Rozberg trijumfovao u Šangaju i došao do prvog slavlja u karijeri

Njemac donio prvu pobjedu za mercedes još od 1955. godine, kada je u Monci slavio Huan Manuel Fanđo
Niko Rozberg, Foto: Beta AP
Ažurirano: 15.04.2012. 09:15h

Niko Rozberg, vozač Mercedesa, pamtiće današnji datum i trku za Veliku nagradu Kine, koja je vožena u Šangaju, do kraja života.

Naime, 26-godišnji Njemac, sin čuvenog vozača Kekea Rozberga, je stigao do prve pobjede u karijeru u "najluđem cirkusu na svijetu“.

On je 56 krugova prešao u vremenu od 1:36:26.929 sata i tako je donio Mercedesu prvi trijumf od samostalnog povratka u Formulu 1 prije dvije godine.

Ujedno, ovo je prvi trijumf Mercedesa još od od 1955. godine, kada je na trci u Monaku pobijedio legendarni Huan Manuel Fanđo.

Drugo mjesto zauzeo je Dženson Baton (Meklaren), dok je treći bio njegov timski kolega Luis Hamilton.

"Ovo je nejvjerovatan osjećaj, veoma sam srećan, uzbuđen, ovo je nešto što ću pamtiti do kraja života. Nismo uradili ništa značajno dvije godine, nadam se da poslije ovoga dolazi lijepo vrijeme za tim i mene. Tek sada sam shvatio koliko smo napredovali“, istakao je Rozberg.

"Šteta je što su mehaničari napravili grešku u posljednjem odlasku u boks, jer sam izgubio devet ili deset sekundi, a onda su ispred mene bila četvorica vozača. Međutim, moramo biti zadovoljni onim što smo uradili na ovoj trci“, objasnio je Baton.

"Niko je uradio sjanu stvar, prva pobjeda, a to je nevjerovatan osjećaj. Mi moramo biti zadovoljni, jer smo se popeli na pobjedničko postolje“, bio je kratak Hamilton.

Rozberg je na subotnjem treningu osvojio pol poziciju i bez problema je vodio od početka do kraja trke.

Već nakon pet krugova imao je dvije sekunde prednosti u odnosu na Mihaela Šumahera, a iza njih je bio Baton.

Nakon naredna dva kruga, Rozberg je povećao prednost u odnosu na Šumija na četiri sekunde, dok su ostali vozači bili blizu jedna drugog, razlika je bila manja od sekunde.

Prvi značajniji odlasci u boks viđeni su između 11. i 13. kruga, a to je bilo kobno za Šumahera.

Mehaničari su loše odradili posao, nisu mu dobro stavili desni točak, pa je morao da odustane.

Rozberg je morao u boks u 14. Krugu, jer su počeli da mu blokiraju prednji točkovi i tada je vođstvo preuzeo Meksikanac Serhio Peres (Zauber), ispred Felipea Mase (Ferari).

Njemac se vratio na stazu ispred Batona, Hamiltona, Marka Vebera, Kimija Raikonena i Fernanda Alonsa.

Rozberg se u narednom krugu vratio na čelo i vođstvo nije ispuštao do samog kraja.

U 40. krugu Baton je posljednji put ušao u boks, ali su mehaničari loše postavili zadnju desnu gumu, izgubio je dragocjene vrijeme, što je omogućilo Njemcu da do kraja odveze u laganom ritmu.

Ako je bilo riješeno pitanje pobjednika, onda je borba za drugu, treću i četvrtu poziciju, u posljednjih deset krugova, bila izuzetno zanimljiva, pošto je čak devet vozača bilo u svega desetak sekundi.

Četiri kruga prije kraja Baton je pretekao Sebastijana Fetela i došao do druge pozcije, a nakon nova dva kruga pored aktuelnog šampiona je prošao i Hamilton, dok je to u posljednjem krugu uradio i Veber, pa se Fetel morao zadovoljiti petim mjestom.