Bardalu mali Kristalni globus u ski skokovima

Drugo i treće mjesto pripalo je Austrijancima Gregoru Šlirencaueru (1267) i Andreasu Kefleru (1203)
Anders Bardal, Foto: Reuters
Ažurirano: 18.03.2012. 13:09h

Norvežanin Anders Bardal osvojio je veliki Kristalni globus, namijenjem pobjedniku u generalnom plasmanu Svjetskog kupa u ski skokovima.

Njemu je na posljednjem takmičenju u sezoni, letovima na Planici, bio potreban samo bod za titulu, a osvojio je 23. mjesto.

Tako je Bardal postao tek treći Norvežanin koji je slavio u ukupnom poretku Svjetskog kupa, nakon Vegarda Opasa (1987. godine) i Espean Bredesena (1994).

On je na kraju imao 1325 bodova, a drugo i treće mjesto pripalo je Austrijancima Gregoru Šlirencaueru (1267) i Andreasu Kefleru (1203).

Mali Kristalni globus u letovima osvojio je Slovenac Robert Kranjec, svjetski šampion u toj disciplini.

Kranjec je na posljednjem takmičenju sezone bio treći, iza Martina Koha iz Austrije i Švajcarca Simona Amana, što mu je bilo dovoljno za titulu.

Koh i Aman su u poretku plasmana u letovima bili odmah Kranjeca. Švajcarcu je pripalo drugo, a Austrijancu treće mjesto.

Zbog jakog vjetra koji je bio na Planici, organizatori su odlučili da se održani samo jedna serija, nakon koje su proglasili pobjednika.