U budućnosti: Korali će nas štititi od sunca

Naučnici su već duže vrijeme znali da se korali i pojedine alge u tropskim predjelima sami štite od opasnih UV zraka, ali ne i kako to čine.
62 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 01.09.2011. 12:08h

Istraživački tim Kraljevskog koledža u Londonu posjetio je Veliki koralni greben u Australiji kako bi otkrio genetske i biohemijske procese koji koralima pružaju savršenu zaštitu od sunca.

Naučnici vjeruju da će poručavanjem nekoliko uzoraka ugroženog korala Akropora moći da u laboratorijskim uslovima proizvedu sintetičku repliku sastojaka koji čine osnovu te zaštite.

Istraživači, predvođeni dr Polom Longom, planiraju da prije nego što naprave pilulu testiraju losion koji bi u svom sastavu imao iste sastojke kao i one pronađene u koralu. Da bi to postigli, oni namjeravaju da kopiraju genetski kod korala kako bi potom reprodukovali cileli proces u laboratorijskim uslovima.

Dr Long je objasnio da bi se tako proizvedeni sastojci pomešali s losionom i testirali na odstranjenoj koži nakon estetskih zahvata na stomaku. On je istakao da njegov tim nikako ne namjerava da koristi same korale budući da oni predstavljaju ugroženu vrstu.

Naučnici su već duže vrijeme znali da se korali i pojedine alge u tropskim predjelima sami štite od opasnih UV zraka, ali ne i kako to čine. Oni su otkrili da alge koje žive u simbiozi sa koralima proizvode sastojak koji koral apsorbuje i pretvara u sredstvo za zaštitu od sunca kako u svoju tako i u korist samih algi.

"Ne samo da ih to štiti od UV zraka, već smo primijetili da ribe koje se hrane koralima, takođe, stiču zaštitu od sunca. Očigledno je da se to prenosi putem lanca ishrane", kazao je dr Long.

Naučnici su već duže vrijeme znali da se korali i pojedine alge u tropskim predjelima sami štite od opasnih UV zraka

Sastojci pronađeni u koralu mogli bi da se koriste u proizvodnji UV-tolerantnih biljaka, sposobnih da odole jakom tropskom UV zračenju.

Bonus video: