Sve manje zaraženih malarijom u svijetu

"U 2009, prvi put nije zabilježen ni jedan slučaj faliciparum malarije u evropskoj regiji i taj trend se nastavio"
95 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 27.10.2011. 10:27h

Eksperti za javno zdravlje objavili su dva velika proboja na polju istraživanja i iskorjenjivanja malarije.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je Jermeniju za "zemlju bez malarije", a istovremeno testirana je nova vakcina koja bi mogla da smanji broj zaraženih za 50 odsto, prenosi "Dojče Vele".

SZO je saopštila da je broj zaraženih malarijom u prošloj dekadi opao za 20 odsto, dodajući da je zabilježeno 225 miliona slučajeva malarije. Procjenjuje se da je u 2009. od te bolesti umrlo 781.000 ljudi.

Malarija na Kavkazu eliminisana

"Zadovoljstvo mi je da objavim da je Jermenija zemlja bez malarije", rekla je Margaret Čan, direktorka Svjetske zdravstvene organizacije.

"To se dešava kad zemlja ima odličan sistem kontrolne i kapacitete da reaguje, sposobna je i da prepozna svaki uvezeni slučaj i osigura da ne dođe do prenošenja i zaraze", rekla je Čan i dodala da je odličan napredak napravljen u iskorjenjivanju malarije u Evropi i na njenoj periferiji.

"Mapa malarije se smanjuje", kaže direktorka SZO.

"U 2009, prvi put nije zabilježen ni jedan slučaj faliciparum malarije u evropskoj regiji i taj trend se nastavio. Procedure SZO za proglašavanje neke države za "zemlju bez malarije", napuštene još 1980-ih, uvedene su 2004. ponovo. Od 2007, Maroko, Turkmenistan i Ujedinjeni arapski emirati dobili su sertifikate "zemalja bez malarije".

Prema SZO, malarija je bila zastupljena u Jermeniji tokom 1950-ih, ali se vjerovalo da je do 1963. iskorijenjena. Bolest se pojavila 1990-ih, ali je sada, kroz kontrolu i bolju dijagnostiku, iskorijenjena.

Nov vakcina

Stručnjaci za javno zdravlje ohrabreni su prvim rezultatima testiranja vakcine protiv malarije poznate kao RTS,S/AS01. Lijek je napravljen 1987. u laboratoriji kompanije "GlaksoSmitKlajn" i testirana je u SAD i Africi u godinama koje su uslijedile.

Malariju prenose komarci, tj. paraziti koje oni prenose. Nova vakcina osmišljena je tako da reaguje kad paraziti uđu u krvotok čovjeka i to tako što tera imuni sistem da se pokrene. On potom sprečava parazita da se razvije i razmnožava.

SZO je saopštila da je po preliminarnim rezultatima broj infekcija kod djece mlađe od 17 mjeseci koja su primila vakcinu, smanjen za 55 odsto. Više od 15.000 djece testirano je u podsaharskoj Africi – u Burkini Faso, Gabonu, Gani, Keniji, Malaviju, Mozambiku i Tanzaniji.

"To je nevjerovatno kad se zna da nikad nije bilo efikasne vakcine protiv ljudskog parazita", kaže Kiri Agbenjega, direktorka RTS,S Clinical Trials Partnership i vođa tima za istraživanje malarije na univerzitetskoj bolnici "Komfo-Anokje" u Kumasi u Gani.

Bonus video: