Putevi šverca: Boranija u cementu, piletina u gumi

Albanac se dosjetio da boce „čivasa“ sakrije u rezervoaru za benzin svog “mercedesa”, ali carinici su prozreli njegovu namjeru i konfiskovali nelegalni alkohol
64 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 31.10.2011. 09:06h

Službenici graničnih ispostava Uprave policije i carina svakodnevno pišu izještaje koji pokazuju koliko su “kreativni” šverceri droge, kafe, alkohola, duvana, prehrambenih proizvoda. Carinici na graničnom prelazu Božaj, obučeni da očekuju neočekivano, nedavno su, na primjer, u kamionu punom vreća cementa pronašli skrivenu boraniju.

Ovaj slučaj se dogodio u prvoj polovini ove godine a boranija koja je na graničnom terminalu pronađena u kamionu koji se kretao iz Albanije prema Crnoj Gori, šverceru i da je prošla ne bi donijela veću zaradu.

Meso ispod haube

Osmi mart svi znaju kao praznik žena, ali carinici na graničnom prelazu Božaj pamte ga i po piletini. Naime, 8. marta ove godine carinici su u starom „volvu“ pronašli 70 paketa švercovanog pilećeg mesa. Albanski državljanin B.Š. je piletinu krio ispod haube motora, ispod zadnjeg sjedišta ali i u prostoru za rezervnu gumu. Da je ova piletina kojim slučajem dospjela na crnogorsko tržište B.Š. bi vjerovatno imao problem da piletini vrati prepoznatljiv miris. Pitanje je i koliko bi ona bila sanitarno ispravna.

Albanski državljanin B.Š. je piletinu krio ispod haube motora, ispod zadnjeg sjedišta ali i u prostoru za rezervnu gumu

C.B. sa viskijem nije bio domišljat kao njegov zemljak koji je i pored svoje kreativnosti „za dlaku pao“. On se dosjetio da boce „čivasa“ sakrije u rezervoaru za benzin svog “mercedesa”, ali carinici su prozreli njegovu namjeru i konfiskovali nelegalni alkohol.

Šef Carinske ispostave graničnog prelaza Božaj Draško Knežević kaže da su danas rjeđi pokušaji šverca preko granice nego u prethodnim godinama kad nije postojala detaljna evidencija i objedinjeni informacioni sistem.

„Sa današnjim informacionim sistemom kontrola je na zavidnom nivou. Od 3. februara kad je potpisan sporazum o saradnji Uprava carina, policije i Veterinarske i Fitosanitarne uprave, kontrola uvoza i izvoza je podignuta na zavidan nivo. Što se tiče podataka za ovu godinu od 1. januara do sada je iz Crne Gore prema Albaniji izašlo skoro 11.000 kamiona raznorazne robe. Prosječno dnevno od 1. januara granicu su prelazila 63 puna kamiona, a kad se dodaju prazni onda je prolazio 81. Od istog datuma do sada su u Crnu Goru ušla 7.602 kamiona“, rekao je Knežević. On je dodao da najviše granicu prelaze kamioni sa građevinskim materijalom, voćem i povrćem, prehrambenim proizvodima...

Od 1. januara iz Crne Gore prema Albaniji izašlo skoro 11.000 kamiona raznorazne robe

„Roba dođe na granični punkt, špediter podnese papire, a carinik provjerava dokumentaciju i unosi podatke u sistem.Ako kamion robe koji je ušao u CG ide prema Hrvatskoj, onda ima 24 časa da napusti teritoriju naše države. Čim kamion dođe na granični prelaz sa Hrvatskom, carinik u sistem unosi podatke. Tako da naša carinarnica istog momenta ima informaciju da je kamion napustio teritoriju Crne Gore“, naveo je Knežević.

Šverc i preko “zelene granice”

Veliki dio švercerskih aktivnosti između Albanije i Crne Gore ide preko „zelene granice“ koja je dugačka oko 52 kilometara.

Rukovodilac Ekspoziture granične policije Tuzi Aleksandar Mandić, u čijoj nadležnosti je granični prelaz Božaj, kaže da šverc različite robe diktiraju cijene u Albaniji i Crnoj Gori.

„Granična policija Tuzi nadgleda granični prelaz Božaj, „zelenu granicu“ i želježnički prilaz Tuzi. Cijene obično određuju koja roba se švercuje prema Crnoj Gori a koja prema Albaniji. Šverceri su prilično upućeni u kretanja cijena različitih roba na tržištima. Granične provjere koje se vrše podrazumijevaju provjeru u dijelu lica, stvari i vozila. Što se tiče podataka granične policije u toku ove godine oduzeto je 3 tone i 700 kilograma sirove kafe i nekoliko desetina šteka cigareta. Oko 63 osobe su uhapšene zbog nelegalnog boravka i prelaza državne granice. Granična policija je zaplijenila 40 vozila po potragama Interpola, od kojih je bilo 13 teretnih, jedan autobus i motocikl. Zaplijenjeno je i oko 250 kilograma heroina“, rekao je Mandić.

Sirova kafa je zaplijenjena na teritoriji “zelene granice”.

Najčešće se kafa prebacuje makadamskim putevima preko ’zelene granice’ ili njihovim stazama gdje se iskoriste tovarna grla, konji ili mazge, jer na tom nepristupačnom terenu ne može da se koriste automobili

Najčešće se kafa prebacuje makadamskim putevima preko ’zelene granice’ ili njihovim stazama gdje se iskoriste tovarna grla, konji ili mazge, jer na tom nepristupačnom terenu ne može da se koriste automobili. Dužina tih improvizovanih staza zavisi od mjesta gdje se kreću šverceri, teren je dosta nepristupačan, jer tu ima klanaca, klisura...“, rekao je Mandić.

Heroin u gaćicama

Granični policajci ekspoziture Tuzi, uhapsili su u maju Albanca nastanjenog u Crnoj Gori koji je u gaćicama imao 250 grama heroina.

„On je pokušao da uđe sa heroinom u Crnu Goru. Da bi prošao kontrolu sakrio je heroin u donjem vešu. Preciznim operativnim podacima znali smo za taj slučaj i na granici tu osobu pretresli i oduzeli joj heroin“, istakao je Mandić.

On je naveo da se konstantno vrši edukacija službenika kako bi se nosili sa ovakvim situacijama.

“U toku 2010. godine smo imali 20 različitih uskospecijalizovanih seminara i kurseva, koje je pohađalo 46 službenika. U toku ove godine imali smo 27 kurseva i seminara, koje je do sad pohađalo 65 policijskih službenika“, rekao je Mandić.

“U toku hapšenja osoba u nelegalnom boravku ili prelazu granice do sada se nije događalo da neka od njih napadne policajca. Međutim, nije isključeno da se to nekad i dogodi jer je rizik obavljanja ovog posla visok”, rekao je Mandić.

“Osobe koje nelegalno prelaze na teritoriju naše države, to obično rade da bi se bavile fizičkim poslom, od kojeg bi bar nešto mogli zaraditi”, reko je Mandić.

Saradnja sa albankom policijom je dobra kaže Mandić, a vrlo su česte zajedničke patrole prilikom zaustavljanja švercera.

„Ako je imam validan podatak za lica, vozila, eventualno prebacaj neke robe a da znam da je to meni nekim putem umaklo, odmah signaliziram svom kolegi starješini sa druge strane, koji pokriva taj dio terena. A isto tako i sa albanske strane dobijamo i mi informacije“, naveo je Mandić.

On tvrdi da u situaciji kad šverceri budu uhvaćeni u ovom krivičnom djelu, oni obično ćute, ili rijetko daju neargumentovane izgovore.

Carinici iz CG i Albanije na pauzu u isti restoran

Knežević je dodao da, pored sinhronizovane saradnje carinskih terminala na teritoriji Crne Gore, carinici odličnu saradnju imaju i sa albanskom stranom. „Saradnja sa albanskim carinicima je na zavidnom nivou. Ukoliko je nama potrebna neka informacija sa njihove strane možemo vrlo lako da je dobijemo. Isto tako ako mi posjedujemo informaciju koja je potrebna carinicima iz Albanije odmah im je prosljeđujemo“, istakao je Knežević.

Ponekad u vrijeme sezone na graničnom prelazu zna da bude gužva, ali dogovorom obje carinarnice se vrlo brzo saobraćaj vraća u normalu. Nerijetko kad je pauza carinski službenici i policajci obje strane dolaze na kafu i ručak u restoran „Relaks“ koji se nalazi neposredno na trasi linije granice, a čiji se zapadni zid nalazi na teritoriji Crne Gore, a veći dio objekta na teritoriji Albanije.

Granicu za tri mjeseca pređe oko 165 hiljada ljudi

Granični prelaz za vrijeme turističke sezone je bio “krcat” ljudima i automobilima. Za tri mjeseca granicu pređe ljudi skoro koliko Podgorica ima stanovnika. “U toku juna, jula i avgusta u jeku turističke sezone granični prelaz prešlo je 165.471 osoba, a vozila 59.176. Upoređujući te podatke sa istim vremenskim periodom prošle godine može se primijetiti porast od 11 odsto za prelaz osoba.

Dok je vozila prošlo 3 odsto više ove godine u odnosu na prošlu za isti period. Očekujemo da sa saniranjem puta u toku sljedeće godine frekvencija saobraćaja na ovom graničnom prelazu poveća”, istakao je on.

Galerija

Bonus video: