto uraditi i druga strana, što će na kraju rezultirati nepotrebnom galamom i nerviranjem. Svađa se dobija samo uz pomoć razumnih argumenata, a ne kidanjem vlastitih glasnih žica.

Pridobijanje protivnika na svoju stranu

Protivnik se pridobija izgovaranjem nečega s čime se on u potpunosti slaže. Psihološki manevrišite pozitivnim rečenicama kao: "Siguran/a sam da ćeš se složiti sa mnom oko nečega". Ako ne uspije odmah, ovu taktiku iskoristi više puta. Na taj se način stvara pozitivna atmosfera i protivnik biva natjeran da se složi s vama.

Ne udaraj ispod pojasa

Nikad nemojte vrijeđati, čak i u slučaju da to čini osoba s kojom se svađate. Cilj je napadati argumente, a ne osobu s kojom se svađate. Čim počnete da kritikujete protivnika, dajete mu do znanja da ste ostali bez argumenata koji imaju smisla, a samim time priznajete i poraz.

Držite se teme

Kad osoba počne da gubi u debati, uobičajeno je da skrene s teme u nadi da to neće biti primijećeno jer postajete zaokupljeni potpuno novom prepirkom. Budite koncentrisani jer samo tako ćete primijetiti da se tema mijenja, a kad shvatite - vratite se na početak bez previše okolišanja.

Postavljajte pitanja

Kad vaš protivnik iznese "činjenicu", potrudite se da ga "izrešetate" pitanjima postavljenim na način da otkriju mane, odnosno laži na kojima navodna činjenica počiva. Protivnik će biti natjeran da prizna istinu pitanjima poput: "Možeš li mi dati konkretan primjer", "Čini li ti se razumnim ako ja na to gledam tako i tako".

Slušajte i ćutite dok neko priča

Nakon što ste iznijeli dobar argument, pustite drugu stranu da kaže ono što ima kaže. Ukoliko budete pažljivo slušali, sigurni smo da će biti dodatnog materijala kojim će se izvršiti "protivnapad".

Priznajte poraz

Iako dobro baratate argumentima, uvijek se može dogoditi da neko bude bolji od vas - u takvom se slučaju dostojanstveno povucite i priznajte poraz.

Bonus video: