Fetel slavio i u Kataloniji

To je prva pobjeda u poslednjih 11 trka na stazi u Kataloniji za nekog vozača koji nije krenuo sa pol pozicije
Fetel, Foto: REUTERS
Ažurirano: 22.05.2011. 15:34h

Aktuelni svjetski šampion u Formuli jedan Sebastijan Fetel iz Red Bula pobijedio je danas u trci za Veliku nagradu Španije i tako ostvario četvrti trijumf u prvih pet trka u

šampionatu.

Fetel je trku završio za sat, 39 minuta, tri sekunde i 30 stotinki. To je prva pobjeda nekog vozača u posljednjih 11 trka na stazi u Katalunji koji nije krenuo sa pol pozicije.

Drugo i treće mjesto zauzeli su vozači Meklarena - Luis Hamilton i Dženson Baton. Hamilton je za pobjednikom zaostao 0,6 sekundi, dok je Baton kasnio 35,69 sekundi za njemačkim vozačem.

Fetel je tako sa 118 poena uvećao prednost u generalnom plasmanu nad Hamiltonom na 41 bod.

Vozač Red Bula Mark Veber, koji je krenuo za "pol pozicije" kroz cilj je prošao četvrti sa 47,96 sekundi zaostatka. Vozač Ferarija Fernando Alonso zauzeo je peto mjesto, a šesto i sedmo vozači Mercedes GP - Mihael Šumaher i Niko Rozberg. To je najbolji rezultat sedmostrukog svjetskog šampiona u sezoni. Bodove su još osvojili Nik Hajdfeld iz Renoa i vozači Zaubera Serhio Peres i Kamui Kobajaši.

Alonso je dobro krenuo i sa četvrtog mjesta na startu pretekao Vebera, koji je sa prvog pao na treće, a drugo je preuzeo Fetel. Aktuelni svjetski šampion je poslije druge runde odlaska u boks preuzeo prvo mjesto i do kraja sačuvao prednost za svoju prvu pobjedu u Katalunji.

Alonso je vodio prvih 18 krugova, ali je poslije četvrtog zaustavljanja u boksu, 26 krugova prije kraja, izgubio trku sa Fetelom, nakon čega se Hamilton upustio u ozbiljnu borbu sa Njemcem.

Hamilton je iskoristio problem Fetela sa KERS sistemom i smanjio zaostatak, ali u posljednjih 10-ak krugova ipak nije uspieo da obiđe svjetskog šampiona.

"Mnogi su govorili da danas neće biti prava trka, zbog čega sam srećniji jer sam pobijedio. Osjetio sam da su se gume izlizale u posljednjih 10 krugova i počeo sam da se molim. Vodio sam, a KERS se nekada uključivao a nekada ne", rekao je Fetel.

"Ovo nije bila laka trka, ali je potvrda da smo veoma jaki", dodao je Fetel.

Hamilton je rekao da nije razočaran drugom pozicijom.

"Fernando je zadržavao dva vozila Red Bula pa sam uspio da ih pratim i ostanem blizu. Ne možemo biti razočarani današnjim plasmanom", rekao je britanski vozač.

Hamiltonov klupski kolega Baton pohvalio je taktiku ekipe Meklarena. Baton je poslije lošeg starta sa petog pao na 11. mjesto, ali je ipak uspio da se popne na podijum.

"Moj prvi krug je bila apsolutna katastrofa. Ali, uspio sam da se sredim uz pomoć fantastične strategije", rekao je bivši svjetski šampion.

Sljedeća trka u šampionatu Formule jedan vozi se 29. maja za Veliku nagradu Monaka u Montekarlu.